اب انبار

/~AbanbAr/

مترادف اب انبار: ( آب انبار ) برکه، آبدان، آبگیر، برم، تالاب
شبکه مترجمین ایران

فارسی به انگلیسی

cistern, reservoir, water storage tank, (underground) water tank or clstern

مترادف ها

reservoir (اسم)
ذخیره، مخزن، اب انبار، مخزن اب

pool (اسم)
ائتلاف، ابگیر، مخزن، اب انبار، برکه، استخر، حوض، تصحیلات اشتراکی، چاله اب، کولاب، ائتلاف چند شرکت با یک دیگر، دسته زبده و کار ازموده

cistern (اسم)
قدح بزرگ مسی، اب انبار، مخزن اب

watering place (اسم)
مخزن، اب انبار، ابشخور، مشرب، استخر، محل چشمه اب معدنی

لغت نامه دهخدا

( آب انبار ) آب انبار. [اَم ْ ] ( اِ مرکب ) خانه ای در زیر قسمتی از بنا حفر کرده ذخیره کردن آب را. || پارگین. ( ربنجنی ). || آبدان. آبگیر. تالاب. مصنع. بَرْخ.

آب انبار. [ اَم ْ ] ( اِخ ) نام محلی کنار راه کازرون ببوشهر میان راهدار و برازجان در 1109100 گزی طهران.

فرهنگ فارسی

( آب انبار ) ( اسم ) ۱ - محفظه ای که در آن همواره آب خوشگوار ذخیره کنند مکان سر پوشیده در زیر زمین که در آن آب کنند مخزن آب . ۲ - آبدان آبگیر تالاب .
آبدان آبگیر تالاب

فرهنگ معین

( آب انبار ) (اَ )(اِمر. ) ۱ - جایی سرپوشیده برای ذخیره کردن آب در زیرزمین . ۲ - آبدان ، آبگیر.

فرهنگ عمید

( آب انبار ) ۱. حوض بزرگ روپوشیده در زیرزمین که سقف آن را با آجر می سازند.
۲. جای ذخیره کردن آب.

واژه نامه بختیاریکا

( آب انبار ) گُنج اَو

دانشنامه عمومی

آب انبار. آب انبار یا برکه، حوض یا استخر سرپوشیده ای است که برای ذخیره آب معمولاً در زیرزمین ساخته می شود. در مناطق کم آب و کویری آب انبار را از آب باران یا جویبارهای فصلی پر می کنند. همان گونه که از نام آب انبار مشخص است، این سازه به منظور ذخیره آب در فصول پرآب و استفاده از آن در بقیه ایام سال ساخته می شود.
اقلیم گرم و خشک:
به دلیل خشکی آب و هوای بخش عمده ای از کشور ایران و عدم ریزش باران کافی در بیش از شش ماه از سال در اکثر نقاط و در نتیجه فصلی بودن آب رودخانه ها و عدم دسترسی به آب، از دیرباز تمهیدات گوناگونی جهت تأمین آب شیرین در فصول خشک سال اندیشیده می شده است. احداث بند، قنات و آب انبار را می توان از این جمله اند.
آب انبار یکی از عناصر شاخص در سکونت گاه های کویری از جمله مناطق یزد، کاشان، میناب و جنوب استان فارس و هرمزگان است. در شهرهای مختلف ایران همچون گراش در استان فارس در حال حاضر تعدادی از آب انبارها هنوز مورد استفاده قرار می گیرند.
در سراسر راه های کویری ایران، آب انبارها قابل مشاهده اند برخی از آن ها که در شهرهای خشک و کم آب ساخته شده، اثری بسیار زیبا و از نگاه معماری شایان توجه است. آب انبارها در گذشته به منظور ذخیرهٔ آب شرب و غیرشرب در فصول خشک و کم باران مورد استفاده قرار می گرفته است.عکس آب انبار

آب انبار (ابهام زدایی). آب انبار ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
آب انبار (نیک شهر)
آب انبار (همدان)

آب انبار (نیک شهر). آب انبار (نیک شهر)، روستایی از توابع بخش کتیج شهرستان فنوج در استان سیستان و بلوچستان ایران است.
این روستا در بخش کتیج قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۳۲۴ نفر (۷۲خانوار) بوده است.

آب انبار (همدان). مختصات: ۳۴°۳۵′۴۹″ شمالی ۴۹°۰۵′۰۲″ شرقی / ۳۴٫۵۹۶۹۴°شمالی ۴۹٫۰۸۳۸۹°شرقی / 34.59694; 49.08389
«نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن ۱۳۸۵». درگاه ملی آمار ایران. بایگانی شده از اصلی در ۱ ژانویه ۲۰۱۳. دریافت شده در ۱ ژانویه ۲۰۱۳.
آب انبار (همدان)، روستایی از توابع بخش شرا شهرستان همدان در استان همدان ایران است.
این روستا در دهستان شوردشت قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۶۴ نفر (۱۵خانوار) بوده است.

آب انبار (کتاب). آب انبار از آثار داستانی هوشنگ مرادی کرمانی است که در سال ۱۳۹۲ چاپ و منتشر شد و در سال ۱۳۹۷ به چاپ هفتم رسیده است.
این داستان دربارهٔ شاگردان مکتب خانه شهری است که آب انبار دارد و توسط انتشارات «معین» منتشر شده است.عکس آب انبار (کتاب)
گزارش تخلف یا اشتباه در معنی

دانشنامه آزاد فارسی

آب انبار.
مخازن یا آبگیرهایی در ابعاد کوچک و بزرگ برای ذخیره کردن آب آشامیدنی در شهرها، روستاها و بر سر راه های کاروانی در رباط ها و کاروان سراها. آب انبارها معمولاً از آب قنات ها یا رودخانه های نزدیک به این آبادی ها و یا از آب باران پر می شود. نگهداری آب در این آب انبارها بدین سبب است که آب قنات ها در تابستان کم می شود و رودخانه های پرآب بهاری و زمستانی به خشک رودهایی تبدیل می شود. از این گذشته آب آب انبارها در تابستان خنک تر از آب قنات ها و رودخانه هاست، زیرا آب انبارها را معمولاً از سطح زمین پایین تر می سازند و دیوارهای آن را قطور می گیرند و در اغلب نقاط ایران، خصوصاً نواحی جنوبی، بادگیر یا بادگیرهایی بر حاشیۀ طاق بر روی دیوارها می سازند و از حاشیۀ داخلی طاق به این بادگیرها راه می دهند. همین راه ها هوای داخل انبار را به جریان می اندازد و آب خنک می شود. از مهم ترین نمونۀ این آب انبارها، آب انبار شش بادگیری شهر یزد است. طرح آب انبارهای خانه های شهرها و دهکده ها بیشتر به شکل مربع یا مربع مستطیل است. اما آب انبارهای عمومی شهرها و راه های کاروانی معمولاً مدور است و بام آن ها به شکل نیمکره یا نزدیک به مخروط است. ظرفیت آب انبارها عموماً از ۳۰۰ تا ۳۰۰۰ متر مکعب است.

فارسی به عربی

خزان , صهریج

پیشنهاد کاربران

در زبان ترکی استانبولی می شود :سارنئچ
انبار سرپوشیده اب را یا حوض سر پوشیده را آب انبار میگویند لذا در خانه های قدیمی رجال حوض جدا بود و آب انبار جدا و کسی به آب انبار دسترسی نداشت و سقف اب انبار برابر زمین بود و هرموقع اب حوص تمام میشد چنبه چوبی پیستون مانند را که داخل یک سیلندر سنگی در عمق دو متر بود می کشیدند و آب آب انبار وارد حوض میشد آن انبار سر پوشیده اب انبار بود نه حوض ولی در نیمه دوم قرن شمسی حاضر عوام که ندیده و کم منازل اعیانی را دیده بودند به حوض هم اب انبار میگفتند والا آب انبار جداست و حوض جدا
مکانی که در قدیم اب رادر انجا نگه میداشتند
هوووووووووو
cistern
اب انبار
مشاهده پیشنهاد های امروز

معنی یا پیشنهاد شما