برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1540 100 1
شبکه مترجمین ایران

انس جوانان با قرآن

انس جوانان با قرآن در دانشنامه اسلامی

انس جوانان با قرآن
جوانی بهترین فصل شکفتن ها، رویش ها و زیباترین دوران درخشش و نیل به سعادت، نشاط، معنویت و کمال است. فصل جوانی بهاری است که در آن شخصیت ارزشمند وی شکل می گیرد و استعدادها بارور شده و پایه های دینی و عقیدتی انسان مستحکم می گردد.
اهمیت این دوران به طوری است که دین مبین اسلام همواره به شکل های مختلف تاکید بر استفاده بهینه و پرثمر از این مقطع عمر می نماید، پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله وسلّم) خطاب به ابوذر غفاری دستور می دهد که این فرصت طلایی جوانی را غنیمت شمرد و از آن کاملا بهره برداری نماید؛ «یا اباذر اغتنم شبابک قبل هرمک؛ ای ابوذر از جوانی خویش قبل از فرا رسیدن دوران پیری استفاده کن». آری پیروی دوران بهره مندی از اندوخته های جوانی است، چرا که توان و استعداد و ذوق و عشق و شور و حال، همه و همه اوج آن در جوانی است. امام خمینی (رحمة الله علیه) می فرماید: اسلام آن قدر که به تهذیب این بچه های ما و بودن های ما کوشش دارد، به هیچ چیز کوشش ندارد. تا جوانی در دست توست کوشش کن در عمل و تهذیب قلب و در شکستن اقفال و رفع حجاب، که هزاران جوان که به افق ملکوت نزدیک ترند موفق می شوند و یک پیر موفق نمی شود.
توصیه امام به جوانان
حضرت امام خمینی (رحمة الله علیه) با توجه به اینکه بهترین توفیقات و کمالات را در بهار جوانی به دست آورده است، در توصیه به جوانان در جای دیگر چنین می فرماید: شما جوان ها بهتر می توانید تحصیل نفس کنید، شما به ملکوت نزدیک تر هستید.
اهمیت جوانی در انس با قرآن
با توجه به این مقدمه که اهمیت والای جوانی به اختصار تبیین شد، لازم است به بحث انس جوان با قرآن بپردازیم:پیامبر مکرم اسلام (صلی الله علیه و آله وسلّم) پاکی فطرت و حق طلبی و آرمان خواهی و اهمیت جوانان را در انس معنوی آنها با اسلام اینگونه بیان می فرمایند: «من به شما درباره جوانان توصیه به خیر و نیکی می کنم؛ چرا که آنان نازک دل و زودرنج بوده، عاطفه ای بسیار دارند، زیرا فطرتشان پاک و پیراسته است. خداوند مرا به پیامبری و بشارت و انذار برانگیخت، جوانان به من گرویدند، و یاری ام کردند، (اما) بزرگسالان و پیران به مخالفت با من برخاستند.» آری، پیامبر عزیزمان و نیز همه پیامبران الهی در جوانی به پیامبری برانگیخته شدند و همین پیامبر بهترین یاران خ ...

انس جوانان با قرآن را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی انس جوانان با قرآن   • مفهوم انس جوانان با قرآن   • تعریف انس جوانان با قرآن   • معرفی انس جوانان با قرآن   • انس جوانان با قرآن چیست   • انس جوانان با قرآن یعنی چی   • انس جوانان با قرآن یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی انس جوانان با قرآن

کلمه : انس جوانان با قرآن
اشتباه تایپی : hks [,hkhk fh rvHk
عکس انس جوانان با قرآن : در گوگل

آیا معنی انس جوانان با قرآن مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )