برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1522 100 1
شبکه مترجمین ایران

اقیانوس جهانی

اقیانوس جهانی در دانشنامه ویکی پدیا

اقیانوس جهانی
اقیانوس جهانی (انگلیسی: World Ocean) سامانه به هم پیوسته آب های دریاها و اقیانوس های زمین است و توده آب کره که حدود ۷۰٪ سطح زمین با حجم کلی ۱٫۳۳۲ میلیارد کیلومترمکعب را در بر می گیرد.
اقیانوس آرام که بزرگ ترین اقیانوس دنیاست از اقیانوس منجمد جنوبی تا اقیانوس منجمد شمالی گسترده شده است. این اقیانوس فاصله میان استرالیا، آسیا، قاره آمریکا و اقیانوسیه را پوشانیده است. اقیانوس آرام در محل دماغه هورن در حنوب آمریکای جنوبی به اقیانوس اطلس می پیوندد.
اقیانوس اطلس دومین اقیانوس بزرگ است و از اقیانوس منجمد جنوبی و میان آمریکای جنوبی، آفریقا، آمریکای شمالی و اروپا تا اقیانوس منجمد شمالی گسترده شده است. اقیانوس اطلس در دماغه آگولاس به اقیانوس هند متصل می شود.
اقیانوس هند از اقیانوس منجمد جنوبی و میان آفریقا و استرالیا به سمت شمال تا هند گسترده شده و در نزدکی استرالیا به اقیانوس آرام می پیوندد.
اقیانوس منجمد شمالی کوچک ترین اقیانوس در میان اقیانوس های پنج گانه زمین است. این اقیانوس در نزدیکی گرینلند و ایسلند به اقیانوس اطلس و در تنگه برینگ به اقیانوس آرام می پیوندد. اقیانوس منجمد شمالی از آمریکای شمالی در نیم کره غربی تا اسکاندیناوی و سیبری در نیم کره شرقی گسترده شده است. قسمتی از این اقیانوس با یخ پوشیده شده و وسعت آن در فصل های مختلف متغیر است.
اقیانوس منجمد جنوبی را به عنوان اقیانوس پیرامون جنوبگان و عموماً جنوب عرض جغرافیایی ۶۰ درجه جنوبی که تحت تسلط جریان پیراقطبی جنوبگان است در نظر می گیرند. بخشی از این اقیانوس با یخ دریا پوشیده شده که وسعت آن به نسبت فصل تغییر می کند. اقیانوس منجمد جنوبی دومین اقیانوس کوچک در میان پنج اقیانوس زمین است.
یکپارچگی و پیوستگی اقیانوس جهانی با آزادی نسبی تبادل میان بخش های آن اهمیتی اساسی در اقیانوس نگاری دارد. اقیانوس جهانی به بخش های اقیانوسی مشخصی تقسیم شده است که حد و مرز آن ها توسط قاره ها و پدیده های اقیانوس نگاری گوناگونی مشخص می شود. این تقسیم بندی شامل اقیانوس اطلس، اقیانوس منجمد شمالی (که گاهی به عنوان یکی از دریاهای اقیانوس اطلس به شمار می رود)، اقیانوس هند، اقیانوس آرام و اقیانوس منجمد جنوبی (اغلب به عنوان بخش جنوبی اقیانوس های اطلس، هند و آرام محسوب می شود) ا ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

اقیانوس جهانی را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی اقیانوس جهانی   • مفهوم اقیانوس جهانی   • تعریف اقیانوس جهانی   • معرفی اقیانوس جهانی   • اقیانوس جهانی چیست   • اقیانوس جهانی یعنی چی   • اقیانوس جهانی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی اقیانوس جهانی

کلمه : اقیانوس جهانی
اشتباه تایپی : hrdhk,s [ihkd
عکس اقیانوس جهانی : در گوگل

آیا معنی اقیانوس جهانی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )