برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1665 100 1
شبکه مترجمین ایران

ائمه اطهار

ائمه اطهار در دانشنامه اسلامی

ائمه اطهار
واژه «ائمه» جمع کلمه امام بوده و نیز کلمه «اطهار» که به معنی پاکان است، ظاهراً برگرفته از آیه شریفه «... إِنَّمَا یُرِیدُ الله لِیُذْهِبَ عَنکُمُ الرِّجْسَ أَهْلَ الْبَیْتِ وَ یُطَهِّرَکُمْ تَطْهِیرًا»(سوره احزاب/33) می باشد، که بنا بر روایات محکم و متعدد در شأن اهل بیت گرامی محمد مصطفی (صلی الله علیه و آله) نازل شده و به آیه تطهیر معروف است. این آیه مبارکه از جمله دلایل طهارت و پاکی و عصمت «اهل بیت» علیهم السلام (که امامان نیز جزو آنان هستند) برشمرده می شود.
تعبیر «ائمه اطهار» عنوان مشهوری در میان شیعیان است که در واقع به دوازده تن از پیشوایان و جانشینان پس از رسول اکرم (صلی الله علیه و آله) اطلاق می شود. این دوازده تن را به همراه پیامبر اکرم و حضرت فاطمه زهرا، چهارده معصوم می نامند.
البته این نظریه که امامان و خلفای خاتم پیامبران دوازده نفر از نسل آن حضرت هستند، ساخته و بربافته شیعه نیست، بلکه ریشه عمیق در احادیث موثق و متقنی است که هر دو گروه شیعه و سنی از پیامبر اعظم در کتب معتبر خویش نقل کرده اند.
برای نمونه مرحوم علامه طبرسی (متوفای 548 ق) در «إعلام الوری» این حدیث را از کتب اهل سنت ذکر می کند که:
«مسروق گوید: ما نزد عبد الله بن مسعود بودیم، که مردی از وی پرسید آیا پیغمبر شما نگفت که بعد از وی چند خلیفه خواهند آمد، عبد الله گفت: چرا فرموده است، و لیکن کسی تا کنون این موضوع را از من نپرسیده است و تو هم که جوان هستی از این مطالب اطلاع نداری، من از حضرت رسول صلی اللَّه علیه و آله شنیدم فرمود: بعد از من خلفاء به اندازه نقبای بنی اسرائیل و حضرت موسی خواهند بود، و اینان دوازده نفرند که همگان از قریش می باشند.»
وی همچنین در این زمینه آورده است:
«جابر بن عبد الله انصاری گوید: هنگامی که آیه شریفه (یا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا أَطِیعُوا اللَّهَ وَ أَطِیعُوا الرَّسُولَ وَ أُولِی الْأَمْرِ مِنْکُمْ)= سوره نساء/59) نازل گردید خدمت حضرت رسول عرض کردم: ما خدا و رسول را شناختیم و اکنون می خواهیم بدانیم این اولی الامر که طاعت آنان به اطاعت خدا و رسول قرین شده کدام افراد هستند؟
عزاداری در سیره ...

ائمه اطهار را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

....
traditions of the Imams

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی ائمه اطهار   • مفهوم ائمه اطهار   • تعریف ائمه اطهار   • معرفی ائمه اطهار   • ائمه اطهار چیست   • ائمه اطهار یعنی چی   • ائمه اطهار یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ائمه اطهار

کلمه : ائمه اطهار
اشتباه تایپی : hmli hxihv
عکس ائمه اطهار : در گوگل

آیا معنی ائمه اطهار مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )