برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1540 100 1
شبکه مترجمین ایران

انس کودکان با قرآن

انس کودکان با قرآن در دانشنامه اسلامی

انس کودکان با قرآن
انسان بیشتر عادت زندگی خود را در دوران کودکی کسب می کند و سازگاری با محیط را فرا می گیرد لذا باید کودکان را از کودکی با قرآن مانوس کرد.
حوض بنیک علی الادب فی الصغر کی تقر به عیناک فی الکبرو انما مثل الادب تجمعها فی عنفوان الصبی کالنفس فی المجرهی الکنوز التی تنمو ذخائرها و لا یخاف علیها حادث غیر فرزندان خود را در خردسالی به فراگرفتن آداب و آیین ما تشویق کن تا در بزرگسالی روشنایی چشم تو باشد، آدابی که طفل در خردسالی فراهم می آورد هم چون نقشی است که در سنگ پایدار می ماند. این آداب چون گنجینه هایی هستند که همواره رشد و فزونی می یابد و دست حادثه نمی تواند در آن دگرگونی ایجاد کند. انسان بیشتر عادت زندگی خود را در دوران کودکی کسب می کند و سازگاری با محیط را فرا می گیرد لذا گفته اند: «کودک در پنج سالگی نسخه کوچک شخص جوانی است که بعدا خواهد شد» بدین جهت تمام مکاتب فکری، روان شناسی در این مورد توافق دارند که دوران شیرخوارگی و کودکی در تعیین و شکل دادن رفتار و رشد منش آینده اهمیت خاصی دارد. در منابع روایی ما نیز تعابیری چون: علموا اولادکم، ادبوا اولادکم، بادروا اولادکم و ابوابی چون «حق الولد علی الوالد» و امثال آن همه حکایت از این مهم دارد. از آن جا که هدف اصلی این نوشتار تلاشی در راه مانوس کردن کودکان با قرآن کریم می باشد، طلیعه سخن را گزیده ای از روایات در فضیلت قرائت قرآن قرار می دهیم که تلاوت آن را: برترین عبادت، جلا دهنده دل، کفاره گناهان، احیای قلوب، بهترین مونس، بارور کننده قلب مؤمن و روشنایی خانه ها می خوانند. و درباره آموختن آن به کودکان امام حسن عسکری (علیه السّلام) می فرماید: خداوند به پدر و مادر پاداش بزرگی عنایت فرماید، آنان می گویند پروردگارا این همه فضل در حق ما از کجاست؟ اعمال ما شایسته چنین پاداشی نیست، در جواب گفته می شود این همه عنایت و پاداش شماست که به فرزند خود کتاب خدا را آموختید و او را در آیین اسلام بینا کردید.
مانوس ساختن کودکان با قرآن
پس از وقوف آگاهی بر اهمیت و فضیلت قرائت قرآن برای مانوس ساختن کودکان با این امر توجه به دو مطلب ضروری است: ۱. الگودهی؛ ۲. عادت دهی.
← الگو دهی
 ۱. ↑ دیوان منسوب به امام علی ـ علیه السّلام ـ، قافیه راء.۲. ↑ عطاران، محمد، آرای مربیان ...

انس کودکان با قرآن را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی انس کودکان با قرآن   • مفهوم انس کودکان با قرآن   • تعریف انس کودکان با قرآن   • معرفی انس کودکان با قرآن   • انس کودکان با قرآن چیست   • انس کودکان با قرآن یعنی چی   • انس کودکان با قرآن یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی انس کودکان با قرآن

کلمه : انس کودکان با قرآن
اشتباه تایپی : hks ;,n;hk fh rvHk
عکس انس کودکان با قرآن : در گوگل

آیا معنی انس کودکان با قرآن مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )