برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1634 100 1
شبکه مترجمین ایران

امام علی(ع)

امام علی(ع) در دانشنامه اسلامی

امام علی(ع)
ابوالحسن، علی بن ابی طالب بن عبدالمطلب بن هاشم بن عبدمناف بن قصی بن کلاب، نخستین امام از ائمه اثنی عشر، دومین معصوم از چهارده معصوم(ع) و از دیدگاه اهل سنت خلیفه چهارم از خلفای راشدین است. آن حضرت دومین شخص عالم اسلام -پس از رسول اکرم(ص)- و وصی و ولی مطلق هستند و اعتقاد به امامت و وصایت و ولایت آن حضرت و یازده فرزند بزرگوارش یکی از اصول مذهب امامیه است. اما عده ای از پیروان و معتقدان آن حضرت به ملاحظه کثرت فضایل و کرامات ایشان از جاده اعتدال منحرف شده و اعتقاداتی فوق اعتقادات شیعه امامیه درباره ایشان پیدا کرده اند. این عده به غلات یعنی غلوکنندگان معروف شده اند و هم در نظر اهل سنت و هم در نظر شیعه از جاده هدایت به دور افتاده اند و از اهل بدعت و ضلال محسوب می گردند.
حضرت علی(ع) به جز کنیه ابوالحسن به ابوتراب نیز معروف بود و این کنیه را حضرت رسول(ص) به او داده بود و آن هنگامی بود که او را بر روی خاک خوابیده دیده بود و او را بیدار کرده و گرد و خاک از پشت او برافشانده و فرموده بود تو ابوتراب هستی. آن حضرت این کنیه را چون از جانب رسول اکرم(ص) به او داده شده بود بسیار دوست می داشت و آن را بر کنیه ها و القاب دیگر ترجیح می داد. اما بنی امیه و دشمنان حضرت در این کنیه نوعی تحقیر و توهین می دیدند و به کسان خود دستور داده بودند که آن را همچون دشنام و ناسزایی درباره او بکار برند. زیاد بن ابیه و پسرش عبیداللّه بن زیاد و حجاج بن یوسف ثقفی این کنیه را درباره او بسیار بکار می بردند.
ابوطالب نام پدر ایشان بود و این کنیه ای بود به جهت پسر بزرگترش که طالب نام داشت و این کنیه بر نام واقعی او که عبدمناف بود غالب آمد و در تاریخ اسلام هیچگاه او را عبدمناف نخوانده اند و فقط با ابوطالب از او یاد کرده اند. می گویند مادرش او را حیدر نام نهاده بود، اما پدرش ابوطالب نام او را به علی تغییر داد. در رجزی که به آن حضرت منسوب است و آن را در غزوه خیبر در برابر مرحب خیبری خوانده است تصریح به این معنی است، زیرا حضرت در این رجز فرموده است:«أنا الذی سمتنی أمی حیدرة» (من کسی هستم که مادرم مرا حیدر نامید).
مادر آن حضرت فاطمه بنت اسد بن هاشم بن عبدمناف بن قصی است و بنا به گفته علمای انساب نخستین زن هاشمی است که به ازدواج یک مرد هاشمی (ابوطالب) درآم ...


امام علی(ع) را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

گل نرگس نورائیان
امام علی شخصی است که دشمن ایران بوده با کله ی تاس و قد کوتاه و شکم بزرگ و چهره ترسناک و زشت و سیاه که آدم خیانتکاری است

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی امام علی(ع)   • مفهوم امام علی(ع)   • تعریف امام علی(ع)   • معرفی امام علی(ع)   • امام علی(ع) چیست   • امام علی(ع) یعنی چی   • امام علی(ع) یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی امام علیع

کلمه : امام علی(ع)
اشتباه تایپی : hlhl ugd(u)
عکس امام علی(ع) : در گوگل

آیا معنی امام علی(ع) مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )