برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1563 100 1
شبکه مترجمین ایران

اسکاتلند

معنی اسکاتلند در لغت نامه دهخدا

اسکاتلند. [ اِ ل َ ] (اِخ ) یکی از قطعات سه گانه ای که مملکت بریتانیا را تشکیل میدهد و عنوان «دولت متحده » شامل آن نیز میشود.اسکاتلند عبارت است از قسمت شمالی جزیره ٔ موسوم به بریتانیای کبیر و در قسمت شمال انگلستان واقع است.
موقع، حدود، و مساحت : اسکاتلند فقط از طرف جنوب با خود انگلستان مربوط میباشد، و سه جهت دیگر آنرا آب فراگرفته و بصورت یک شبه جزیره ٔ بزرگ درآورده ، این قطعه بین 54 درجه و 37 دقیقه و 58 درجه و 41 دقیقه ٔ عرض شمالی و 4 درجه و 6دقیقه و 8 درجه و 35 ثانیه ٔ طول غربی واقع است و جزائر آن در بیرون این حدود است. سواحل آن مخصوصاً سواحل غربی بسیار مضرّس و کج و معوج میباشد و از طرف مشرق این جزیره به بحر شمال و از دو جهت شمال و غرب به اقیانوس اطلس محدود و محاط میباشد. مساحت سطح آن بانضمام جزایر قریب به 79000 هزار گز مربع است.
شکل طبیعی ، کوهها: اراضی اسکاتلند از ازمنه ٔ قدیمه بدو قسمت : هایلاندز (اراضی مرتفعه ) و لولاندز (اراضی پست ) منقسم گشته. اراضی کوهستانی در جهت شمال غربی و زمینهای پست در جهت جنوب است. دشت طویل موسوم به استرث مور از خلیج کلید واقع در ساحل شرقی تا نزدیکی شهر آبردین امتداد یافته و بمنزله ٔ خط فاصلی است که اراضی مرتفعه را از اراضی پست افراز میکند.قسمت های پست جنوبی هم بکلی فاقد کوههای مرتفع نیست اما ارتفاع این جبال ببلندی جبال شمالی نمیرسد، علاوه بر این سنگلاخهای ناهنجار در این مواضع دیده نمیشود و کلیةً اراضی جنوبی نسبةً هموارترند و بهمین لحاظ لولاند (پست ) نامیده میشود. خلیجهای عمیق از طرفین اسکاتلند بخشکی راه یافته این قطعه را به سه شبه جزیره ٔ پیوسته بیکدیگر درآورده است و از حیث ارتفاع اراضی نیز سه نوع زمین بوجود آمده چنانکه دو دشت موسوم به گلنمور و استرتمور از طرف شمال و جنوب امتداد یافته وجبال سه شبه جزیره ٔ مزبور را از هم جدا میکند و از این رو کوههای اسکاتلند بسه بخش شمالی ، وسطی ، و جنوبی منقسم میشود. جبال واقع در شمالی ترین نقاط این شبه جزیره با تنگه های عمیق ، عریان ، و صعب و پر از پرتگاهها امتیاز دارد و دامنه های واقع در مشرق کمی هموار است ولی از جانب مغرب در سواحل دریا ناگاه نشیب یافته سنگلاخها و دماغه های برجسته و مرتفع بسیار بوجود می آورد. دشت گلنمور این جبال را از کوههای ...

اسکاتلند در دانشنامه ویکی پدیا

اسکاتلند
مختصات: ۵۵°۵۷′ شمالی ۳°۱۲′ غربی / ۵۵٫۹۵۰°شمالی ۳٫۲۰۰°غربی / 55.950; -3.200
وبگاه دولت اسکاتلند
دولت اسکاتلند
پارلمان اسکاتلند
اسکاتلند (به انگلیسی: Scotland به گیلیک اسکاتلندی: Alba) واحدی سیاسی است در شمال غرب اروپا که یک سوم شمالی بریتانیای کبیر را دربر می گیرد. اسکاتلند دومین کشور بزرگ بریتانیاست که از انگلستان کوچکتر است ولی به لحاظ وسعت و جمعیت آن از مجموع ولز و ایرلند شمالی بیشتر است.
اسکاتلند همراه با انگلستان، ولز و ایرلند شمالی کشور بریتانیای کبیر را تشکیل می دهد. در کنار خاک اصلی، اسکاتلند هم چنین ۷۹۰ جزیره دارد که جزایر شمالی و هبریدز از آن جمله هستند. از این تعداد ۹۳ جزیره با داشتن %۲ جمعیت کشور، مسکونی هستند.
پایتخت اسکاتلند شهر تاریخی ادینبرو (یا "ادینبورگ") است.
عکس اسکاتلند
اسکاتلند (به انگلیسی: Scotland) یک منطقهٔ مسکونی در ایالات متحده آمریکا است که در آرکانزاس واقع شده است. اسکاتلند ۲۰۰٫۸۷ متر بالاتر از سطح دریا واقع شده است.
فهرست شهرهای ایالات متحده آمریکا
اسکاتلند (به انگلیسی: Scotland) یک منطقهٔ مسکونی در ایالات متحده آمریکا است که در شهرستان گرین، ایندیانا واقع شده است. اسکاتلند ۱٫۵ کیلومتر مربع مساحت و ۱۳۴ نفر جمعیت دارد و ۱۸۵٫۹۳ متر بالاتر از سطح دریا واقع شده است.
فهرست شهرهای ایالات متحده آمریکا
اسکاتلند (به انگلیسی: Scotland) یک منطقهٔ مسکونی در ایالات متحده آمریکا است که در شهرستان فرانکلین، پنسیلوانیا واقع شده است. اسکاتلند ۱۳۹۵ نفر جمعیت دارد و ۲۲۰٫۹۸ متر بالاتر از سطح دریا واقع شده است.
فهرست شهرهای ایالات متحده آمریکا
...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

اسکاتلند در دانشنامه آزاد پارسی

اِسکاتْلند (Scotland)
اِسکاتْلند
(به لاتین: کالِدونیا) شمالی ترین بخش بریتانیای کبیر، با ۷۸,۴۷۰ کیلومتر مربع مساحت و ۵,۱۲۸,۰۰۰ نفر جمعیت (۲۰۰۳). سابقاً کشوری مستقل بود. ادینبورگ مرکز آن است و سایر شهرهای مهم آن عبارت اند از گلاسگو، داندی، و ابردین. اسکاتلند به سه ناحیۀ طبیعی تقسیم می شود: هایلندز، شامل کوه های گرمپین؛ سنترال لولندز (زمین های پست مرکزی)، شامل دره های کلاید و فورت؛ و ارتفاعات جنوبی، شامل تپه های لمرمیور. جزایر اورکنی، جزایر شتلند، و جزایر غربی نیز در اسکاتلند واقع شده اند. بخش عمدۀ جمعیت در سنترال لولندز (زمین های پست مرکزی) زندگی می کنند. انگلیسی، اسکاتلندی، و گیلی زبان های رایج اسکاتلند است. صنایع اسکاتلند عبارت اند از تولید موتور کشتی و هواپیما، مواد شیمیایی، پارچه، کاغذ، رایانه، نفت، گاز طبیعی و چاپ، فرآوری مواد غذایی، الکترونیک، استخراج زغال سنگ، و گردشگری. قدمت سکونت در اسکاتلند به هزارۀ سوم پیش از میلاد برمی گردد. در قرن ۲م رومی ها بخش مرکزی اسکاتلند را اشغال کردند. قبل از رومی ها، پیکتها و سلتها در این سرزمین سکونت داشتند. در قرن ۶م آنگلها بخش جنوب شرقی را تا خلیج فورت تصرف و برتون ها جنوب غربی را اشغال کردند. اسکاتها نیز، که از ایرلند آمده بودند، در آرگایل شر کنونی مستقر شدند. به این ترتیب چهار دولت پیکت ها، آنگل ها، برتون ها، و اسکات ها در اسکاتلند تشکیل شد و حدود ۱۵۰ سال دوام آورد. در قرون ۸ تا ۱۲م نورمانها به اسکاتلند هجوم بردند. در قرن ۱۱م بسیاری از انگلیسی ها و نورمان ها در این سرزمین ماندگار شدند، زبان انگلیسی در قسمت مرکزی رواج یافت، و نظام فئودالیته برقرار شد. ازدواج خواهرِ اِدگار، پادشاه اسکاتلند، با هنری اول، پادشاه انگلستان موجب صلح بین دو سرزمین شد. در زمان حکومت دیوید اول اسکاتلند به صورت یک ملت درآمد. تلاش ادوارد اول برای الحاق اسکاتلند به انگستان موجب بروز شورش هایی شد؛ از افراد مهم اسکاتلند در این دوره رابرت دو بروس است که در ۱۳۰۶م به عنوان رابرت اول تاج گذاری کرد و در ۱۳۱۴ ادوارد دوم را در نبرد بنکبرنشکست داد. انگلیسی ها در ۱۳۲۸م استقلال اسکاتلند را به رسمیت شناختند. اولیور کرامول در ۱۶۵۰ اسکاتلند را تصرف و تحت حکومت انگلستان درآورد. قوۀ مقننۀ اسکاتلند در ۱۷۰۷ به موجب قانون اتحاد منحل شد و اسکاتلند حق ...

اسکاتلند در جدول کلمات

دومین شهر بزرگ و پایتخت اسکاتلند با مساحت 262 کیلومتر
ادینبورگ

اسکاتلند را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

امیررضا
(Scotland نیمهٔ شمالی بریتانیا)
در فارسی نام انگلیسی آن بکار می رود. «سرزمین اسکات ها»، از انگلیسی باستان Scottas، وام گرفته از لاتین Scotti، ریشه آن مشخص نیست. پس از خروج رومیان از بریتانیا در سال ۴۲۳ میلادی، قومی ایرلندی به اسکاتلند یورش بردند و در آنجا ساکن شدند، و این نام از اینجا آمده.
Alba (گالیک ایرلندی و اسکاتلندی): از ریشه سلتی Albion، که در بریتانیا می زیستند. از ریشه هندواروپایی «سفید». از سنگ گچی که در این مناطق قرار دارد و یا نام کوه های آن. هم ریشه با کوه های آلپ. همچنین بنگرید به آلبانی (کشور آلبانی و نام پیشین جمهوری آذربایجان)
Caledonia (لاتین): از نام قوم Caledonii. همچنین Caledonia در یونانی به معنای «آب های خوب». ویکی
بنده خدا
جایی در نیمه شمالی بریتانیا

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی اسکاتلند   • مفهوم اسکاتلند   • تعریف اسکاتلند   • معرفی اسکاتلند   • اسکاتلند چیست   • اسکاتلند یعنی چی   • اسکاتلند یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی اسکاتلند

کلمه : اسکاتلند
اشتباه تایپی : hs;hjgkn
عکس اسکاتلند : در گوگل

آیا معنی اسکاتلند مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )