برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1630 100 1
شبکه مترجمین ایران

امام علی

امام علی در دانشنامه اسلامی

امام علی(ع)، مجموعه ای تلویزیونی به کارگردانی داود میرباقری که به حوادث اواخر دوران خلافت عثمان تا شهادت امام اول شیعیان می پردازد. این مجموعه در صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران تهیه و محصول سال ۱۳۷۰-۱۳۷۵ است.
مجموعه تلویزیونی، حاصل بازنویسی فیلمنامه ای از داود میرباقری با عنوان اولیه «خاری در گلو»ست که در سال ۱۳۷۰ش به سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران ارائه شد. فیلمنامه اولیه، بارها مورد بازنویسی و اصلاح قرار گرفته است. این مجموعه تلویزیونی، اولین پروژه مهم تاریخی و مذهبی سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران بوده است. «خاری در گلو»، اشاره ای است به خطبه شقشقیه علی بن ابی طالب. سریال امام علی (ع)، در سال ۱۳۷۳ش و با حضور ۱۵۰ بازیگر اصلی و بیش از ۵ هزار هنرور از نیروهای ارتش، مقابل دوربین رفت.
در این نوشتار برخی از اظهار نظرهایی که دیگران نسبت به امام علی علیه السلام داشته اند، آورده شده است.
«اقیلونی و لست بخیرکم و علی فیکم ».
عمر بن خطاب خلیفه دوم
الف) «یا علی لو وازن ایمانک ایمان اهل السماوات والارض لیزید ایمانک ایمانهم ». ب) «عجزت النساء ان تلد مثل علی بن ابی طالب، لولا علی لهلک عمر». ج) «لا ابقانی الله لمعضلة لم یکن لها ابوالحسن ».
عبد الرحمن سیوطی
عبد الرحمن سیوطی (از علمای اهل سنت ) می نویسد:«علی رضی الله عنه یکی از ده نفری است که رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم به آنها مژده بهشت داده است و او برادر و داماد رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم و همسر فاطمه علیها السلام سرور زنان عالم و یکی از پیشقدمان اسلامی و یکی از مشهورترین افراد شجاع و از معروفترین زهاد، و رساترین سخنوران، و یکی از کسانی است که قرآن را جمع و به پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم عرضه کرد» .
شبلی شمیل
...
...


امام علی در دانشنامه آزاد پارسی

امام علی (ع) (مکه ۲۳پ ق ـ کوفه ۴۰ق)
(علی بن ابی طالب بن عبدالمطلب بن هاشم، ملقب به امیرالمؤمنین و حیدر، و مکنی به ابوالحسن و ابوتراب) نخستین امام از امامان دوازده گانۀ شیعیان ودومین معصوم از چهارده معصوم. پسرعمو و داماد حضرت محمد (ص)، از بزرگ ترین و برجسته ترین مردان صدر اسلام، و بنابر اعتقاد اهل سنت خلیفۀ چهارم از خلفای راشدین. مطابق با بیشتر روایات، تولد او در روز جمعه سیزدهم رجب سال ۳۰ عام الفیل در مکه و در داخل کعبه بوده است. پدرش ابوطالب عمو و پشتیبان حضرت رسول، و از بزرگان قریش بود. مادرش، فاطمه بنت اسد فرزند هاشم، از نخستین زنانی بود که به پیامبر اسلام ایمان آورد. علی نخستین کسی است که هم از جانب پدر و هم از سوی مادر هاشمی بوده است.دورۀ کودکی تا هجرت به مدینه. زمانی که علی کودکی خردسال بود، خشکسالی در مکه پدید آمد و پدرش دچار تنگدستی شد. از این رو، عباس سرپرستی جعفر، برادر بزرگ تر حضرت علی، و حضرت محمد (ص) سرپرستی علی را برعهده گرفتند. علی از همان کودکی در خانه پیامبر بزرگ شد و زیر نظر وی پرورش یافت تا آن که آن حضرت به نبوّت مبعوث شد و علی به او ایمان آورد. علی نخستین مردی بود که اسلام را پذیرفت. برخی از سیره نویسان، خدیجه، زن پیامبر، را نخستین زن مسلمان و علی را اولین مرد مسلمان دانسته اند. او در هنگام اسلام آوردن دَه یا سیزده سال داشت و از این جهت در میان اصحاب حضرت رسول تنها کسی است که هرگز بت پرستی نکرده بود. پیامبر با همراهی خدیجه و علی تا سه سال مردم را پنهانی به اسلام دعوت کردند. پس از سه سال پیامبر دستور یافت تا دعوت خود را آشکار کند. از این رو، فرزندان و نبیرگان عبدالمطلب را که نزدیک ترین خویشان او بودند، به خانه دعوت کرد و از رسالت خویش سخن گفت و آن ها را به اسلام فراخواند. سپس چنین گفت: اکنون کدام یک از شما مرا در این کار یاری می رساند تا برادر، وصی و خلیفۀ من در میان شما باشد؟ پس از این سخن بود که علی از جای برخاست و گفت: من تو را یاری می کنم، ای پیامبر خدا! پیامبر به او گفت: بنشین و پرسش خود را دو بار دیگر نیز تکرار کرد. باز هم فقط علی بود که آمادگی خود را برای یاری رساندن به پیامبر به گوش حاضران رساند. آن گاه پیامبر فرمود: علی، برادر من، وصی من و خلیفۀ من در میان شماست، سخن او را بشنوید و از او اطاعت کنید.
از هجرت تا رحلت ...

امام علی در جدول کلمات

لقب امام علی (ع)
ابوتراب
لقب امام علی النقی (ع)
هادی
لقب امام علی نقی (ع)
هادی
نام امام علی در تورات
ایلیا

امام علی را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی امام علی   • مفهوم امام علی   • تعریف امام علی   • معرفی امام علی   • امام علی چیست   • امام علی یعنی چی   • امام علی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی امام علی

کلمه : امام علی
اشتباه تایپی : hlhl ugd
عکس امام علی : در گوگل

آیا معنی امام علی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )