برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1627 100 1
شبکه مترجمین ایران

استان زنجان

استان زنجان در دانشنامه اسلامی

استان زنجان
استان زنجان که آن را فلات زنجان نیز می نامند، در ناحیه مرکزی شمال غربی ایران واقع شده است. مساحت استان معادل ۲۲۱۶۴ کیلومتر مربع می باشد و مرکز آن نیز شهر زنجان است. استان مذکور از دو منطقه کوهستانی و جلگه ای تشکیل یافته است. مناطق کوهستانی این استان اغلب دارای قله های مرتفع هستند و در نواحی شمالی شهرستان زنجان, بخش های مرکزی، طارم علیا، طارم سفلی، ماه نشان، ایلات قاقازان و در غرب و جنوب غربی آن، شهرستان خدابنده (قشلاقات افشار) قرار گرفته اند. سایر نقاط استان را مناطق جلگه ای یا دشت های آن در برمی گیرند.بلندترین نقطه استان در ارتفاعات تخت سلیمان (بیش از ۳۰۰۰ متر) و کمترین در قزل اوزن در گیلوان (بیش از ۳۰۰ متر) می باشد.
از نظر آب و هوایی فصل سرمای منطقه از اوایل آذر ماه با بارش برف های پیاپی که سراسر استان و به ویژه ارتفاعات را می پوشاند شروع می شود و معمولاُ تا اواخر فروردین ماه ادامه دارد.

رودها
رودهای مهم در این استان قزل اوزن، زنجان رود، ابهر رود (رود کبیر) است. رود قزل اوزن رودی جوشان وخروشان است و از کوههای کردستان سرچشمه گرفته و پس از توقفی در پشت سد منجیل نهایتا وارد دریای خزر می گردد.

جمعیت
طبق نتایج مقدماتی سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۸۵ جمعیت استان زنجان، ۹۵۶ هزار و ۲۶۱ نفر است.

زبان
...

استان زنجان در دانشنامه ویکی پدیا

استان زنجان
مختصات: ۳۶°۳۰′ شمالی ۴۸°۲۰′ شرقی / ۳۶٫۵۰۰°شمالی ۴۸٫۳۳۳°شرقی / 36.500; 48.333
ملیله کاری
استان زنجان یکی از استان های ایران است که در منطقه آذربایجان ایران قرار گرفته است. مرکز این استان شهر زنجان است. استان زنجان دارای ۸ شهرستان و ۱۲۱۰ آبادی است که از این تعداد، ۹۷۸ آبادی دارای سکنه و بقیه خالی از سکنه می باشند.
هم اکنون استان زنجان دارای ۸ شهرستان، ۱۶ بخش، ۴۶ دهستان و ۱۹ شهر است. شهرستان های آن شامل زنجان، طارم، ماهنشان، خدابنده، ایجرود، ابهر، خرمدره و سلطانیه می باشند.
قزوین در سال ۱۳۷۳ از استان زنجان جدا شد و به استان تهران پیوست، و در سال ۱۳۷۶ به استان قزوین مبدل شد.
عکس استان زنجان
کدهای استان زنجان ۸۷ و ۹۷ می باشد. در خودروهای عمومی، تاکسی ها و خودروهای دولتی حرف پلاک همیشه یکسان است. اما در خودروهای شخصی این حرف (ب) بستگی به شهری دارد که پلاک خودرو در آن ثبت شده است.
در خودروهای عمومی کد ٨٧ در حال واگذاری است.
۸۷ کد شهرستان زنجان و همه حروف مربوط به این شهرستان است.
شهرستان سلطانیه که در سال ۱۳۹۳از شهرستان ابهر جدا شد شماره پلاک وسایل نقلیه این شهرستان با ابهر یکی می باشد،جمعیت شهرستان سلطانیه کمتر از ۳۰هزار نفر می باشد در حالی که جمعیت شهرستان ابهر بالای ۲۰۰هزار نفر و همچنین بدلیل فاصله کوتاه شهر ابهر ،هیدج و صائین قلعه با مرکز شهرستان خرمدره بیش از ۲۰ درصد پلاک های شهرستان ابهر با پلاک خرمدره تردد می کنند .
جمعیت شهرستان های استان زنجان براساس سرشماری سال ۱۳۹۵ خورشیدی:
حوزه های انتخابیه مجلس شورای اسلامی د ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

استان زنجان در جدول کلمات

شهری در استان زنجان که از آثار تاریخی شگفت انگیز آن تپه باستانی خالصه است
خرمدره

استان زنجان را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی استان زنجان   • مفهوم استان زنجان   • تعریف استان زنجان   • معرفی استان زنجان   • استان زنجان چیست   • استان زنجان یعنی چی   • استان زنجان یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی استان زنجان

کلمه : استان زنجان
اشتباه تایپی : hsjhk ck[hk
عکس استان زنجان : در گوگل

آیا معنی استان زنجان مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )