برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1464 100 1

ابرغول

معنی ابرغول به فارسی

ابرغول
[supergiant] [نجوم ] بزرگ ترین و درخشان ترین ستاره در نمودار اِچ آر که شعاع آن از 20 تا چندصد برابر خورشید و درخشندگی (luminosity) آن تا صدهزار برابر آن است

ابرغول در دانشنامه ویکی پدیا

ابرغول
ابرغول ها (به انگلیسی: Supergiants) یک دسته از ستارگان هستند که در بخش بالایی نمودار هرتسپرونگ راسل قرار دارند. این ستارگان در رده بندی ستارگان در ردهٔ Ia (پرفروغ) یا Ib (کم فروغ) قرار دارند. قدر تابشسنجی آنها میان ۵– و ۱۲– است. ستارگان با درخشندگی بیشتر در ردهٔ فراغولها قرار می گیرند.
ابرغول آبی
ابرغول زرد
ابرغول سرخ
ستاره غول
غول سرخ
فراغول
عکس ابرغول
ابرغول های آبی (BSG ها) ابرغول هایی هستند که در رده های طیفی O و B قرار دارند. این ستارگان پایان داغ رشته اصلی را تشکیل می دهند. این ابرغول ها جرم خود را با سرعت های زیادی یعنی میان ۱۰۰۰ کیلومتر بر ثانیه و ۲۰۰۰ کیلومتر بر ثانیه پرتاب می کنند.
زیلیک و اسمیت، نجوم و اخترفیزیک مقدماتی
ویکی پدیای انگلیسی
یک ابرغول زرد (به انگلیسی: Yellow Supergiant، مخفف:YSG) ابرغولی است که رده F یا G داشته باشد. این ستارگان معمولاً بین ۱۵ تا ۲۰ جرم خورشیدی جرم دارند؛ و این ستارگان مانند دیگر ابرغول ها مراحل پایانی زندگی خود را می گذرانند و به هلیوم سوزی (یا مراحل بالاتر) رسیده اند و سرد هستند.
ویکی پدیای انگلیسی
ابرغولهای سرخ یا آراسجیها (به انگلیسی: Red supergiants) ستارگان ابرغول رده های طیفی K و M هستند. ابرغولهای سرخ بزرگترین ستارگان کیهان هستند.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ابرغول در دانشنامه آزاد پارسی

اَبَرغول (supergiant)
بزرگ ترین و درخشان ترین گونۀ ستاره ای شناخته شده، با قطری بیش از هزار برابر خورشید و قدر ظاهری۱ ای بین۰.۴ تا۱.۳ اَبَرغول ها احتمالاً به اَبَر نواخترها۲ تبدیل می شوند.

ابرغول را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی ابرغول   • مفهوم ابرغول   • تعریف ابرغول   • معرفی ابرغول   • ابرغول چیست   • ابرغول یعنی چی   • ابرغول یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ابرغول
کلمه : ابرغول
اشتباه تایپی : hfvy,g
عکس ابرغول : در گوگل

آیا معنی ابرغول مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )
شبکه مترجمین ایران