برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1374 100 1

اسدالله شیرازی

اسدالله شیرازی در دانشنامه ویکی پدیا

اسدالله شیرازی
میرزا اسدالله شیرازی از خوش نویسان و نستعلیق نویسان زبردست سده ۱۳ هجری در دوره فتحعلی شاه، محمد شاه و ناصرالدین شاه قاجار بوده است و به ویژه در دربار محمد شاه و ناصرالدین شاه بسیار محترم می زیسته و می گویند بسیار مهربان و ستوده اخلاق بوده است. محمدشاه به او توجه مخصوص داشت و لقب «کاتب السلطان» به او عطا کرده بود.
فضایلی، حبیب الله. اطلس خط. انتشارات مشعل اصفهان. چاپ دوم، اصفهان۱۳۶۲ش.
به کوشش: یساولی، جواد. پیدایش و سیر تحول هنر خط. انتشارت یساولی، چاپ دوم ۱۳۶۰ش
شکیباپور، عنایت الله. اطلاعات عمومی. چاپ هفتم، کتابفروشی اشراقی، ۱۳۴۸ش ص ۵۴
حمیدرضا قلیچ خانی، پایگاه اطلاع رسانی خوشنویسی ایران
اسدالله شیرازی از بزرگان خط نستعلیق در دورهٔ قاجار به شمار می رود. اما از زندگی، استادان و شاگردان وی اطلاع چندانی در دست نیست. وی همچون بسیاری از استادان عصر خویش، بیش از کتابت و نسخه نویسی به قطعه نویسی و تهیه مرقع علاقه مند بوده است. از وی علاوه بر چند کتاب، بالغ بر ده مرقع نفیس برجای مانده است. اسدالله در این مرقعات گاه به تقلید از شیوهٔ میرعماد (درگذشت ۱۰۲۴ه‍.ق) پرداخته و گاه به سیاه مشق و رنگه نویسی پرداخته است.
او در خوشنویسی مقلد و پیرو شیوه میرعماد بود و خط نستعلیق را از روی آثار او مشق می کرده است. درگذشتش را به سال ۱۲۶۹ هجری قمری ذکر کرده اند اما گویا چند سالی پس از این تاریخ هم در قید حیات بوده و دست کم تا ۱۳۰۷ هنوز حیات داشته است.
قطعاتی از آثار اسدالله شیرازی که در کاخ گلستان نگهداری می شود


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با اسدالله شیرازی

اسدالله شیرازی را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی اسدالله شیرازی   • مفهوم اسدالله شیرازی   • تعریف اسدالله شیرازی   • معرفی اسدالله شیرازی   • اسدالله شیرازی چیست   • اسدالله شیرازی یعنی چی   • اسدالله شیرازی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی اسدالله شیرازی
کلمه : اسدالله شیرازی
اشتباه تایپی : hsnhggi advhcd
عکس اسدالله شیرازی : در گوگل

آیا معنی اسدالله شیرازی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )