برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1429 100 1

ابراهیم بن مالک اشتر

ابراهیم بن مالک اشتر در دانشنامه اسلامی

ابراهیم بن مالک اشتر
اِبراهیمِ بْنِ مالِکِ اَشْتَرِ نَخَعی(مقتول ۷۲ق/۶۹۱م) با کنیه ابوالنعمان فرزند مالک اشتر که به همراه مختار بن ابوعبید ثقفی در خونخواهی امام حسین(ع) علیه امویان قیام کرد.
ابراهیم در جنگ صفین در زمره یاران حضرت علی(ع) در رکاب پدرش با معاویه جنگید. پس از واقعه کربلا و شهادت امام حسین(ع) به قیام مختار ملحق شد، با امویان جنگید و عبیدالله بن زیاد را کشت. پس از شهادت مختار، به مصعب بن زبیر پیوست و در نبرد با نیروهای عبدالملک بن مروان در سال ۷۲ق. کشته شد.
او مدتی نیز از طرف مختار و مصعب، حاکم موصل و شهرهای اطراف آن بود.
ابراهیم بن مالک اشتر
از سال تولد او اطلاع دقیقی در دست نیست؛ اما به استناد این که ابراهیم در جنگ صفین نوجوان بوده، معلوم می شود که او بین سال های 15 تا 21 ق. به دنیا آمده است.
او از قبیله نخع که تیره ای از قبیله مذحج است، می باشد. قبیله مذحج، یکی از بزرگترین و مشهورترین قبائل یمن است. این قبیله در مقابل دشمن شدیدتر از همه قبائل مبارزه می کرد. آن ها بعد از شهادت حضرت امام علی علیه السلام در کوفه ساکن شدند.
نام پنج تن در زمره فرزندان ابراهیم به چشم می خورد: «نعمان»، «مالک»، «محمد»، «قاسم» و «خولان».
مردم بیشتر او را «ابونعمان» می خواندند و به این کنیه شهرت داشت. از میان پسرانش، محمد و قاسم از راویان حدیث بوده اند و باواسطه، روایاتی از اهل بیت علیهم السلام راجع به ظهور امام مهدی عجل الله تعالی فرجه شریف و ولایت امیرمومنان امام علی علیه السلام نقل کرده اند. نسبت «ورام» عالم بزرگ شیعه و صاحب مجموعه ورام، از طریق خولان به ابراهیم و مالک اشتر می رسد.
ابراهیم که در دامان مالک اشتر رشد کرده و فنون نظامی را از افسر رشید ولایت آموخته بود، همراه پدرش در جنگ صفین شرکت جست و رشادت های زیادی از خود نشان داد. یک صحنه از رشادت های او چنین پدید آمد که: پدرش مالک اشتر، در مقابل عمرو بن عاص قرار گرفت و نیزه ای به طرف او انداخت. او از صحنه گریخت. جوانی از جوانان قبیله حمیره که در سپاه معاویه بود، صحنه را دید و پرچم را از عمرو بن عاص گرفت و گفت: اکنون هنگام نبرد جوانی چون من است. و شروع به رجز خ ...

ابراهیم بن مالک اشتر در دانشنامه ویکی پدیا

ابراهیم بن مالک اشتر
ابراهیم بن مالک اشتر نخعی، فرزند مالک اشتر، که مختار ثقفی را در قیام و اقدام به خونخواهی حسین همراهی کرد.
ابراهیم بن مالک اشتر، افسر سلحشور پایگاه مجازی حوزه
ابراهیم هنگام شرکت در جنگ صفین نوجوان بوده و بین سال های ۱۵ تا ۲۱ ق. به دنیا آمده است. او از قبیله نخع (تیره ای از قبیله مذحج یمن) که بعد از حکومت علی در کوفه ساکن شدند.
مختار به او پیشنهاد همکاری در قیام خود داد و هدف خود را خونخواهی حسین دانست، ابراهیم آنرا پذیرفت و در کوفه قیام آغاز شد. آنها کوفه را که در دست ابن مطیع، فرمانروای عبدالله بن زبیر (حاکم حجاز) بود را در دست گرفتند. ابراهیم در عاشورای ۶۷هجری ق، در جنگی با بنی امیه موصل را بدست خود تسخیر کرد و حاکم آنجا شد.
در نبرد خازر در روز عاشورای سال 66 یا 67 هجری در پی قیام مختار ثقفی بین سپاه مختار به فرماندهی ابراهیم بن مالک اشتر با سپاه امویان به فرماندهی عبیدالله بن زیاد در 5 فرسخی شمال موصل رخ داد و منتج به شکست امویان و کشته شدن عبیدالله بن زیاد شد. سر عبیدالله را بریدند و به نزد علی بن حسین سجاد در مدینه فرستاد. ابراهیم اشتر نیز طبق توافقش با مختار، حکومت موصل را بدست گرفت. در این جنگ، حصین بن نمیر، شرحبیل بن ذی الکلاع، ابن حوشب، غالب الباهلی ابی الاشرس و ابن زیاد (که در آن زمان فرمانده کل لشگریان امویان بوده)از عاملان حادثه کربلا بودند، کشته شدند. سرهای آنان برای محمد حنفیه و علی بن حسین فرستاده شد. سپس با همراهی مختار دیگر قاتلان حسین را به قتل رساندند.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با ابراهیم بن مالک اشتر

ابراهیم بن مالک اشتر را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی ابراهیم بن مالک اشتر   • مفهوم ابراهیم بن مالک اشتر   • تعریف ابراهیم بن مالک اشتر   • معرفی ابراهیم بن مالک اشتر   • ابراهیم بن مالک اشتر چیست   • ابراهیم بن مالک اشتر یعنی چی   • ابراهیم بن مالک اشتر یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ابراهیم بن مالک اشتر
کلمه : ابراهیم بن مالک اشتر
اشتباه تایپی : hfvhidl fk lhg; hajv
عکس ابراهیم بن مالک اشتر : در گوگل

آیا معنی ابراهیم بن مالک اشتر مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )
شبکه مترجمین ایران