برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1606 100 1
شبکه مترجمین ایران

ادریسیان

معنی ادریسیان در لغت نامه دهخدا

ادریسیان. [ اِ ] (اِخ ) ادارسه. سلسله ای از ملوک اسلام که مؤسس آن ادریس از اعقاب محمد است و در مغرب حکومت کرده اند (172 - 375 هَ. ق.). رجوع به ادارسه شود.

ادریسیان در دانشنامه اسلامی

در پی تنش های سیاسی پس از رحلت پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله وسلّم و حوادث پس از آن، مسلمانان به دو گروه عمده سیاسی با نگرش های متفاوت حکومتی تبدیل شدند.
روند این حوادث در تحولات بعدی به درون فرقه شیعه نیز راه پیدا نمود و پس از شهادت مظلومانه امام حسین علیه السّلام در عاشورای سال شصت و یک هجری، شیعیان در باب خلافت و شرایط آن به گروه های مختلفی تجزیه شدند. زید بن علی بن حسین بن علی بن ابی طالب علیهم السّلام با قیام علیه حکومت هشام بن عبدالملک (۷۲-۱۲۵ هجری)، پایه گذار مکتب زیدیه در جهان اسلام شد. این گروه که بواسطه انتساب نامشان به نام زید بن علی، به این شهرت رسیده اند، در اصطلاح دانش فرقه شناسی، شاخه ای از مذهب تشیع می باشند که پیروان آن اعتقاد به امامت زید را نیز به همراه دارند. اندیشه «منصوص بودن امامت» و اعتقاد به وجود نص بر امامت اهل بیت علیه السّلام نقطه پیوندی است که زیدیه و امامیه را تحت عنوان عام «تشیع» قرار می دهد. اما تلقی این دو فرقه شیعی از نص بر امامت متفاوت است. از دیدگاه زیدیه، رسول اکرم صلی الله علیه و آله وسلّم به صورت عام به امامت عترتش دستور فرموده است. از دیدگاه این فرقه، منظور از عترت نیز همه فرزندان حضرت فاطمه سلام الله علیهم چه از سادات حسنی و چه از سادات حسینی می باشد. ائمه بعدی زیدیه با تمسک به این نظرات و دیدگاه های زید بن علی، با قیام های گسترده مشکلات فراوانی برای حکومت های جهان اسلام از جمله امویان و پس از آن عباسیان ایجاد نمودند. به طور خلاصه این گروه از جمله فرقه های مهم شیعی هستند که صاحب فلسفه سیاسی و کلامی نسبتا متمایزی شدند. در پی این تلاش ها، حکومت های مختلفی از سوی زیدیان در مغرب، طبرستان و یمن تاسیس شد. با توجه به باز بودن باب اجتهاد در فرقه زیدیه و پیدایش آراء و نظرات گوناگون و نیاز های سیاسی و حکومتی، زیدیه از انشعابات درون فرقه ای به دور نماند و مکتب های جدیدی همچون صالحیه، سلیمانیه، جارودیه، قاسمیه، هادویه، ناصریه و... در درون این گروه ایجاد شد.
فرقه ادریسان
پس از قیام های گسترده زیدیان در قرن دوم هجری که تقریبا تمامی آن ها به شدت سرکوب شدند، به زودی برای همگان آشکار شد که نقاط مرکزی جهان اسلام مانند عراق و حجاز، ...

ادریسیان در دانشنامه ویکی پدیا

ادریسیان
اِدریسیان (به عربی: الأدارسة) سلسله ای بودند که در مراکش و بخشی از الجزایر فرمانروایی کرده اند. آن ها نخستین سلسله ای بودند که سعی کردند باورهای شیعه را، البته به صورت بسیار ضعیف، در مغرب رواج دهند. تا زمان آن ها خوارج برابری خواه افراطی بر این منطقه فرمانروایی داشتند. ادریس اول نوه حسن ابن علی بود و از این رو با سلسله امامان شیعه پیوسته بود.
کلیفورد ادموند بوسورث (۱۳۷۱)، سلسله های اسلامی، ترجمهٔ فریدون بدره ای، مؤسسه مطالعات و تحقیقات فرهنگی(پژوهشگاه)
پرچم
گمان می رود که ادریس اول بنای شهر فاس را آغاز کرده است. این شهر، مهاجران اسپانیایی مسلمان و افریقیه را جذب کرد و شهری پرجمعیت گشت و پایتخت ادریسیان شد. دوره فرمانروایی ادریسیان از جهت گسترش فرهنگ اسلامی در میان قبایل تازه مسلمان شده بربر مهم است.
ادریسیان در اثر فشارهای فاطمیان مصر و امویان اندلس رو به نابودی گذاشتند ولی دوباره در سال ۳۳۶ق نه به عنوان دولت بلکه به عنوان والیان بنی امیه اسپانیا بر منطقه فرمانروایی کردند. در سال ۳۴۶ق، امویان اسپانیا حسن، آخرین فرمانروای ادارسه را اسیر کردند و او را به قرطبه انتقال دادند و به این ترتیب پس از دو سده فرمانروایی، دودمان ادریسی به کلی از میان رفت.
عکس ادریسیان


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ادریسیان در دانشنامه آزاد پارسی

اِدریسیان
(یا: ادارسه؛ بَنواِدْریس) خاندان حکومتگر مغرب. اولین دولت شیعی (۱۷۲ـ۳۶۴ق)، در تاریخ اسلام . مؤسس این سلسله ادریس بن عبدالله یا ادریس اول ، بعد از قیام فخّ (نزدیک مکه) در ۱۶۹ق که به دست هادی ، خلیفۀ عباسی سرکوب شد، به مغرب (مراکش ) گریخت . وی در آن جا، بدون اظهار به تشیّع، شالودۀ دولت شیعی ادریسیان را با نشر اسلام در میان قبایل مغرب، که بعضاً مسیحی یا یهودی بودند، بنا نهاد. در زمان فرزند او، ادریس دوم، قدرت ادارسه فزونی گرفت و علاوه بر قبایل بربر بعضی قبایل عرب نیز بدو پیوستند. دورۀ ادریس دوم اوج شکوه و عظمت ادریسیان مغرب بود و حاکمان بعد از او کمابیش یا با یکدیگر، یا با خوارج درگیری داشتند. حملۀ فاطمیان به ولایات تحت تصرف ادریسیان ، در زمان یحیی بن ادریس زمینه ساز سقوط این دولت بود. امویان اندلس نیز دشمنان این دولت بودند. حکومت آنان تا ۲۴۶ق به وسیع ترین حد خود رسید. امویان اندلس در ۳۱۹ق ضربه مهلکی را بر دولت ادارسه وارد ساختند. اینان از ۳۳۶ق به عنوان والیان امویان اندلس ، بر مناطقی حکم راندند. با اسارت حسن ، آخرین حاکم ادارسه ، به دست امویان اندلس ، خاندان ادریسی پس از دو قرن حکومت ، به کلی منقرض شد.

ادریسیان را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی ادریسیان   • مفهوم ادریسیان   • تعریف ادریسیان   • معرفی ادریسیان   • ادریسیان چیست   • ادریسیان یعنی چی   • ادریسیان یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ادریسیان

کلمه : ادریسیان
اشتباه تایپی : hnvdsdhk
عکس ادریسیان : در گوگل

آیا معنی ادریسیان مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )