برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1523 100 1
شبکه مترجمین ایران

ابان بن سعید

معنی ابان بن سعید در لغت نامه دهخدا

ابان بن سعید. [ اَ ن ِ ن ِ س َ ] (اِخ ) ابن عاص بن امیه. جد پنجم او عبدمناف است و از اینرو با رسول صلی اﷲعلیه وآله هم نسبت باشد. مادرش هند یا صفیه بنت مغیره است. درغزوه ٔ حدیبیه اسلام آورد و در جنگهای شام کشته شد.

معنی ابان بن سعید به فارسی

ابان بن سعید
جد پنجم او عبد مناف است

ابان بن سعید در دانشنامه اسلامی

ابان بن سعید
اَبانِ بن سَعید (د ۱۳ق/۶۳۴م)، از اصحاب پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله) بود.
نسب نامۀ کامل او بدین گونه است: ابان بن سعید بن امیه بن عبد شمس بن عبد مناف. چون جد پنجم وی عبد مناف است، می توان او را هم نسب پیامبر داسنت. مادرش صفیّه یا هند، دختر عمر بن مخزوم">مغیرة بن عبدالله بن عمر بن مخزوم است.
خلیفه بن خیاط، الطبقات، ج۱، ص۲۵، به کوشش سهیل زکار، دمشق، ۱۹۶۶م، ۱/۲۴.
وی در آغاز از دشمنان سرسخت پیامبر (صلی الله علیه و آله) بود و هنگامی که دو برادر دیگرش عاص و عبیده در جنگ بدر به دست حضرت علی (علیه السلام) و زبیر کشته شدند، به قصد بازرگانی، از مکه عازم شام شد.
ملاقات با راهبی نصرانی
منابع موجود داستان مفصلی از برخورد او با راهبی نصرانی آورده اند و اشاره می کنند که این ملاقات در روح او تأثیری بسزا داشت و شاید به همین دلیل بود که وقتی عثمان از جانب پیامبر برای دعوت قریش به اسلام ، به مکه آمد، ابان از وی به نیکی استقبال کرد. او را بر اسب خود نشاند و به داخل شهر برد و عثمان در پناه او رسالت خود را به خوبی انجام داد و نزد پیامبر بازگشت.
مسلمان شدن ابان
...
ابان بن سعید
اَبانِ بْنِ سَعید (درگذشت ۱۳ق)، از اصحاب پیامبر اسلام(ص) که در حدود سال هفتم مسلمان شد و از سوی پیامبر اکرم(ص) فرماندهی چند سریه و نیز ماموریت جمع آوری جزیه و مالیات یمن به او سپرده شد. وی پس از وفات پیامبر (ص) ابتدا از بیعت با ابوبکر خودداری کرد. ولی پس از بیعت علی ابن ابی طالب (ع)، او نیز بیعت کرد. بنا بر قولی وی در ۲۷ق در خلافت عثمان به مرگ طبیعی درگذشته است.
نسب کامل او بدین گونه است: ابان بن سعید بن امیة بن عبد شمس بن عبد مناف. وی همانند دیگر امویان در جد پنجم (عبد مناف) با پیامبر (ص) مشترک است. مادرش صفیه یا هند، دختر مغیرة بن عبدالله بن عمر بن مخزوم است.
وی در آغاز از دشمنان سرسخت پیامبر (ص) بود و هنگامی که دو برادر دیگرش عاص و عبیده در جنگ بدر به دست علی(ع) و زبیر کشته شدند، به قصد بازرگانی، از مکه عازم شام شد. منابع موجود داستان مفصلی از برخورد او با راهبی نصرانی آورده اند و اشاره می کنند که این ملاقات در روح او تأثیری بسزا داشت و شای ...

ابان بن سعید در دانشنامه ویکی پدیا

ابان بن سعید
اَبان بن سعید بن العاص (?-۶۴۳م) صحابی بود. پس از اسلام ستیزی شدیدش در سال ۷ق/۶۲۸م مسلمان شد. پیامبر دو سال بعد او را کارگزار بحرین منصوب نمود و همان جا تا درگذشت پیامبر ماند. پس از این، با خود عهده کرد که عامِل دیگری نشود. برخی روایات از کشته شدن او در نبرد اجنادین می گوید.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ابان بن سعید را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی ابان بن سعید   • مفهوم ابان بن سعید   • تعریف ابان بن سعید   • معرفی ابان بن سعید   • ابان بن سعید چیست   • ابان بن سعید یعنی چی   • ابان بن سعید یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ابان بن سعید

کلمه : ابان بن سعید
اشتباه تایپی : hfhk fk sudn
عکس ابان بن سعید : در گوگل

آیا معنی ابان بن سعید مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )