برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1655 100 1
شبکه مترجمین ایران

انسان گرایی سکولار

انسان گرایی سکولار در دانشنامه ویکی پدیا

انسان گرایی سکولار
انسان گرایی سکولار یا اومانیسم سکولار، فلسفه ای است که بر پایهٔ خرَد، اخلاقیات و دادگری است؛ و به طور ویژه، هر گونه پایهٔ فراطبیعی و مذهبی برای اخلاقیات را رد می کند. به نظر اومانیست های سکولار، اخلاقیات، ارتباطی با دین ندارد؛ مانند انواع دیگر اومانیسم، اومانیسم سکولار، بر روی روش هایی که به زندگی شاد آدمی می انجامد تأکید می کنند.
نیاز به آزمایش اعتقادات-این باور که دگماها، ایدئولوژی ها و سنت ها، چه مذهبی، چه سیاسی و چه اجتماعی باید سبک و سنگین شوند و آزمایش شوند و تنها با ایمان باور نشوند.
خرد، مدرک و روش علمی-تعهد به استفاده از خرد انتقادی، مدارک واقعی علمی، روش های تحقیق و تفحص به جز ایمان و عرفان و تصوف، برای یافتن راه حل ها برای مشکلات انسان و پاسخ گویی به مسائل مهم انسان.
کامیابی، رشد و خلاقیت-اهمیت و اولویت به کامیابی، رشد و خلاقیت برای اشخاص و کل نوع بشر.
جستجوی حقیقت-جستجوی مداوم برای یافتن حقایق عینی، با این درک که دانستنی های نو و آزمایش های تازه به طور همیشگی دریافت ناکامل ما را تغییر می دهند.
این زندگی-توجه به این زندگی و تعهد به معنادارکردن آن با فهم بهتر از خودمان، تاریخ مان، پیشرفت های عقلانی و هنری مان و نگرش کسانی که با ما متفاوت اند.
ارزش های اخلاقی-پژوهش روی انواع اشخاص، قوانین اجتماعی و سیاسی اخلاقیات و رفتار، قضاوت دربارهٔ آنها بر پایهٔ توانایی آنها برای بهترکردن زندگی انسان و مسئولیت اشخاص.
ساختن جهان بهتر-تعهد به خرد، تبادل آزاد اندیشه ها، نیک خواهی و تحمل نظرات. ترقی با ساختن جهانی بهتر برای خودمان و فرزندانمان.
واژهٔ انسان گرایی سکولار در قرن بیستم برای روشن کردن تفاوت آن با انسان گرایی دینی درست شد. یک مفهوم مشابه «انسان گرایی علمی» است که ای اُ ویلسون زیست شناس مشهور آن را چنین توصیف کرده است: «تنها جهان بینی که با افزایش دانستنی های دانش دربارهٔ جهان واقعی و قوانین طبیعت می خواند».
انسان گرایی سکولار به طور ویژه مورد توجه بیخدایان، ندانم گرایان، آزاداندیشان، خردگرایان، تجربه گرایان، شک گرایان و ماده گرایان است.
انسان گرایی سکولار از چند جهت با انسان گرایی دینی متفاوت است: ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

انسان گرایی سکولار را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی انسان گرایی سکولار   • مفهوم انسان گرایی سکولار   • تعریف انسان گرایی سکولار   • معرفی انسان گرایی سکولار   • انسان گرایی سکولار چیست   • انسان گرایی سکولار یعنی چی   • انسان گرایی سکولار یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی انسان گرایی سکولار

کلمه : انسان گرایی سکولار
اشتباه تایپی : hkshk 'vhdd s;,ghv
عکس انسان گرایی سکولار : در گوگل

آیا معنی انسان گرایی سکولار مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )