برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1606 100 1
شبکه مترجمین ایران

ابن ابی لیلی

معنی ابن ابی لیلی در لغت نامه دهخدا

ابن ابی لیلی. [ اِ ن ُ اَ ل َ لا ] (اِخ ) دو تن بدین کنیت مذکورند: 1 - عبدالرحمن ابوعیسی بن یسار از مشاهیر تابعین متولد در سال 16 یا 17 هَ.ق. و در جنگ جمل علم دار لشکر حضرت امیرالمؤمنین علی بود. در سال وفات او خلاف است (81 یا 83). 2 - کنیت محمدبن عبدالرحمن فرزند ابوعیسی نامبرده فقیهی از اصحاب رای. قاضی کوفه و در بین فقها شهرتی بسزا دارد. سی وسه سال از جانب بنی امیه و پس از آن از دست بنی عباس در کوفه والی قضا بوده و به زمان منصور در همین شغل درگذشته است. ولادت 74. وفات در کوفه 148. و کتاب الفرائض از تألیفات اوست. و ابن الندیم گوید او را قرائتی است.

معنی ابن ابی لیلی به فارسی

ابن ابی لیلی
دو تن بدین کنیت مذکورند

ابن ابی لیلی در دانشنامه اسلامی

ابن ابی لیلی
اِبْن ِ اَبی لِیْلی ، ابوعیسی عبدالرحمان یسار انصاری کوفی (د ۸۳ق / ۷۰۲م )، فقیه ، قاضی ، قاری و محدث شیعی است.
تاریخ دقیق تولد عبدالرحمان روشن نیست .ابونعیم
ابونعیم اصفهانی ، احمد، ج۴، ص۳۵۳، حلیة الاولیاء، بیروت ، ۱۴۰۵ق / ۱۹۸۵م .
عبدالرحمان از تابعین و از محدثان بنام اسلامی است که به گفته خود حدود ۱۲۰ تن از اصحاب پیامبر را دیده
ابونعیم اصفهانی ، احمد، ج۴، ص۳۵۱، حلیة الاولیاء، بیروت ، ۱۴۰۵ق / ۱۹۸۵م .
بنام ترین کسانی که وی از آنان حدیث روایت کرده عبارتند از مُعاذ بن جَبَل ،
ابن حبان ، محمد، ج۲، ص۴۹، المجروحین ، به کوشش محمود ابراهیم زاید، بیروت ، دارالمعرفة.
...
ابن ابی لیلی
از چهره های سرشناس و معروف صدر اسلام که هم دوران خلفا را درک کرد و تا دوران عبدالملک نیز در قید حیات بود و جزء فقهای آن دوران از وی یاد شده است. عبدالرحمن بن ابی لیلی معروف به ابن ابی لیلی بود.
کنیه عبدالرحمن، ابوعیسی بود. وی که از تابعین رسول خدا صلی الله علیه و آله به شمار می رود. بیش از صد و بیست صحابی را دیده و آنان را درک نموده است.
در مورد تاریخ تولد وی تاریخ دقیقی در منابع ثبت نشده است؛ اما با شواهد تاریخی موجود می توان گفت که وی در دهه دوم هجری و در عهد عمر بن خطاب به دنیا آمده است. البته در کتاب منتظم آمده است که وی شش سال پیش از مرگ عمر به دنیا آمده است.
مورخان او را از دوستان و ارادتمندان به امام علی علیه السلام نام می برند که از شمار شیعیان عقیدتی امام علی علیه السلام بوده است. نکته جالب توجه این که با وجود شیعه بودن وی، پسرش محمد بن عبدالرحمن شیعه نبوده و از اهل تسنن به شمار می رفت و در دستگاه امویان نیز فعالیت داشته است.
عبدالرحمن بن ابی لیلی از مشایخ بزرگوار صدر اسلام بود که در کوفه سکونت داشت و همشهری سعید بن جبیر بود. نام پدر او داود بن بلال بن أحیحة بن جلاح بن حریش بن جحجبی بن عوف بن کلفة بن عوف بن عمرو بن عوف بن مالک بن اوس است، البته در نام وی اختلاف است.
برخی نامش را یسار گفتند. برخی او را ابن نمیر و برخی وی را اوس بن خولی نامیدند. بخاری در کتابش وی را یسار بن نمیر معرفی کرده است. ...

ابن ابی لیلی در دانشنامه ویکی پدیا

ابن ابی لیلی
عبد الرحمان بن ابی لیلی یکی از محدثان و راویان معروف می باشد، شرح حال او در کتب رجال شیعه و سنی آمده است شیخ ابو جعفر طوسی در رجال خود او را از اصحاب جعفر صادق نیز ذکر می کند، ابن الندیم گوید: ابن ابی لیلی از کسانی است که از روی اجتهاد خود فتوی می داد، و او قبل از ابو حنیفه باب اجتهاد و رای را باز کرد، او منصب قضاء داشت و از طرف بنی امیه و بنی عباس حکم قضاء گرفته بود.
عبد الرحمان بن ابی لیلی کتاب هائی هم تألیف کرد که از آن جمله کتاب فرائض می باشد، او در سال ۱۴۸ در حالیکه از طرف ابو جعفر منصور شغل قضاء داشت درگذشت، در کتاب تهذیب التهذیب گوید: عبد الرحمان از پدرش روایت می کند و از وی نیز فرزندش روایت کرده است، عبدالله بن شبرمه دربارهٔ او گوید:
و کیف ترجّی لفصل القضاء و لم تصب الحکم فی نفسکا فتزعم أنک لابن الجلاح و هیهات دعواک من أصلکا.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ابن ابی لیلی را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی ابن ابی لیلی   • مفهوم ابن ابی لیلی   • تعریف ابن ابی لیلی   • معرفی ابن ابی لیلی   • ابن ابی لیلی چیست   • ابن ابی لیلی یعنی چی   • ابن ابی لیلی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ابن ابی لیلی

کلمه : ابن ابی لیلی
اشتباه تایپی : hfk hfd gdgd
عکس ابن ابی لیلی : در گوگل

آیا معنی ابن ابی لیلی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )