برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1407 100 1

اتابکان لر کوچک

اتابکان لر کوچک در دانشنامه ویکی پدیا

اتابکان لر کوچک
اتابکان لر کوچک نام سلسله ای لُر است که بین سال های ۵۸۰ تا ۱۰۰۶(ه. ق) در لرستان و بخش هایی از استان های ایلام و همدان و خوزستان و مرکزی و کرمانشاه (ناحیه لر کوچک ) فرمانروایی می کرده اند. پایتخت این دودمان شهر شاپورخواست (خرم آباد کنونی) و مقر فرماندهی شان قلعهفلک الافلاک بود.
شجاع الدین خورشیدبن ابی بکر (۵۸۰–۶۲۱)
سیف الدین رستم برادرزاده او
ابوبکربن محمد برادر سیف الدین رستم
عزالدین گرشاسف بن محمد برادر ابوبکر
حسام الدین خلیل بن بدربن (شجاع الدین خورشید) تا۶۴۰
بدرالدین مسعودبن حسام الدین خلیل (۶۴۰–۶۵۸)
تاج الدین شاه بن حسام الدین خلیل (۶۵۸–۶۷۷)
فلک الدین حسن و عزالدین حسین دو پسر بدرالدین مسعود (۶۷۷–۶۹۲)
جمال الدین خضربن تاج الدین شاه (۶۹۲–۶۹۳)
حسام الدین عمر و صمصام الدین محمود (۶۹۳–۶۹۵)
عزالدین محمدبن عزالدین حسین (۶۹۵–۷۰۶)
دولت خاتون زن عزالدین محمد و برادرش عزالدین حسین (۷۰۶–۷۲۰)
شجاع الدین محمودبن عزالدین حسین (۷۲۰–۷۵۰)
ملک عزالدین بن شجاع الدین محمود (۷۵۰–۸۰۴)
سیدی احمدبن عزالدین (۸۰۴–۸۵۱)
شاه حسین عباسی (۸۱۵–۸۷۳)
شاه رستم عباسی از ۸۷۳
اغوربن شاه رستم
جهانگیربن اغور تا ۹۴۹.
رستم خان بن جهانگیر از ۹۴۹ تا ۹۷۸ حیات داشته است .(تاریخ مغول. تألیف عباس اقبال. صص ۴۴۸–۴۵۲)
فرمانروایان این دودمان از فرزندان شجاع الدین خورشید، بنیان گذار فرمانروایی لر کوچک بوده اند و واپسین فرمانروای لر کوچک شاه وردی خان به دست شاه عباس یکم صفوی شکست خورد و فراری شد و دودمان اتابکان لر دست نشانده حکومت مرکزی صفویان شده و عنوان والیان لرستان را به دست آوردند.
شجاع الدین خورشید دومین حاکم ایرانی پس از حمله اعراب و فروپاشی شاهنشاهی ایران است که برای خود از عنوان شاهنشاه (در لری: شینشا) استفاده کرد؛ نخستین نفر، عضدالدوله دیلمی بود. هم اکنون آرامگاه او در جنوب شهر خرم آباد در منطقه گوشه شینشا قرار دارد.
☆جنگروی
عکس اتابکان لر کوچک


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

اتابکان لر کوچک در دانشنامه آزاد پارسی

اَتابکانِ لُرِ کوچک
(یا: آل خورشید؛ عباسیان) نخستین سلسله از حاکمان لر از نیمۀ دوم قرن ۶ق تا اوایل قرن ۱۱ق در لرستان. مؤسس اتابکان لُر کوچک، شجاع الدین خورشید بن محمد بن خورشید از امرای لر بود که در ابتدا از سوی حسام الدّین شوهلی به عنوان شحنه (حاکم نظامی) لرستان انتخاب شد. وی در ۵۷۰ق طوایف پراکندۀ لر را منسجم و سلسلۀ مستقل اتابکان لر خورشیدی را تأسیس کرد و تا ۶۲۱ق فرمانروای لرستان کوچک بود. پس از او ۲۴ تن از اعقابش بر لرستان کوچک مستقل یا نیمه مستقل فرمانروایی کردند که غالب آن ها در ظاهر خراج گذار خلیفۀ عباسی و سپس ایلخانیان و والیان بغداد و در نهایت پادشاهان صفوی بوده اند. آخرین اتابک خورشیدی، شاه وردی، پس از سال ها شورش و طغیان برضد شاه عباس اول در نهایت در آخرین لشکرکشی شاه عباس دستگیر و کشته شد.از لحاظ محدودۀ جغرافیایی اتابکان لر کوچک بر محدودۀ لرستان کنونی و اتابکان لر بزرگ بر نواحی چهارمحال و بختیاری و بخش هایی از استان های جنوبی و شرقی حکومت می کرده اند.

ارتباط محتوایی با اتابکان لر کوچک

اتابکان لر کوچک را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

امید
سلام .اتابکان لر برخلاف نظر خیلیها که میگن آنها لر بوده اند ،لر نبودند و همانطور که آقای حمداله مستوفی در کتاب تاریخ گزیده در قسمت لر کوچک چند طایفه اصلی منطقه لر کوچک و حاکمان آنها را نام برده و نوشته که آنها از شعب سلغوری ها هستند پس همانطور که اتابک کلمه ای ترکی است و ضمنا تمامی اتابکان در زمان سلجوقیان به قدرت رسیدند و با توجه به نوشته های حمداله مستوفی ، آنها از اصل ترک و یا ترکمن هستن .تشکر
علی
🔴 بالاگرّی وَه (قامت_آتشین) صفتی که مردمان #دیرک به آن مشهور بودند.
🔹باتوجه به اینکه زبان دوران باستان ایرانیان (زاگرس نشینان) تقریبا همان زبان لکی و متشکل از کلمات اولیه (اشاره) مانند: اَ، وَه، یَه، سَه، اَ وَه ،اَ وَه سَه، یَه سَه، و ... بوده، بالاگِرّی وَه نامی که مردمان دیرک به آن مشهور بودند به معنی قامت آتشین (تیز و جسور) است. بالا = قد (قامت) و گرّه، گری، گرا، = آتش (آتشین) در این واژه (گری_وه) مانند یحیی، عیسی ...، حرف (ی) = ( آ ) تلفظ و خوانده میشود، بدین لحاظ منطقه مربوط به این قبیله نیز به بالاگرّی وَه (دیار قامت آتشینها) معروف شده است، اینکه بعضی افراد سعی میکنند تاریخ را باب میل خود (بالاگری وه را بالاترین گروه و...) تفسیر کنند جای تاسف و تعجب بسیار دارد.
🔹در دوران صفویه بویژ پس از شکست در جنگ چالدران مناطق بزرگی از خاک ایران جدا و بخشی از خاک امپراطوری عثمانی گردید،
بعد از جنگ جهانی اول امپراطوری عثمانی نیز فرو پاشید و با توافق انگلیس در سال ۱۹۲۳ میلادی، کشورهای ترکیه، سوریه و عراق از آن سربرآورده و مناطق مذکور جزء خاک این کشورها گردید. ساکنان این مناطق (قامشلو، دیرک، و ...) همچون زاگرس نشینان از قبایل اصیل ایرانی (پهله) بخصوص (دیرک) و به دیرک بالاگرّی وَه (مردمان قامت آتشین) مشهور بودند.
●اکنون شهرستان #دیرک با مساحت ۵،۰۰۰ کیلومتر مربع و جمعیت حدود ۲۰۰،۰۰۰ نفر تنها شهرستان کاملاً کردنشین سوریه است که در مجاورت با شهر قدیمی جزیره بوتان ترکیه واقع شده است.
●دهخدا پارسی ویکی:
دیرک وند (دریک وند) . [رَوَ] (اِخ) از طوایف کُرد و یکی از ایلات مهم پیشکوه میباشد.
●ولادیمیرمینورسکی مورخ و شرق شناس برجسته روسی اظهار میدارد که دیرک وندها از قبایل (پهله) میباشند.
●قبایل متعدد فِیلی (پهله ای) در نواحی کوهستانی ترکیه، سوریه و ایران سکونت دارند (شوبرل ص ۲۰)
●فِیلیها از عناصر لک و از شعب فرعی لُرها هستند (کرزن، جلد دوم، ص ۲۶۹-۲۷۰)
۱- الحوادث‌الجامعه�ص ۱۵۵ (ترجمه فارسی بخش دوم ص ۱۲۱)
۲-تاریخ سرزمین ایلام / تالیف ناصر راد .
۳-مردم شناسی ایران / هنری فیلد / ترجمه عبدالله فریار .
جمشیدیان
🔰خاندان خورشیدی (اتابکان لر) حاکمانی که با حمایت مردم منطقه به حکومت این دیار رسیدند. .
#جنگرو : jangro (جنگجو)
🔹باستناد از منابع، آثار و نشانه های معتبر تاریخی و اظهارات مورخان و نویسندگان بزرگی همچون هنری فیلد، رابینیو و ولادیمیر مینورسکی خاور شناس برجسته روسی، خاندان خورشیدی از قبایل اصیل ایرانی آسیای صغیر، منطقه (قامشلو، دیرک) که در جنگ چالدران از سرزمین ایران جدا و به تصرف امپراطوری عثمانی در آمد و اکنون جزء مناطق کردنشین کشور سوریه است، بودند .
(توضیح : در دوران شاه طهماسب صفوی و شکست در جنگ چالدران مناطق مهمی از خاک ایران به تصرف امپراطوری عثمانی در آمد. سپس بعد از جنگ جهانی اول امپراطوری عثمانی نیز فرو پاشید و در سال 1923 میلادی با کمک انگلیس کشورهای ترکیه. سوریه و عراق کنونی از آن سربرآوردند. اکنون نواحی کوهستانی و کردنشین این سه کشور همان سرزمینی است که توسطه امپراطوری عثمانی از خاک ایران جدا شده بود) .
🔹این خاندان (خورشیدی) که از تبار #دیرک بودند در منطقه جنگروی طرهان ساکن و به نام این منطقه (جنگروی) مشهور شدند .
شاه شجاع خورشید سرسلسله این خاندان در سال۵۷۰ ه-ق با یکپارچه کردن تمام طوایف منطقه توانست حکومت مستقلی جدا از حکومت اعراب و سلجوقیان در لرستان (پیشکوه و پشتکوه) تشکیل دهد. این خاندان که تا سال ۱۰۰۶ (ه ق) حکومت این ناحیه مهم را در دست داشتند برای مردم منطقه حاکمانی شایسته و برای غرب کشور پاسدارانی شجاع و از جان گذشته بودند .
رابینو (ص ۲۳) خاندان خورشیدی همواره از حمایت همه جانبه دریکوندها برخوردار بودند .
عاقبت پس از قرنها حکومت شرافتمندانه در سال ۱۰۰۶ (ه ق) آخرین حاکم از این خاندان (شاهوردیخان) بدلیل تمرد و عصیان و اعلام استقلال از حکومت صفوی توسطه شاه عباس اول کشته شد و سلسله خاندان خورشیدی منقرض گردید. #دریک
●قبایل متعدد پهله در نواحی کوهستانی ترکیه، سوریه و ایران سکونت دارند ( شوبرل ص ۲۰ )
●فیلی ها از عناصر لک و از شعب فرعی لُرها هستند (کرزن، جلد دوم، ص ۲۶۹-۲۷۰)
۱- سلسله والیان لرستان/دکتر روح الله بهرامی صفحات ۶۱ تا ۶۳
۲- الحوادث‌الجامعه�ص ۱۵۵ (ترجمه فارسی بخش دوم ص ۱۲۱)
۳-تاریخ سرزمین ایلام / تالیف ناصر راد .
۴-مردم شناسی ایران / هنری فیلد / ترجمه عبدالله فریار .
#دیرک_بالاگری_وه #دریکوند #خرم_آباد #پلدختر #ایلام #کرمانشاه #دهلران #سیمره #دره_شهر #اندیمشک #کوهدشت #معمولان #رومشکان #دیرکوند #بیرانوند #حسنوند #کاکاوند #ترکاشوند #یعقوبوند #زینی_وند #نجفوند #ساتیاروند #طالبوند #مرادعلیوند #کردلیوند #کرفوند #خورشیدوند ...

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی اتابکان لر کوچک   • مفهوم اتابکان لر کوچک   • تعریف اتابکان لر کوچک   • معرفی اتابکان لر کوچک   • اتابکان لر کوچک چیست   • اتابکان لر کوچک یعنی چی   • اتابکان لر کوچک یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی اتابکان لر کوچک
کلمه : اتابکان لر کوچک
اشتباه تایپی : hjhf;hk gv ;,];
عکس اتابکان لر کوچک : در گوگل

آیا معنی اتابکان لر کوچک مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )