برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1630 100 1
شبکه مترجمین ایران

ابن هشام

معنی ابن هشام در لغت نامه دهخدا

ابن هشام. [ اِ ن ُ هَِ ] (اِخ ) ابوالبقا حیّان بن عبداﷲبن محمدبن هشام الأنصاری الأوسی البلنسی المقری اللغوی النحوی. وفات او به سال 609 هَ. ق. بوده است.

ابن هشام. [ اِ ن ُ هَِ ] (اِخ ) ابوجعفر احمدبن احمدبن هشام السلمی النحوی. معاصر ابن هشام صاحب مغنی اللبیب. وفات او750 هَ. ق. بوده است.

ابن هشام. [ اِ ن ُ هَِ ] (اِخ ) ابومحلم محمدبن هشام بن عوف التمیمی الشیبانی السعدی اللغوی. ابواحمد عسکری گوید او امام لغت عربیت و علم شعر و ایام ناس است و اصل وی از اهواز باشد و در طلب حدیث مراراً بمکه و کوفه و بصره سفر کرد و از سفیان بن عیینه و جماعتی استماع حدیث کرد و به طلب عربیت ببادیه شد و دیری نپائید و علمای بسیاری مانند زبیربن بکار و ثعلب و مبرد از وی روایت دارند. مرزبانی از محمدبن یحیی و او از حسین بن یحیی روایت کند که الواثق باﷲ خلیفه در خواب دیدکه از خدای تعالی درخواستی تا او را ببهشت برد و برحمت خویش بپوشد و او را در زمره ٔ هالکین درنیاورد. و در خواب شنیدی که گوینده ای گوید: در زمره ٔ هالکین درنیاید جز آنکس که قلب او مُرت باشد بامدادان خلیفه از جلساء خویش تعبیر این خواب و معنی کلمه مُرت بپرسید کسی حقیقت آن ندانست پس ابامحلم را طلب کرد و او حاضر آمد و گزارش خواب خویش و معنی کلمه ٔ مُرت از وی سؤال کرد. ابومحلم گفت : مُرت زمین قفر بی گیاه باشد و بنابراین گفته ٔ هاتف را معنی این است که در زمره ٔ هالکین درنیاید جز آنکس که دل او چون زمین مرده ٔ بی نبات از ایمان خالی باشد واثق گفت گواهی از شعر که لفظ مرت در آن آمده باشد بیار. ابومحلم دیری بیندیشید و بیتی شامل این کلمه بخاطر نیاورد تا یکی از حضار گفت من شعری از بعض بنی اسد بیاد دارم و آن این است :
و مرت ُ مُرورات یحار بها القطا
و یصبح ذوعلم بها وَ هْوَ جاهل.
پس ابومحلم بخندید و گفت گاهی انسان را از چیزهائی فراموشی آید که از آنچه در آستین دارد بدو نزدیکتر است پس صد شعر معروف از شعرای مشهور پی درپی بخواند که در همه کلمه ٔ مرت بیامده بود و واثق هزار دینار به او بخشید و منادمت مجلس خویش از او درخواست و او از قبول آن سر باز زد... مرزبانی از احمدبن محمد عروضی حکایت کند که ابومحلم گفت آنگاه که من بمکه آمدم ملازمت درس ابن عیینه میکردم و هیچ مجلس او از من فوت نمیشد روزی بمن گفت ای پسرپشت ...

معنی ابن هشام به فارسی

ابن هشام
اوراست حاشیه بر توضیح جد خویش

ابن هشام در دانشنامه اسلامی

ابن هشام
«اِبْنِ هِشام، ابومحمد جمال الدین عبدالله بن یوسف انصاری»، نحوی عصر ممالیک مصر می باشد.
«اِبْنِ هِشام، ابومحمد جمال الدین عبدالله بن یوسف انصاری»، نحوی عصر ممالیک مصر می باشد. اطلاعات ما از زندگی او، به اندازه شهرت و بلندی آوازه وی نیست. نخستین و عمده ترین منبعی که شرح حال او را آورده، ابن حجر عسقلانی است که حدود یک سده پس از وی می زیسته است و منابع کهن پس از او چیزی بر اطلاعات اندک وی نیفزوده اند.
نسب
سلسله نسب ابن هشام به قبیله خزرج، از انصار پیامبر صلی الله علیه وآله می رسد و نسبت انصاری وی از همین جاست.
تولد
وی در قاهره زاده شد و همان جا پرورش یافت.
تحصیلات و استادان
...
ابن هشام
ابن هشام، ابومحمد جمال الدین عبدالله بن یوسف انصاری، نحوی عصر ممالیک مصر می باشد.
اطلاعات ما از زندگی او، به اندازه شهرت و بلندی آوازه وی نیست. نخستین و عمده ترین منبعی که شرح حال او را آورده، ابن حجر عسقلانی است که حدود یک سده پس از وی می زیسته است و منابع کهن پس از او چیزی بر اطلاعات اندک وی نیفزوده اند. سلسله نسب ابن هشام به قبیله خزرج، از انصار پیامبر صلی الله علیه و آله وسلّم، می رسد و نسبت انصاری وی از همین جاست. وی در قاهره زاده شد و همانجا پرورش یافت.
در آن روزگار، الملک الناصر محمد بن قلاوون بر مصر حکم می راند و با پایان یافتن آشوب ها و کشمکش ها و اخراج صلیبیان، مصر امنیت خود را باز یافته و به یکی از بزرگ ترین پایگاه های علم و ادب آن روز تبدیل شده بود. ابن هشام در چنین شرایطی در قاهره به تحصیل علم پرداخت. ابتدا قرائات قرآن، مقدمات صرف و نحو، حدیث و لغت را فراگرفت و سپس نزد استادان بنامی چون عبداللطیف بن مرحل، شمس الدین محمد بن سراج، تاج الدین تبریزی و تاج الدین فاکهانی به تکمیل این علوم پرداخت. همچنین از فراگیری شعر و ادب نیز غفلت نورزید و دیوان زهیر بن ابی سلمی را نزد ابوحیان غرناطی که از ۶۷۹ ق در مصر اقامت داشت، فراگرفت. علم حدیث را از بدرالدین ابن جماعه آموخت و فقه شافعی را نیز نزد تقی الدین سبکی خواند. ابن هشام از میان همه استادانش به ابن مرحل علاقه ای خاص داشت و بیشترین دست مایه علمی خود در نحو را از او ...


ابن هشام در دانشنامه ویکی پدیا

ابن هشام
ابومحمد عبدالملک بن هشام تاریخ نگار مسلمان است که به خاطر ویرایش و سیره ای که روی زندگی نامه محمد، پیامبر اسلام، نوشته ابن اسحاق انجام داده، شهرت دارد. گفته می شود که خانواده ابن هشام از حمیریه بوده اند؛ ولی پیش از تولد ابن هشام از بصره به مصر مهاجرت کرده اند. ابن هشام در مصر متولد و در مصر در سال ۲۱۳ یا ۲۱۸ هجری قمری فوت کرد. ابن هشام در علم الانساب (نسب شناسی) و علم دستور زبان تبحر بالایی داشت. اگر چه از او کتابی با نام «کتاب التیجان» دربارهٔ جنوب شبه جزیره عربستان در دوران کهن بر جای مانده است، ولی شهرت اصلی او به دلیل ویرایشی که روی زندگی نامه محمد اثر ابن اسحاق انجام داده است. نسخه اصلی اثر ابن اسحاق به دست ما نرسیده است ولی بخش هایی از آن در آثار نوشته شده توسط ابن هشام و طبری به جای مانده است.
السیره النبویه
مقایسه مطالبی که توسط ابن هشام نقل شده و آنچه توسط مورخین دیگر نقل شده نشان می دهد که ابن هشام قسمت هایی که مستقیماً به زندگی محمد ربط نداشت را حذف کرده است؛ برخی از اشعار را تصحیح و برای کلمات و جملات سخت توضیحی فراهم آورده است. این کار او باعث محبوبیت ویرایشش بین دانشمندان مسلمان پس از او شد.
عبدالله بن یوسف انصاری مصری شهرت یافته به ابن هِشام اَنصاری (۱۳۰۸ - ۱۳۶۰م) زبان شناس، فقیه، ادیب و نویسنده مصری در سدهٔ هشتم هجری بود که به طور ویژه برای آثارش در نحو شناخته می شود.
4.ویکی فقه
عَمرو بن هشام بن مغیره مخزومی معروف به ابوجَهل (مرگ: ۲ ه. ق) از بازرگانان قریش و شخصی زیرک و شجاع بود و از این رو «ابوالحکم» نیز خوانده می شد. به سبب دشمنی زیادش نسبت به محمد ابن عبدالله، مسلمانان او را «ابوجهل» می خواندند. وی در جنگ بدر در هفتادو یک سالگی کشته شد.
دائرةالمعارف اسلامی، رسول فرهنگ خواه، اتشارات عطائی، ۱۳۵۹.
تلاش ابوجهل در قطع رابطه قریش با بنی هاشم که به شکست انجامید، ممانعت از حمایت ابولهب از محمد بعد از مرگ ابوطال ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ابن هشام را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• دانلود ترجمه کتاب سیره ابن هشام   • مشخصات کتاب سیره ابن هشام   • دانلود کتاب سیره ابن هشام   • دانلود رایگان سیره ابن هشام   • سیره ابن هشام pdf   • دانلود سیره ابن هشام فارسی   • ترجمه فارسی سیره ابن هشام   • پیروان حمدان بن اشعث   • معنی ابن هشام   • مفهوم ابن هشام   • تعریف ابن هشام   • معرفی ابن هشام   • ابن هشام چیست   • ابن هشام یعنی چی   • ابن هشام یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ابن هشام

کلمه : ابن هشام
اشتباه تایپی : hfk iahl
عکس ابن هشام : در گوگل

آیا معنی ابن هشام مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )