برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1654 100 1
شبکه مترجمین ایران

اخترشناسی رادیویی

اخترشناسی رادیویی در دانشنامه ویکی پدیا

اخترشناسی رادیویی
رادیو اخترشناسی یکی از شاخه های مهم اخترشناسی است که با استفاده امواج الکترومغناطیسی به مشاهدهٔ فضا می پردازد.
غول قرمز
آرایه میلیمتری بزرگ آتاکاما
تکنیک های اخترشناسی رادیویی شبیه به تکنیک های اخترشناسی اپتیکی است با این تفاوت که در اخترشناسی رادیویی، منابع رادیویی توسط رادیو تلسکوپ رصد می شود ولی در اخترشناسی اپتیکی، از تلسکوپ نوری استفاده شده و تنها منبع اطّلاعات نور است.
این ایده که اجرام فضایی می توانند تشعشعات رادیویی داشته باشند نخستین بار توسط معادله ماکسول نشان داده شد که تشعشعات رادیویی از ستارگان می توانند با هر طول موجی وجود داشته باشند.
بسیاری از دانشمندان برجسته مانند توماس الوا ادیسون, الیور جوزف لوج و ماکس پلانک پیش بینی کرده بودنند که خورشید دارای تشعشعات رادیویی است. حتی لوج سعی کرد که سیگنالهای خورشیدی را دریافت کند ولی به دلیل مشکلات دستگاهش در این امر موفق نبود.
عکس اخترشناسی رادیویی


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

اخترشناسی رادیویی در دانشنامه آزاد پارسی

اخترشناسی رادیویی (radio astronomy)
بررسی امواج رادیویی گسیل شدۀ طبیعی از اجسام موجود در فضا، به کمک تلسکوپ رادیویی. گسیل امواج رادیویی ناشی از گازهای داغ (تابش گرمایی)؛ الکترون های درحال پیچ وتاب خوردن در میدان مغناطیسی (تابش سنکروترون)؛ و طول موج های (خطوط) خاصی است که از اتم ها و مولکول های موجود در فضا، نظیر طول موج ۲۱سانتی متری گاز هیدروژن، تابیده می شوند. در ۱۹۳۲، اخترشناسی رادیویی هنگامی آغاز شد که رادیواخترشناس امریکایی، کارل جانسکی، امواج رادیویی ناشی از مرکز کهکشان مارا آشکارسازی کرد. اما بعد از پایان جنگ جهانی دوم بود که این شاخه به تکامل رسید. اخترشناسی رادیویی درک ما را نسبت به تحول ستارگان، ساختار کهکشان ها، و منشأ عالم بسیار بهبود بخشیده است. اخترشناسان ساختار مارپیچی راه شیریرا با استفاده از امواج رادیویی ناشی از گازهای بین ستاره اینقشه برداری، و بسیاری منابع رادیویی منفرد را درون کهکشان ما، و فراتر از آن شناسایی کردند. باقی ماندۀ انفجارهای ابرنواختری، نظیر سحابی خرچنگو تپ اخترها، در زمرۀ منابع رادیویی کهکشان ما به شمار می روند. از مولکول های پیچیدۀ موجود در ابرهای فشردۀ گازی که محل شکل گیری ستاره هایند، امواجی رادیویی با طول موج کوتاه آشکارسازی شده است. جست وجوی علایم ناشی از دیگر تمدن ها، که ممکن است در کهکشان ما شکل گرفته باشند، برعهدۀ اخترشناسی رادیویی است. تاکنون، این جست وجو نتیجه ای نداشته است. کهکشان های رادیوییو اختروشها ازجمله منابع قوی امواج رادیویی فراتر از کهکشان مایند. وجود آن ها در دورترین نقاط عالم چگونگی تحول عالم را در طول زمان نشان می دهد. رادیواخترشناسان، همچنین تابش زمینۀ کیهانیخفیفی را آشکارسازی کرده اند که تصور می شود ناشی از انفجارِ مِهبانگدر ابتدای تولد عالم باشد.

اخترشناسی رادیویی را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی اخترشناسی رادیویی   • مفهوم اخترشناسی رادیویی   • تعریف اخترشناسی رادیویی   • معرفی اخترشناسی رادیویی   • اخترشناسی رادیویی چیست   • اخترشناسی رادیویی یعنی چی   • اخترشناسی رادیویی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی اخترشناسی رادیویی

کلمه : اخترشناسی رادیویی
اشتباه تایپی : hojvakhsd vhnd,dd
عکس اخترشناسی رادیویی : در گوگل

آیا معنی اخترشناسی رادیویی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )