برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1396 100 1

ابوالمعالی

/'abolma'Ali/

معنی ابوالمعالی در لغت نامه دهخدا

ابوالمعالی. [ اَ بُل ْ م َ ] (اِخ ) از شعرای زمان شاه عباس بزرگ صفوی است.

ابوالمعالی. [ اَ بُل ْ م َ ] (اِخ ) از مردم شوشتر برادر علاءالملک مرعشی ششتری. ادیب و عالم بود و اشعار فارسی میگفت و دیوان مرتب دارد. در سال 1046 هَ. ق.در بنگاله از بلاد هندوستان وفات یافت. کتابی انموذج العلم و دیگر به نام رساله ٔ عدالت تألیف کرده است.

ابوالمعالی. [ اَ بُل ْ م َ ] (اِخ ) از رجال هندوستان در زمان اکبرشاه بابری بوده در کابل عصیان و دو سال به استقلال حکومت کرد و در سال 971 هَ. ق.حاکم بدخشان میرزا سلیمان او را مغلوب کرده بکشت.

ابوالمعالی.[ اَ بُل ْ م َ ] (اِخ ) ابراهیم بن عبدالوهاب بن علی.

ابوالمعالی. [ اَ بُل ْ م َ] (اِخ ) ابن ابراهیم بن اسماعیل غزنوی حنفی. او راست : المنازع فی شرح المشارع. وفات به سال 581 هَ. ق.

ابوالمعالی. [ اَ بُل ْ م َ ] (اِخ ) بنابی جعفر الواعظ. رجوع به فوات الوفیات ج 1 ص 197 شود.

ابوالمعالی. [ اَ بُل ْ م َ ] (اِخ ) ابن تمام بن هبةاﷲ. از حذاق اطباست و او در خدمت صلاح الدین ایوبی بوده است و مذهب یهود داشت و وی را در فن طب تعالیق و مجرباتی است. بعض اولاد و احفاد ابوالمعالی دین اسلام پذیرفته اند.

ابوالمعالی. [ اَ بُل ْ م َ ] (اِخ ) ابن جمیع مجلی. رجوع به ابن جمیع ابوالمعالی... شود.

ابوالمعالی. [ اَ بُل ْ م َ ] (اِخ ) ابن حمدون محمدبن حسن. رجوع به ابن حمدون شود.

ابوالمعالی. [ اَ بُل ْ م َ ] (اِخ ) ابن الدوالیبی. علی بن عبدالمحسن. رجوع به علی... شود.

ابوالمعالی. [ اَ بُل ْ م َ ] (اِخ ) ابن فضل اﷲ یحیی بن جمال الدین. رجوع به ابن فضل اﷲ ابوالمعالی شود.

ابوالمعالی. [ اَ بُل ْ م َ ] (اِخ ) احمدبن عثمان بن عمر یقچی. رجوع به احمد... شود.

ابوالمعالی. [ اَ بُل ْ م َ ] (اِخ ) احمدبن علی بن قدامه. رجوع به احمد... شود.

ابوالمعالی. [ اَ بُل ْ م َ ] (اِخ ) احمدبن ناصربن طاهر حسینی. رجوع به احمد... شود.

ابوالمعالی. [ اَ بُل ْ م َ ] (اِخ ) احمدبن هبةاﷲ المدائنی. رجوع به احمد... شود.

ابوالمعالی. [ اَ بُل ْ م َ ] (اِخ ) البقال. عثمان بن علی بن ا ...

معنی ابوالمعالی به فارسی

ابوالمعالی
فقیه مالکی

ابوالمعالی در دانشنامه اسلامی

ابوالمعالی
محمد بن نعمت بن عبیدالله مشهور به اَبوالْمَعالی (متوفی پس از ۴۸۵ق)، فقیه و نویسنده کتاب بیان الادیان است. وی با علم حدیث نیز آشنایی داشته است.
ابوالمعالی بر مذهب خود تصریح نکرده است، اما برخی او را عالمی سنی حنفی دانسته اند و برخی دیگر تشیع و یا دست کم گرایش وی به تشیع را همراه با شواهدی مطرح کرده اند.
تاریخ تولد و وفات ابوالمعالی معلوم نیست، اما او از قاضی ابوالفتح بلخی عبدالرحیم بن عبدالله (متوفی۴۵۰ق) حدیث شنیده و بیان الادیان را در ۴۸۵ق تألیف کرده است.
ابوالمعالی ممکن است اسم یا کنیه برای اشخاص ذیل باشد: • ابوالمعالی بخاری، بخاری، محمدبن عبدالباقی مؤلف عربی نویس و خطیب حنفی مذهب قرن دهم• ابوالمعالی جوینی، از پیشوایان و دانشوران بزرگ شافعی، معروف به امام الحرمین• ابوالمعالی کلباسی، از علمای بزرگ شیعه• ابوالمعالی لاهوری، ابوالْمَعالی لاهوری، خیرالدین بن رحمت الله، عارف طریقه قادریه و مؤلف آثار فارسی در هند و پاکستان• ابوالمعالی محمد بن عبیدالله، اَبوالْمَعالی، محمد بن نعمت بن عبیدالله (تولد پس از ۴۸۵ق/۱۹۹۲م)، فقیه و نویسنده کتاب بیان الادیان
...
آل صاعد یا صاعدیان، یکی از خاندان های علمی و روحانی حنفی مذهب در اصفهان می باشند که از قرن پنجم تا دهم هجری، قدرت و ریاست فوق العاده ای در شهر داشته اند. یکی از شخصیت های این خاندان، ابوالمعالی اسعد بن صاعد است.
ابوالمعالی صاعدی اسعد بن صاعد بن منصور بن اسماعیل بن صاعد، تنها فارسی از او یاد کرده است. ابوالمعالی حدیث را از پدر و نیایش فراگرفت و در دانش پایه ای بلند یافت و سخنوری ماهر و زبردست بود
فارسی، عبدالغافر، تاریخ نیشابور، ص۲۴۰-۲۴۱.
 ۱. ↑ فارسی، عبدالغافر، تاریخ نیشابور، ص۲۴۰-۲۴۱.
منبع
مهدوی، سیدمصلح الدین، اعلام اصفهان، ج۱، ص۷۲.    
...
...


ابوالمعالی در دانشنامه ویکی پدیا

ابوالمعالی
محمد بن نعمت بن عبیدالله (درگذشته ی بعد از ۴۸۵ ق/۱۰۹۲ م) ملقب به ابوالمعالی و یار خدای، فقیه و نویسنده کتاب بیان الادیان است.
بیان الأدیان، کتابی به زبان فارسی در باره فرقه ها و مذاهب اسلامی و پیش از اسلام است که او در سال ۴۸۵ ق/۱۰۹۲ م برای سید نصیر الدوله و زین المله مجیر الملک ابی الفتح المظفر بن قوام الملک نوشته است.
سعد بن علی بغدادی شهرت یافته به ابوالمعالی حظیری همچنین دلّال الکُتُب (؟ -۱۱۷۲م) (نسب: سعد بن علی بن قاسم بن علی انصاری خزرجی حظیری) ادیب، شاعر و نویسنده عراقی در سدهٔ ششم هجری بود.
ابوالمعالی میرعلی شیرازی ملقب به شمس الادبا از خوشنویسان ایران در زمان ناصرالدین شاه است. او خواهرزاده و شاگرد‍ وصال شیرازی است.
فضایلی، حبیب الله. اطلس خط. انتشارات مشعل اصفهان. چاپ دوم، اصفهان۱۳۶۲ش ص ۵۶۱ و ۵۷۰
حمام ابوالمعالی مربوط به دوره قاجار است و در یزد، محله فهادان و داخل برج وباروی شهر واقع شده و این اثر در تاریخ ۴ تیر ۱۳۷۷ با شمارهٔ ثبت ۲۰۴۷ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
فهرست آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
مسجد بزرگ ابوالمعالی مربوط به سدهٔ ۸ ه.ق است و در یزد، بین خیابانهای سیدگلسرخ وشهید نواب صفوی واقع شده و این اثر در تاریخ ۴ مرداد ۱۳۷۸ با شمارهٔ ثبت ۲۳۹۸ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
فهرست آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با ابوالمعالی

ابوالمعالی را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

آتاناز
من شنیده بودم ک معنی ابوالمعالی یعنی پدررنگین کمان یااسم یه رنگین کمان هستش

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• سید وحید ابوالمعالی   • ابوالمعالی کیکاووس بن اسکندر   • معنی ابوالمعالی   • مفهوم ابوالمعالی   • تعریف ابوالمعالی   • معرفی ابوالمعالی   • ابوالمعالی چیست   • ابوالمعالی یعنی چی   • ابوالمعالی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ابوالمعالی
کلمه : ابوالمعالی
اشتباه تایپی : hf,hgluhgd
آوا : 'abolma'Ali
نقش : اسم خاص اشخاص
عکس ابوالمعالی : در گوگل

آیا معنی ابوالمعالی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )