برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1533 100 1
شبکه مترجمین ایران

اسرافیل

/'esrAfil/

معنی اسم اسرافیل

اسم: اسرافیل
نوع: پسرانه
ریشه اسم: عبری
معنی: (تلفظ: esrāfil) (عبری) درخشیدن مانند آتش، (در ادیان) به باور مسلمانان و پیروان دیگر ادیان سامی، یکی از فرشتگان مقرب خداوند است که در روز قیامت با دمیدن در شیپور خود مردگان را زنده می کند - درخشیدن مانند آتش، نام یکی از چهار فرشته مقرب و مأمور دمیدن صور و برانگیختن مردگان در روز رستاخیز

معنی اسرافیل در لغت نامه دهخدا

اسرافیل. [ اِ ] (اِخ ) اسرافین. فرشته ٔ صور. (السامی ). فریشته ٔ صور. ملک بعث. صاحب صور. خداوند صور. (زمخشری ) (مهذب الاسماء). یکی از فرشتگان مقرب مأمور دمیدن روح به اجسام و نفخ صور در روز رستاخیز، او قبل از همه ٔ فرشتگان به آدم سجده کرد. (قاموس الاعلام ترکی ). نام فرشته ای است که در قیامت دوبار صور خواهد دمید. در دمیدن اول همه ٔ مخلوق مرده و نیست خواهند شد و در دمیدن بار دیگر همه ٔ مردگان زنده خواهند شد. (غیاث ). اسرافیل بزبان سریانی بنده ٔ خدای تعالی. اسرا بمعنی بنده و ئیل نام خدای تعالی و او ملک مقرب است و بدو متعلق است نفخ صور و احوال قیامت. (کشف ). رجوع به المعرب جوالیقی چ احمد محمد شاکر ص 8 و امتاع الاسماع ج 1 ص 80 شود.

اسرافیل. [ اِ ] (اِخ ) جامی در نفحات الانس آرد: حضرت اسرافیل از قدیمان است و شیخ الاسلام گفته که وی از پیران ذوالنون مصری است. از مغرب بوده و بمصر رسیده بود. وی را سخنان بسیار است در زهد و توکل و معاملات نیکو. شیخ الاسلام گفت فتح شنجرف بمصر شد از ششصد فرسخ برای سؤال به [ نزد ] اسرافیل رفت چون فرصت یافت پرسید از وی : هل یعذب الاشرار قبل الزلل ؟ گفت مرا صبر ده سه روز. روز چهارم گفت مرا جواب دادند اگر روا بودی ثواب پیش از عمل هم روا بود عذاب پیش از زلل. این بگفت و زعقه ای بزد و درشورید. پس از آن سه روز بزیست و برفت. شیخ الاسلام گفته که آن سه روز درنگ خواستن آن بود اگر در وقت جواب دادی در وقت برفتی. (نفحات الانس چ نولکشور ص 25).

معنی اسرافیل به فارسی

اسرافیل
فرشته صور صاحب صور خداوند صوریکی از فرشتگان مقرب که بر طبق روایات اسلامی مامور دمیدن صور وبرانگیختن مردگان در روز رستاخیز است.یا صور اسرافیل
حضرت اسرافیل از قدیمانست
( صفت ) آنکه سرشت و خویی چون اسرافیل دارد .

معنی اسرافیل در فرهنگ معین

اسرافیل
( اِ ) [ ع . ] ( اِ.) فرشتة صور، فرشته مأمور دمیدن صور و برانگیختن مردگان در روز ر ستاخیز.

معنی اسرافیل در فرهنگ فارسی عمید

اسرافیل
در ادیان سامی، فرشتۀ موکل بر باد که در روز رستاخیز در صور خود می دمد تا مردگان زنده شوند.

اسرافیل در دانشنامه اسلامی

اسرافیل
اسرافیل فرشته مقرب الهی و مأمور دمیدن صور هنگام پایان یافتن دنیا و برپایی قیامت می باشد.
واژه «اسرافیل» که از دو کلمه «اسراف» به معنای بنده و «ایل» به معنای خدا تشکیل یافته واژه ای عجمی است که به صورت «سرافین» و «سرافیل» ضبط شده است نام دیگر «اسرافیل» عبدالرحمان وکنیه اش «ابوالمنافخ» است.
اسرافیل در قرآن
در قرآن کریم از «اسرافیل» به صراحت نام برده نشده، ولی در چند جا از دمیدن صور، هنگام برپا شدن قیامت سخن رفته است. در منابع دیگر اسلامی از او به عنوان فرشته مقرب الهی در کنار جبرئیل و میکائیل فراوان یاد شده است. از امام صادق (علیه السلام) روایت شده که خداوند این سه فرشته را از یک تسبیح آفریده است.
وظایف اسرافیل
طبق برخی روایات جبرئیل وحی را از اسرافیل می گیرد و او بر لوح محفوظ گمارده شده است و اولین فرشته می باشد که فرمان خداوند سبحان را اجابت نمود و بر آدم سجده کرد. از دیگر وظایف و ویژگی های «اسرافیل» که در متون اسلامی آمده است می توان به امور ذیل اشاره نمود:۱. «اسرافیل» مظهر صفت حیات خداوند دانسته شده است؛ همان گونه که جبرئیل مظهر علم و میکائیل مظهر اراده و عزرائیل مظهر قدرت او می باشند از این رو به اعتقاد برخی، حیات ابدی اخروی موجودات زنده تعلق به نفخه دوم اسرافیل دارد، و نفخه اولی بازگرداندن از ظاهر به باطن است برای این که حیات دنیوی به کلی پایان پذیرد. ۲. هنگامی که حضرت ابراهیم خلیل توسط منجنیق نمرود به آتش انداخته شد «اسرافیل» اولین فرشته بود که به فرمان خدا به کمک او شتافت. ۳. سه سال همراهی او با پیامبر اکرم (صلی الله علیه وآله وسلم) قبل از نزول وحی به گونه ای که پیامبر (صلی الله علیه وآله وسلم) صدای او را می شنید، ولی خودش را نمی دید. ۴. از وظایف مهم اسرافیل که در روایات بر آن زیاد تأکید شده، دمیدن صور هنگام برپایی قیامت است که بیش تر به همین ویژگی شناخته می شود ۵. طبق برخی از روایات، اسرافیل آخرین کسی است که در پایان دنیا از سوی خداوند مرگ را درمی یابد و نخستین کسی است که زنده می شود و نفخه دوم را برای زنده گرداندن مردگان می دمد. درپاره ای از روایات سخن از این است که «عزرائیل» آخرین کسی است که از جانب خدا قبض روح می گردد. ۶. در برخی روایات، او مؤذن آسمان ها دانسته شده است ۷. در روایات آمده است ...

اسرافیل در دانشنامه ویکی پدیا

اسرافیل
قرآن
سبحانی، جعفر: * منشور عقاید امامیه. صفحهٔ ۱۹۷.
◈ ◈
اِسرافیل یا اِسرافین نام فرشته شیپورزن روز رستاخیز در باور مسلمانان است. او یکی از فرشتگان نزدیک (مُقَرَّب) به خدا به شمار می آید. در باور اسلامی، خدا فرمان هایی را بر یک صفحه حفاظت شده به نام «لوح محفوظ» می نویسد و اسرافیل این فرمان ها را از روی آن لوح می خواند و این پیام ها را به جبرئیل و دیگر کارگزاران خدا می رساند. بیشترین شهرت اسرافیل به خاطر شیپور اوست که همیشه آن را بر لب دارد و قرار است در روز رستاخیز با دمیدن در آن مردگان را زنده کند. به شیپور اسرافیل اصطلاحاً «صور اسرافیل» گفته می شود.
از اسرافیل به طور مستقیم در قرآن یادی نشده است و سخن از او تنها در روایات دیده می شود. به هنگام سخن از فرشتگان نزدیک به خدا، نام اسرافیل پس از جبرئیل و میکائیل به عنوان فرشته سوم می آید. در برخی روایات اسلامی آمده که اسرافیل نخستین فرشته ای بود که از فرمان خداوند پیروی کرد و بر آدم سجده کرد.
عکس اسرافیل
اسرافیل نام فرشتهٔ شیپورزن روز رستاخیز در باور مسلمانان است. اسرافیل همچنین ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
اسرافیل علمداری، بازیگر سینما، تلویزیون اهل ایران
اسرافیل شیرچی خوشنویس ایرانی
اسرافیل فیلمی به کارگردانی آیدا پناهنده و نویسندگی ارسلان امیری و آیدا پناهنده و تهیه کنندگی مستانه مهاجر محصول سال ۱۳۹۵ است.
هدیه تهرانی در نقش ماهی
پژمان بازغی در نقش بهروز
هدی زین العابدین در نقش سارا
مریلا زارعی در نقش تاجی
پوریا رحیمی سام در نقش علی
علی عمرانی در نقش دایی عباس
سهیلا رضوی در نقش ایران
سودابه جعفرزاده در نقش فرزانه
یوسف صفری بختیاری در نقش دادیار
علی شیدایی فر در نقش محسن
فریماه حسینی پور در نقش علیپور (دختر متقلب)
این فیلم در تاریخ ۲۵ ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

اسرافیل در دانشنامه آزاد پارسی

اِسرافیل
اِسرافیل
در عقاید اسلامی، از چهار فرشتۀ مقرب الهی. در قرآن، بدون تصریح به نام، اشاراتی به او شده است (اسراء، ۵۲؛ ق، ۴۱؛ قمر، ۶). آنچه در قرآن به صراحت آمده «نفخ صور» (دمیدن در شیپور) است. گویند اسرافیل در شیپور (صور اسرافیل) می دمد، و با صدای آن همۀ مردگان برای حضور در پای حساب زنده می شوند. در عهد جدید (در مکاشفات یوحنا) از فرشته ای که در روز قیامت در شیپور خود می دمد یاد شده، اما نامش نیامده است.

معنی اسرافیل به انگلیسی

seraph (اسم)
اسرافیل ، سراف ، فرشتگان سرافین

اسرافیل را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

هالین
فرشته ای که در صور(شیپور) می دمد و قیامت شروع می شود
مرضیه
اسرافیل : عبری ، درخشیدن مانندآتش .
اسرافیل
اسرافیل بزبان سریانی بنده ٔ خدای تعالی. اسرا به معنی بنده و ئیل نام خدای تعالی و او ملک مقرب است و بدو متعلق است نفخ صور و احوال قیامت.

اسرافیل : واژه �اسرافیل� که از دو کلمه �اسراف� به معنای بنده و �ایل� به معنای خدا تشکیل یافته واژه ای عجمی است که به صورت �سرافین� و �سرافیل� ضبط شده است نام دیگر �اسرافیل� عبدالرحمان وکنیه اش �ابوالمنافخ� است.


معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• وظایف فرشته اسرافیل   • فرشته عزرائیل   • اهنگ اسرافیل   • سنگ سیاه کعبه   • فیلم اسرافیل   • حضرت جبرئیل   • حضرت میکائیل   • کاستیلو   • معنی اسرافیل   • مفهوم اسرافیل   • تعریف اسرافیل   • معرفی اسرافیل   • اسرافیل چیست   • اسرافیل یعنی چی   • اسرافیل یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی اسرافیل

کلمه : اسرافیل
اشتباه تایپی : hsvhtdg
آوا : 'esrAfil
نقش : اسم
عکس اسرافیل : در گوگل

آیا معنی اسرافیل مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )