انطاکیه

/~antAkiye/
شبکه مترجمین ایران

لغت نامه دهخدا

انطاکیه. [ اَ ی ی َ / ی َ ] ( اِخ ) شهری در ترکیه در کنار رود اورونتس ( نهرالعاصی ) واقع در 22 کیلومتری ساحل مدیترانه دارای 30385 تن جمعیت. انطاکیه از شهرهای مشهور قدیمی است ، آن را سلوکوس اول در حدود 300 ق. م. بنا کرد و بنام پدرش ، آنتیوخوس نام نهاد. بزودی از مراکز معتبر تجاری گردید و شکوه و جلالش شهرت یافت. در 64 ق. م. پومپیوس آن را گرفت و انطاکیه بزرگترین و مهمترین شهرهای آسیایی دولت روم و کرسی ایالت آسیایی امپراتوری روم گردید. در سالهای 258 و 260 م. شاپور اول ساسانی آن رااشغال و تاراج کرد و سکنه اش را به جندی شاپور منتقل نمود. در 540 م. بوسیله انوشروان ویران شد و اگرچه بوسیله یوستی نیانوس از نو بنا گردید لیکن هیچگاه رونق اولیه را پیدا نکرد. انطاکیه در تاریخ مسیحیت بسبب شوراهای دینی که در آنجا تشکیل شده اهمیت دارد. ( از دایرةالمعارف فارسی ). و رجوع به لاروس و دایرةالمعارف فارسی و معجم البلدان و قاموس کتاب مقدس و لغات تاریخیه و جغرافیه ترکی ج 1 ص 278 و قاموس الاعلام ترکی و تاج العروس و منتهی الارب و ناظم الاطباء و ایران باستان پیرنیا ( فهرست ) و اندیو در همین لغت نامه شود.

فرهنگ فارسی

شهری در ترکیه که سابقا مقر سلوکیان بود واقع در ساحل ارنت یا نهر العاصی که به بحر الروم ( مدیترانه ) میریزد سابقا تا ۵٠٠٠٠٠ سکنه داشت ولی امروز جمعیت آن ۷۷٠٠٠ تن است . مرکز تجاری است .
شهری در ترکیه در کنار رود اورونتس واقع در ۲۲ کیلومتری ساحل مدیترانه . انطاکیه از شهر های مشهور قدیمی است آن را سلوکوس اول در حدود ۳٠٠ ق . م . بنا کرد و به نام پدرش آنتیخوس نام نهاد .

دانشنامه اسلامی

[ویکی فقه] انطاکیه، شهری عذاب شده به جهت تکذیب فرستادگان الهی می باشد.
اَنطاکِیه که با تای منقوط نیز خوانده شده شهری در روم باستان بوده که به دست یونانیان در سال ۳۰۰ قبل از میلاد بنا شده و هم اکنون جزو قلمرو کشور ترکیه است.
سازنده
سازنده آن را انطیقس یا انطیوخوس (معرّب انطیوکوس) سومین پادشاه پس از اسکندر گفته اند ؛ ولی برخی فرزند وی سلوکوس نیکاتور را سازنده آن دانسته اند. وی این شهر را انطاکیه نامید تا منسوب به پدرش انطیخوس باشد. برخی نیز برآن اند که پدر بنای آن را آغاز و پسر پس از درگذشت او آن را به پایان رساند ؛ امّا دسته ای از موّرخان بنای آن را توسط انطاکیة دختر روم بن یقن بن سام بن نوح (علیه السلام) دانسته اند.
جایگاه
این شهر زمانی یکی از سه شهر بزرگ سرزمین روم به شمار می آمد و دارای موقعیتی سرسبز، نهرهای آب خوش گوار و مرکز تجارت آسیای غربی و نزد یونانیان به انطاکیه زیبا و ملکه شرق مشهور بود. نصارا نیز از شهر انطاکیه با وصف شهر خدا، شهر شاهی و مادر شهرها یاد می کردند، زیرا نخستین شهری بود که اهل آن همگی به حضرت مسیح و به دین نصارا گرویدند. پولس و برنابا از حواریان حضرت عیسی (علیه السلام) در آن جا به تبلیغ اشتغال داشتند.
پیش از اسلام
...

[ویکی اهل البیت] این صفحه مدخلی از دائرة المعارف قرآن کریم است
شهری عذاب شده به جهت تکذیب فرستادگان الهی.
اَنطاکِیه که با تای منقوط نیز خوانده شده شهری در روم باستان بوده که به دست یونانیان در سال 300 قبل از میلاد بنا شده و هم اکنون جزو قلمرو کشور ترکیه است. سازنده آن را انطیقس یا انطیوخوس (معرب انطیوکوس) سومین پادشاه پس از اسکندر گفته اند؛ ولی برخی فرزند وی سلوکوس نیکاتور را سازنده آن دانسته اند.
وی این شهر را انطاکیه نامید تا منسوب به پدرش انطیخوس باشد. برخی نیز بر آن اند که پدر بنای آن را آغاز و پسر پس از درگذشت او آن را به پایان رساند؛ اما دسته ای از مورخان بنای آن را توسط انطاکیة دختر روم بن یقن بن سام بن حضرت نوح علیه السلام دانسته اند.
این شهر زمانی یکی از سه شهر بزرگ سرزمین روم به شمار می آمد و دارای موقعیتی سرسبز، نهرهای آب خوش گوار و مرکز تجارت آسیای غربی و نزد یونانیان به انطاکیه زیبا و ملکه شرق مشهور بود.
نصارا نیز از شهر انطاکیه با وصف شهر خدا، شهر شاهی و مادر شهرها یاد می کردند زیرا نخستین شهری بود که اهل آن همگی به حضرت مسیح و به دین نصارا گرویدند. پولس و برنابا از حواریان حضرت عیسی علیه السلام در آنجا به تبلیغ اشتغال داشتند.
شهر انطاکیه پیش از اسلام محل کشمکش و درگیری بین قوم ها و پیروان ادیان یهود، نصارا و بت پرستان بوده است. این شهر یک بار به دست شاپور اول در سال 260 و بار دیگر توسط کسرا انوشیروان در سال 538 میلادی فتح شد. در سال 638 میلادی مطابق با سال 17 هجری قمری مسلمانان، انطاکیه را به تصرف خود درآوردند. قبر مؤمن آل یاسین که نامش را حبیب نجار گفته اند در انطاکیه زیارتگاه مردم است. قبر یحیی بن زکریا علیهماالسلام نیز در این شهر است.
در قرآن کریم نام انطاکیه نیامده؛ لیکن مفسران در شأن نزول آیاتی، از انطاکیه و شهروندان آن یاد کرده اند. این آیات دو دسته است: آیاتی که به نظر جمعی از مفسران درباره انطاکیه و اهل آن است و آن آیه 13 سوره یس/36: «وَاضْرِبْ لَهُم مَّثَلاً أَصْحَابَ الْقَرْیَةِ إِذْ جَاءهَا الْمُرْسَلُونَ» و آیات پس از آن است که به داستان اصحاب قریه پرداخته است و بیشتر مفسران مقصود از قریه را انطاکیه دانسته اند؛ لیکن در چگونگی داستان و نام فرستادگانی که به آنجا گسیل شده اند و این که از جانب خداوند یا حضرت عیسی علیه السلام اعزام شده اند و چگونگی برخورد آن ها با مردم و برخورد حاکم و مردم با آنان، نیز کشتن مردی که به این سه رسول گرایید و سرانجامِ کافران و پادشاه در نگاه مفسران و مورخان اختلاف است.

[ویکی فقه] انطاکیه (قرآن). انطاکیه یکی از شهرهای شامات بوده، و این شهر یکی از شهرهای بسیار معروف روم قدیم بوده، و هم اکنون از نظر جغرافیایی جزء قلمرو کشور ترکیه است. و در آیاتی از قرآن به آن اشاره شده است.
انطاکیه، از شهرهای باستانی روم شرقی، واقع در ترکیه کنونی است.
در قرآن
۱. ↑ حموی، یاقوت بن عبدالله، معجم البلدان، ج۱، ص۲۶۶.
...

دانشنامه عمومی

انطاکیه (به یونانی: Αντιόχεια)،(به لاتین: Antiochia) نام شهری باستانی در سوی شرقی رود عاصی می باشد. امروزه شهر انتاکیه در ترکیهٔ کنونی جای آن را گرفته است.
این شهر در پایان سدهٔ چهارم پیش از میلاد و به دست سلوکوس یکم بنیاد نهاده شد.
حدود سال ۲۶۱ میلادی هنگامی که شاپور یکم رومیان را شکست می دهد، انطاکیه توسط لشکریان او تاراج می شود.عکس انطاکیه
گزارش تخلف یا اشتباه در معنی

دانشنامه آزاد فارسی

اَنْطاکیِه (Antioch)
اَنْطاکیِه
(نام باستانی: آنتیوخ؛ آنتیوخیا) مرکز استان هاتای(ختای) در جنوب ترکیه، با ۱۳۷,۲۰۰ نفر جمعیت (۱۹۹۴). در ساحل شرقی رود اورونتس(نهرالعاصی) و در ارتفاع ۸۰متری از سطح دریا قرار دارد و جنوبی ترین شهر ترکیه است. مرکّبات، میوه، و انگور از محصولات کشاورزی و چرم، ابریشم، و صنایع دستی فلزی از محصولات صنعتی آن است. سُلوکوس اولدر ۳۰۰پ م این شهر را بنا کرد و به نام پدرش، آنتیوخیا و به روایتی به نام پسرش آنتیوخوس نامید. جانشینان سلوکوس این شهر را پایتخت خود قرار دادند. انطاکیه در دورۀ آنتیوخوس چهارمبه مرکز مهم دانش و فرهنگ تبدیل شد و پس از مرگ او روبه ضعف نهاد. پومپیوس، سردار رومی، در ۶۴پ م انطاکیه و سوریه را تصرف و به قلمرو دولت روم منضم کرد. با ورود مسیحیان به این شهر به صورت مرکز دینی درآمد و به یکی از بطرک نشین های مسیحی تبدیل شد. پیروان حضرت عیسی اولین بار در این شهر مسیحی خوانده شدند. در ۲۵۸م و در ۲۶۰م شاپور ساسانی اول شهر را غارت و ساکنانش را به جندی شاپور منتقل کرد. انطاکیه پس از ظهور اسلام به مدت سیزده قرن تحت حکومت بیزانسی ها، سلجوقیان ترک، صلیبیون، و مصریان بود. این شهر در جنگ های صلیبیصحنۀ درگیری بود. جمعیت شهر در این زمان از مسلمانان و مسیحیان تشکیل می شد. مسلمانان برای جلوگیری از کمک احتمالی مسیحیان به صلیبیون آن ها را از شهر بیرون کردند. انطاکیه در ۱۵۱۶ بخشی از امپراتوری عثمانی شد. در جنگ جهانی اول تحت الحمایۀ فرانسه شد. در ۱۹۳۸ خودمختاری گرفت و در ۱۹۳۹ به ترکیه بازگردانده و از این تاریخ به بعد با نام هاتای (ختای) به یکی از استان های ترکیه تبدیل شد. انطاکیه امروزی قسمت کوچکی از انطاکیۀ قدیم است. از شهر قدیمی آثار باستانی فراوانی برجا مانده است. در ۱۹۱۰، باستان شناسان در کاوش های خود «جام بزرگ انطاکی» را کشف کردند که احتمال می دهند همان جام مقدّس باشد. قلعه ها، باروها، کلیساها، و مساجد و پل های قدیمی متعدّد نیز در این شهر وجود دارد.

ارتباط محتوایی

لغت نامه دهخداانطاکیه. [ اَ ی ی َ / ی َ ] ( اِخ ) شهری در ترکیه در کنار رود اورونتس ( نهرالعاصی ) واقع در 22 کیلوم ...فرهنگ فارسیشهری در ترکیه که سابقا مقر سلوکیان بود واقع در ساحل ارنت یا نهر العاصی که به بحر الروم ( مدیترانه ) ...دانشنامه اسلامی[ویکی فقه] انطاکیه، شهری عذاب شده به جهت تکذیب فرستادگان الهی می باشد. اَنطاکِیه که با تای منقوط ...دانشنامه عمومیانطاکیه ( به یونانی: Αντιόχεια ) ، ( به لاتین: Antiochia ) نام شهری باستانی در سوی شرقی رود عاصی می باشد. ...دانشنامه آزاداَنْطاکیِه ( Antioch ) اَنْطاکیِه ( نام باستانی: آنتیوخ؛ آنتیوخیا ) مرکز استان هاتای ( ختای ) در جنوب ترکی ...
معنی انطاکیه، مفهوم انطاکیه، تعریف انطاکیه، معرفی انطاکیه، انطاکیه چیست، انطاکیه یعنی چی، انطاکیه یعنی چه، سوره یس، اصحاب خدا، سوره کهف، حضرت خضر، موسی:حضرت موسی، غذا، ابن عباس، سوره اعراف، دریا، انطاکیه در قرآن، انطاکیه پارس، انطاکیه کجاست، غار انطاکیه کجاست، انطاکیه ترکیه، انتاکیه ترکیه، انطاکیه امروزی، حران
برچسب ها: لغت نامه دهخدا، لغت نامه دهخدا با حرف ا، فرهنگ فارسی، فرهنگ فارسی با حرف ا، دانشنامه اسلامی، دانشنامه اسلامی با حرف ا، دانشنامه عمومی، دانشنامه عمومی با حرف ا، دانشنامه آزاد فارسی، دانشنامه آزاد فارسی با حرف ا، دانشنامه کاربران، دانشنامه کاربران با حرف ا
کلمه: انطاکیه
کلمه بعدی: انطاکیه خسرو
اشتباه تایپی: hkxh;di
آوا: /~antAkiye/
نقش: اسم خاص مکان
عکس انطاکیه : در گوگل
معنی انطاکیه

معنی یا پیشنهاد شما