برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1535 100 1
شبکه مترجمین ایران

استوا

/'estevA/

برابر پارسی: برابری، یکسانی، کمربند پنداری دور زمین

معنی استوا در لغت نامه دهخدا

استوا. [ اُ ت ُ ] (اِخ ) کوره ای از نواحی نیشابور. و یاقوت گوید: معناه بلسانهم المضحاة و المشرقة، و آن مشتمل بر 93 قریه است و قصبه ٔ آن خبوشان است. (بقول ابوالقاسم بیهقی ). و ابوسعد گوید استوا ناحیه ایست از نواحی نیشابور مشتمل بر نواحی و قرای بسیار و نزدیک خوجان است لذا استواو خوجان گویند و آن از مهمترین نواحی نیشابور است وحدود آن متصل بحدود نساست و از آن گروهی از علماء برخاسته اند. (معجم البلدان ). ناحیتی مجاور نیشابور. (نخبة الدهر دمشقی ). و نسبت بدان استوائی است : تا وی از راه نوق تاختنی کند سوی استوا و راه فروگیرد. (تاریخ بیهقی چ ادیب ص 616). از آنجا روان شدو به خبوشان استوا آمد. (جهانگشای جوینی ). و قشتمور[ ظ: تشتمور ] از استوا بطوس آمد. (جهانگشای جوینی چ لیدن ج 1 ص 137). رجوع به مرآت البلدان ج 1 ص 36 وتاریخ بیهقی چ ادیب ص 625 و قاموس الاعلام ترکی شود.

معنی استوا به فارسی

استوا
خط استوا خط منحنی مسدود ومفروضی است که مانند کمر بند دور کره زمین کشیده شده وکره را به دو نیمکره شمالی وجنوبی متساویا تقسیم می کند
۱ - ( مصدر ) برابر شدن راست شدن . ۲ - ( اسم ) برابری یکسانی . ۳ - ( مصدر ) معتدل گردیدن . ۴ - ( اسم ) اعتدال : استوائ قامت . ۵ - ( مصدر ) قرار گرفتن استقرار . یا خط استوائ . دایره ای شرقی غربی که کر. زمین را بدو قسمت متساوی ( شمالی جنوبی ) تقسیم کند .
[equator] [علوم جَوّ] دایرۀ عظیمۀ فرضی صفر درجۀ عرض جغرافیایی در سطح زمین با فاصلۀ مساوی از دو قطب که نیمکرۀ شمالی را از نیمکرۀ جنوبی جدا می کند
کوره ای از نواحی نیشابور و یاقوت
یعنی خط استوا و آن نزد حکمائ رصد خطی است .

معنی استوا در فرهنگ فارسی عمید

استوا
۱. (جغرافیا) دایرۀ فرضی که مانند کمربند کرۀ زمین را احاطه کرده و زمین را به دو نیمکرۀ شمالی و جنوبی تقسیم می کند.
۲. (اسم مصدر) [قدیمی] راست بودن، بدون خمیدگی بودن.
۳. (اسم مصدر) [قدیمی] مستقر شدن، قرار گرفتن، استقرار.

استوا در دانشنامه اسلامی

آیات بیانگر استیلای خدا بر تدبیر جهان را آیات صفت استوا گویند.
" استوا " به معناى برابری است. و اگر با " على " متعدى شود به معناى استقرار یافتن و برقرار شدن است ، و اگر با " الى " متعدى گردد، معناى توجه و قصد و رو کردن مى دهد؛مثلاً در آیه:" و قضى الامر و استوت على الجودى؛ " کار به پایان رسید و کشتى بر کوه جودی قرار گرفت ". (هود، آیه ۴۴ )و نیز در آیه ۲۸ مؤمنون " استوا " به معناى استقرار یافتن آمده است.در آیه ۲۹ سوره بقره: " ثم استوى الى السماء ... "و نیز آیه ۱۱ فصلت " استوا " به معناى قصد و توجه آمده است.
مصداق آیات صفت استوا
واژه " سوی " با مشتقات آن در قرآن فراوان به کار رفته است، ولى در ۹ آیه از آیات قرآن کریم "استوا " به خداوند سبحان نسبت داده شده است که به مجموع این آیات " آیات صفت استوا " مى گویند.
اهمیت بحث صفت استوا
...

استوا در دانشنامه ویکی پدیا

استوا
مختصات: ۰°۰′۰″ شمالی ۷۷°۵۹′۳۱″ غربی / ۰٫۰۰۰۰۰°شمالی ۷۷٫۹۹۱۹۴°غربی / 0.00000; -77.99194 (highest point on the Equator)
اِستِوا (عامیانه: اُستُوا) یا نیمگان نام خطّی فرضی است که کره زمین را به دو بخش نیمکره شمالی و نیمکره جنوبی بخش می کند. فاصلهٔ نقاط بر روی خط استوا از قطب های شمال و جنوب به یک اندازه است.
خط استوا مبدأ عرض جغرافیایی و درجهٔ آن صفر می باشد. ۹۰ درجه عرض جغرافیایی به سوی شمال خط استوا و ۹۰ درجه دیگر آن به سوی جنوب خط استوا کشیده شده است. در کره زمین، هر یک از این عرض ها به فاصله های برابر قرار گرفته و به طور میانگین هر درجهٔ آن معادل ۰۴۲/۱۱۱ کیلومتر یا ۶۹ مایل محاسبه شده است.
خط استوای زمین هم چنین بزرگ ترین محیط را با درازای ۴۰۰۷۶ کیلومتر دارا می باشد. هر اندازه به سوی شمال یا جنوب خط استوا برویم، محیط عرض جغرافیایی کوچک می شود تا این که در نقطهٔ قطب به درجهٔ صفر نزدیک می شود.
عکس استوا
جایزه استوا توسط گروه ابتکار استوا در برنامه عمران ملل متحد (UNDP) سامان داده می شود، هر دو سال یکبار به تلاش های اجتماعی برجسته در زمینهٔ کاهش فقر از طریق استفادهٔ حفاظتی و پایدار از تنوع زیستی، اهدا می شود.
تاثیرگذاری
مشارکتی بودن
پایداری
نوآوری و قابل انتقال بودن
توانمدسازی رهبری و جامعه
برابری جنسیتی و مشمولیت اجتماعی
این جایزه، سازمان ملل متحد، جامعه مدنی، کسب و کارهای گوناگون و سازمان های مردم نهاد را برای بالا بردن راه حل های توسعه پایدار در کنار هم قرار می دهد و تلاش گروه ها را در راستای کاهش فقر، حفاظت از طبیعت و تقویت انعطاف پذیری در برابر تغییرات آب و هوایی ارج می نهد.
معیارهای اهدای جایزه استوا عبارتند از:
استوا قناتی است که در روستای گلتپه از توابع بخش زیویه، شهرستان سقز در استان کردستان قرار دارد.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

استوا در دانشنامه آزاد پارسی

اِستوا
در لغت به معنی نشستن، برابری و چیرگی و استیلا. این واژه در نُه آیه قرآن آمده و در دانش کلام مورد تفاسیر ظاهری و باطنی قرار گرفته است: الف. تفسیر ظاهری، یا تفسیر لفظی، تفسیر اهل ظاهر (مُجسَّمه یا اهل تجسیم) است که بر طبق آن مراد از «الرّحمن علی العرش استوی» (طه، ۵) جلوس خداوند بر عرش است. ب. تفسیرهای باطنی، که بر طبق آن، استوا: ۱. اگر با «الی» متعدّی شود به معنی «آهنگ آفرینش» است، مانند «... ثمّ استوی إِلی السَّماء...: سپس آهنگ آفرینش آسمان کرد» (بقره، ۲۹؛ فُصِّلت، ۱۱)؛ ۲. اگر با «علی» متعدی شود، اوّلاً، به نظر اکثر طرفداران تفسیر باطنی به معنی «چیرگی و استیلا و فرمانروایی» است، مانند «... ثُمّ استوی عَلَی العرش...: سپس بر عرش استیلا یافت» (اعراف، ۵۴؛ یونس، ۳؛ طه، ۵؛ رعد، ۲؛ فرقان، ۵۶؛ سجده، ۴؛ حدید، ۴)؛ ثانیاً، به نظر برخی متکلمان امامیه، به معنی «برابری قدرت و علم خدا نسبت به موجودات» ازجمله نسبت به عرش است.

معنی کلمه استوا به عربی

استوا را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

بهرام س
زمین بند

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• خط استوا و نصف النهار   • کشورهای روی خط استوا کدامند   • خط استوا در ایران   • جزیره استوا   • خط استوا به انگلیسی   • خط نصف النهار   • طول خط استوا چقدر است   • نام بزرگترین مدار استوا را بنویسید   • معنی استوا   • مفهوم استوا   • تعریف استوا   • معرفی استوا   • استوا چیست   • استوا یعنی چی   • استوا یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی استوا

کلمه : استوا
اشتباه تایپی : hsj,h
آوا : 'estevA
نقش : اسم
عکس استوا : در گوگل

آیا معنی استوا مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )