برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1618 100 1
شبکه مترجمین ایران

اسکناس

/'eskenAs/

مترادف اسکناس: پول، وجه

برابر پارسی: ارزبرگ، چاو

معنی اسکناس در لغت نامه دهخدا

اسکناس. [ اِ ک ِ ] (روسی ، اِ) (کلمه ٔ روسی شده از آسین یای ِ فرانسه ) چاو. شهروا. شهرروا و اهل الصین لایبتاعون بدینار و لا درهم و جمیع ما یتحصل ببلادهم من ذلک یسبکونه قطعاً کما ذکرناه و انما بیعهم و شراؤهم بقطع کاغذ کل قطعة منها بقدر الکف مطبوعة بطابع السلطان و تسمی الخمس والعشرون قطعة منها بالشت (بباءِ موحده و لام مکسوره ) و هی بمعنی الدینار عندنا و اذا تمزقت تلک الکواغذ فی ید انسان حملها الی دار کدارالسکة عندنا فأخذ عوضها جدداً و دفع تلک و لایعطی علی ذلک اجرة. (ابن بطوطه ). و رجوع به بالشت و بالش شود.

معنی اسکناس به فارسی

اسکناس
ماخوذازروسی، پول کاغذی پشتوانه دار
( اسم ) نوعی کاغذ بهادار که بهای وی بر روی آن نوشته شده و برای خرید و فروش بکار میرود پول کاغذی . یا نشر اسکناس . چاپ کردن و انتشار دادن اسکناس در میان مردم .

معنی اسکناس در فرهنگ معین

اسکناس
(اِ کِ) [ روس . ] ( اِ.) پول کاغذی .

معنی اسکناس در فرهنگ فارسی عمید

اسکناس
پول کاغذی پشتوانه دار که دارای مبالغ و ارزش های گوناگون است.

اسکناس در دانشنامه ویکی پدیا

اسکناس
اسکناس یا پول کاغذی و یا پولبرگ که امروزه درهمه کشورهای جهان جریان دارد نخستین بار در نیمهٔ قرن دهم میلادی زمان دودمان سونگ در چین جنوبی باب شد. علاوه بر این در چین شمالی در مدت کوتاهی قبل از ظهور چنگیزخان، پول کاغذی انتشار یافت که اعتبار آن هفت سال بود.
عمر وادیلو
محی الدین حائری شیرازی
عمران نزار حسین
دکتر محمد مبشری عارف
ریشهٔ لغت اسکناس، آسی نیا (Assignat) در فرانسوی است که در زبان روسی به صورت آسیگناتسیا (Ассигнация) و در زبان فارسی، با تغییر لفظی در دوره فتحعلی شاه به صورت اسکناس درآمد. Assignat در زبان فرانسه به معنای تضمین پرداخت وجه از طرف دولت بوده است.
بشر نیمه متمدن در ابتدا کالا را با کالا مبادله می کرد. پس از مدتی برخی کالاها دارای ارزش بیشتری شدند و عملاً به عنوان پول جای خود را باز کردند. از جملهٔ این کالاها در یونان قدیم گاو نر، در سریلانکا فیل و در برونئی جمجمهٔ انسان بود. با پیشرفت تمدن بشری جوامع به استفاده از فلزات و اشیای زینتی مانند طلا و نقره به جای آن کالاها روی آوردند و نخستین بار در بین النهرین سکه طلا ضرب شد.
سالیان زیادی طول کشید تا بشر از سکه به اسکناس روی آورد. چینی ها به دلیل کمبود طلا و فلزات در اواسط قرن دهم میلادی چیزی به شبیه به اسکناس ابداع کردند و نام آن را چاو گذاشتند، که در دیگر نقاط جهان آن را بی ارزش می شمردند. استفاده عملی و یکپارچه از پول کاغذی در سراسر چین، از دوره دودمان یوآن آغاز می شود و این پول نخستین پول کاغذی جهان است. اما نخستین اسکناس امروزی در ۵ ژانویه سال ۱۶۹۱ میلادی در بانک استکهلم چاپ شد که هم اکنون هم در موزهٔ این بانک موجود است.
عکس اسکناس
آلبوم اسکناس (۱۳۸۳) یک آلبوم موسیقی از شاهکار بینش پژوه است که به عنوان اولین آلبوم سبک موسیقی رپ در ایران شناخته می شود و در ایران با استقبال مردم روبه رو شد. خواننده این آلبوم شاهکار بینش پژوه است و ناشر آن نغمه داوودی بود.
عشق لاتی
بی کلام
خواننده
اسکناس
عشق خیابانی
میکس
بینش پژوه در ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

اسکناس در جدول کلمات

اسکناس
نوت
اسکناس پشتوانه دار نشر دولت و قابل مبادله با کالا
پول
اسکناس چنگیزی
چاد
از اقتصاددانان انگلیسی که در سال 1816 طرحی برای مبادله اسکناس با طلا به جای سکه های آن ارائه داد
ریکاردو

معنی اسکناس به انگلیسی

bill (اسم)
صورت حساب ، سند ، نوک ، اسکناس ، منقار ، لایحه ، قبض ، لایحه قانونی ، برات ، فرمان ، سیاهه ، نوعی شمشیر پهن
bank bill (اسم)
برات بانک ، اسکناس
money (اسم)
سیم ، اسکناس ، سرمایه ، پول ، ثروت
banknote (اسم)
اسکناس ، چک تضمین شده
paper money (اسم)
اسکناس ، پول کاغذی
bank paper (اسم)
اسکناس ، چک تضمین شده ، سفته بانکی
paper currency (اسم)
اسکناس ، پول کاغذی
folding money (اسم)
اسکناس ، پول کاغذی
greenback (اسم)
اسکناس ، قورباغه ، پشت سبز

معنی کلمه اسکناس به عربی

اسکناس را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

حسام
پول کاغذی
عباس محترمی
پر گنگ parg-nag

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• اسکناس قدیمی   • عکس اسکناس ایرانی   • اسکناس پهلوی   • اسکناس خارجی   • اسکناس های جمهوری اسلامی   • اسکناس جدید ایران   • اسکناس رضا شاه   • معنی اسکناس   • مفهوم اسکناس   • تعریف اسکناس   • معرفی اسکناس   • اسکناس چیست   • اسکناس یعنی چی   • اسکناس یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی اسکناس

کلمه : اسکناس
اشتباه تایپی : hs;khs
آوا : 'eskenAs
نقش : اسم
عکس اسکناس : در گوگل

آیا معنی اسکناس مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )