برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1439 100 1

استان آذربایجان غربی

استان آذربایجان غربی در دانشنامه اسلامی

استان آذربایجان غربی
استان آذربایجان غربی با احتساب دریاچه ارومیه حدود ۴۳۶۶۰ کیلومتر مربع مساحت دارد و مرکز آن شهر تاریخی ارومیه است. آذربایجان غربی یکی از مناطق کوهستانی کشور است و توپوگرافی متنوع و گسترده ای دارد. بر اساس ساختار طبیعی استان، اکوسیستم های ویژه ای از ترکیب گیاهان در سطوح مختلف پوشش گیاهی در اشکورهای مختلف توپوگرافی به وجود آمده است که اهم آن ها به شکل جنگل ها و مراتع خودنمایی میکنند. این استان عمدتاً تحت تاثیر جریان هوای مرطوب اقیانوس اطلس و دریای مدیترانه است، ولی در برخی از ماه های زمستان، توده هوای سردی از اطراف شمال، هوای مدیترانه ای آن را متاثر کرده و موجب کاهش قابل توجه دما می شود.برخی از مهمترین رودخانه های جاری در استان عبارتند از: زرینه رود (جغاتو)، سیمینه رود (تاتائو)، مهاباد رود، باراندوزچای، شهرچای، نازلوچای، زولاچای. جمعیت استان آذربایجان غربی طبق سرشماری سال ۱۳۸۵ - ۲٫۸۷۳٫۴۵۹ نفر می باشد. اکثر ساکنان این استان به طور عمده ترک آذری و کرد هستند. ولی اقلیت آشوری و ارامنه هم در استان مخصوصا در ارومیه مرکز استان ساکن هستند.
موسسه مطالعات ایران و اوراسیا    
...

استان آذربایجان غربی در دانشنامه ویکی پدیا

استان آذربایجان غربی
مختصات: ۳۷°۳۳′۱۰″شمالی ۴۵°۰۴′۳۳″شرقی / ۳۷٫۵۵۲۸°شمالی ۴۵٫۰۷۵۹°شرقی / 37.5528; 45.0759نبو
استان آذربایجان غربی یکی از ۳۱ استان ایران است، که در منطقهٔ آذربایجان در شمال غربی این کشور قرار دارد و مرکز آن شهر ارومیه است. این استان با داشتن حدود ۱۰۰۰ کیلومتر راه اصلی و بزرگراه که از شمالی ترین نقطه استان (مرز بازرگان) تا جنوبی ترین منطقه آن (بوکان) را به هم متصل می کند و از امکان ارتباطات زمینی مناسبی برخوردار است.این استان تنها استان ایران است که با ترکیه هم مرز است.
استان آذربایجان غربی در شمال غربی ایران قرار دارد و از شمال به جمهوری آذربایجان و ترکیه، از مغرب به کشورهای ترکیه و عراق، از شرق به استان آذربایجان شرقی و استان زنجان و از جنوب به استان کردستان محدود است. مساحت استان برابر ۳۷٫۰۵۹ کیلومتر مربع است که سیزدهمین استان بزرگ کشور محسوب می شود و ۲٫۲۵ درصد مساحت کل کشور را تشکیل می دهد. جمعیت استان آذربایجان غربی طبق سرشماری سال ۱۳۸۵، ۲٬۸۷۳٬۴۵۹ نفر است که ۴٫۰۸ درصد جمعیت کل کشور را در خود جای داده است و از این لحاظ هشتمین استان پرجمعیت کشور به شمار می آید.
استان آذربایجان غربی یکی از مناطق کوهستانی کشور است و توپوگرافی متنوع و گسترده ای دارد. بر اساس ساختار طبیعی استان، اکوسیستمهای ویژه ای از ترکیب گیاهان در سطوح مختلف پوشش گیاهی در سطوح مختلف توپوگرافی به وجود آمده است که اهم آن ها به شکل جنگلها و مراتع خودنمایی می کنند.
عکس استان آذربایجان غربی
کدهای استان آذربایجان غربی ۱۷، ۲۷ و ۳۷ می باشد. در خودروهای عمومی، تاکسی ها و خودروهای دولتی حرف پلاک همیشه یکسان است. اما در خودروهای شخصی این حرف (ب) بستگی به شهری دارد که پلاک خودرو در آن ثبت شده است.
در خودروهای عمومی کد ۱٧ واگذار شده و کد ٢٧ در حال واگذاری است.
۱۷ کد شهرستان ارومیه و همه حروف مربوط به این شهرستان است.
پلاک موتور: ۳۷۱، ۳۷۲، ۳۷۳، ۳۷۴، ۳۷۵، ۳۷۶
...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با استان آذربایجان غربی

استان آذربایجان غربی در جدول کلمات

این شهر استان آذربایجان غربی از نظر جغرافیایی | غربی ترین شهر ایران است
اواجیق
یکی از شهرهای کوچک و سرسبز استان آذربایجان غربی که در جنوب دریاچه ارومیه واقع شده است
نقده
از آثار تاریخی و دیدنی استان آذربایجان غربی در حوالی تکاب
از آثار تاریخی و دیدنی استان آذربایجان غربی واقع در مهاباد
از آثار تاریخی و معروف و دیدنی استان آذربایجان غربی که در جنوب بازار قدیمی خوی واقع شده
امرا

استان آذربایجان غربی را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی استان آذربایجان غربی   • مفهوم استان آذربایجان غربی   • تعریف استان آذربایجان غربی   • معرفی استان آذربایجان غربی   • استان آذربایجان غربی چیست   • استان آذربایجان غربی یعنی چی   • استان آذربایجان غربی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی استان آذربایجان غربی
کلمه : استان آذربایجان غربی
اشتباه تایپی : hsjhk Hbvfhd[hk yvfd
عکس استان آذربایجان غربی : در گوگل

آیا معنی استان آذربایجان غربی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )
شبکه مترجمین ایران