برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1397 100 1

آیین نامه

/'AyinnAme/

مترادف آیین نامه: اساسنامه، مقررات، نظام نامه

معنی آیین نامه در لغت نامه دهخدا

آیین نامه. [ م َ / م ِ ] (اِ مرکب ) نظامنامه. (فرهنگستان ).

معنی آیین نامه به فارسی

آیین نامه
( اسم ) مجموع. مقرراتی که یک موئ سس. عمومی یا خصوصی بمنظور تنظیم امور موئ سس. خود تهیه و تدوین میکنند مانند آیین نامه های موئ سسات دولتی انجمنهای محلی احزاب شرکتها آموزشگاهها و غیره نظامنامه.
[MODU code] [حمل ونقل دریایی] آیین نامه ای که ضوابط ساخت واحد سیار حفاری فراساحل و تجهیزات آن را تنظیم می کند

معنی آیین نامه در فرهنگ معین

آیین نامه
(مِ) (اِمر.) اساسنامه ، مجموعة اصول و قوانینی که یک شرکت برای نظم دادن به روال کاری خود، تهیه می کند.

معنی آیین نامه در فرهنگ فارسی عمید

آیین نامه
۱. دستورهایی که برای اجرای قانون یا انجام دادن کارهای اداری نوشته شود.
۲. موادی که در شرح و تفسیر یا دستور اجرای مرام نامه یا اساسنامه ای نوشته شده باشد، نظام نامه.

آیین نامه در دانشنامه اسلامی

وجود معیارها و دستورالعمل های کارشناسی شده و هماهنگ با استانداردهای جهانی در تدوین اصطلاح نامه علوم اسلامی برای کنترل و تضمین دقت و هماهنگی میان محققان در بخش های مختلف اصطلاح نامه نگاری امری ضروری می باشد. آیین نامه اصطلاح نامه نگاری، مجموعه ای از دستورالعمل ها است که هماهنگ با اهداف گروه پژوهشی اصطلاح نامه و فرهنگ نامه تهیه شده است. از این رو همه اصطلاح نامه نگاران باید یکایک نکات مندرج در آیین نامه را مورد توجه و دقت قرار داده و آنها را کاملا رعایت کنند. بی توجهی و عدم رعایت اصول آیین نامه ضمن اتلاف وقت محققان و ارزیابان، سبب افزایش هزینه ها وناهماهنگی مجموعه خواهد شد و کیفیت محصولات علمی مجموعه را کاهش خواهد داد.
سه قسم رابطه بین اصطلاحات در اصطلاح نامه وجود دارد:
← رابطه هم ارز
...

آیین نامه در دانشنامه ویکی پدیا

آیین نامه
آیین نامه به مقرراتی گفته می شود که مقامات صلاحیت دار (مانند وزیر و شهردار) وضع و در معرض اجرا می گذارند. خواه هدف آن تسهیل اجرا و تشریح قانونی از قوانین موضوعه باشد؛ خواه در مواردی باشد که اساساً قانونی وضع نشده است. به آن نظام نامه هم گفته اند.
آیین نامه در جایی که مخالف یا مغایر با قانون است، تاب مقاومت در برابر قانون را ندارد. تفاوت اساسی قانون و آیین نامه در مراجع تصویب کنندهٔ آن ها است؛ به طوری که قانون از مجاری مجالس تنقیح و تصویب می گردد، ولی آیین نامه توسط سازمان های دولتی مصوب می گردد؛ ضمن این که ابطال آیین نامه های مغایر با قانون با دیوان عدالت اداری است.
آیین نامه به مجموعه مقرراتی گفته می شود که توسط هیئت وزیران یا یکی از آنها برای اجرای قوانین مصوب مجلس یا انجام امور مستقل ایجاد می گردد. به طور کلی قوانین در سلسله مراتب طولی قرار می گیرند به ترتیب: قانون اساسی قوانین عادی (قوانین مصوب مجلس) آیین نامه ها و نظام نامه ها فایده تقسیم بندی مزبور در لزوم تبعیت هر قانون از قانون بالاتر می باشد؛ بنابراین آیین نامه ها نباید مخالف قانون (اعم از اساسی و عادی) باشند. به موجب اصل ۱۳۸قانون اساسی: اصل ۱۳۸ - علاوه بر مواردی که هیئت وزیران یا وزیری مأمور تدوین آیین نامه های اجرایی قوانین می شود، هیئت وزیران حق دارد برای انجام وظایف اداری و تأمین اجرای قوانین و تنظیم سازمانهای اداری به وضع تصویب نامه و آیین نامه بپردازد. هر یک از وزیران نیز در حدود وظایف خویش و مصوبات هیئت وزیران حق وضع آیین نامه و صدور بخشنامه را دارد ولی مفاد این مقررات نباید با متن و روح قوانین مخالف باشد. دولت می تواند تصویب برخی از امور مربوط به وظایف خود را به کمیسیونهای مشتکل از چند وزیر واگذار نماید. مصوبات این کمیسیونها در محدوده قوانین پس از تأیید رئیس جمهور لازم الاجرا است. تصویب نامه ها و آیین نامه های دولت و مصوبات کمیسیونهای مذکور در این اصل، ضمن ابلاغ برای اجرا به اطلاع رئیس مجلس شورای اسلامی می رسد تا در صورتی که آنها را بر خلاف قوانین بیابد با ذکر دلیل برای تجدید نظر به هیئت وزیران بفرستند. در پایان به این مطلب اشاره می گردد که آیین نامه ها سه دسته هستند: ۱_آیین نامه های اجرایی: که خود دو دسته هستند:
۱–۱پارلمانی: در صورتی است ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

آیین نامه در دانشنامه آزاد پارسی

آیین نامه در اصطلاح، عنوان کتاب ها و رسالاتی به فارسی میانه دربارة آداب و رسوم درباری، آداب جنگ، آیین های برگزاری جشن های ایرانی (مانند نوروز و مهرگان و سده)، آداب و قواعد بازی ها و سرگرمی ها، داستان ها، لطیفه ها، و سخنان حکمت آمیز از دورة ساسانیان. نام این کتاب ها در فارسی میانه (ایوین نامگ/آیین نامگ) است. اصل فارسی میانة هیچ یک از آیین نامه ها برجای نمانده اما ترجمة عربی و گاه فارسی برخی از آن ها در دست است. مسعودی در التنبیه، از آیین نامه ای با عنوان کتاب الرسوم یاد می کند که بزرگ ترین و مشهورترین کتاب از این نوع است و ظاهراً همین اثر را ابن مقفّع با عنوان آیین نامه فی الائین به عربی ترجمه کرده که ازمیان رفته است. آیین نامة کوتاهی نیز به زبان عربی با عنوان آیین لأردشیر، منسوب به اردشیر ساسانی، در دست است.

ارتباط محتوایی با آیین نامه

معنی آیین نامه به انگلیسی

regulation (اسم)
تنظیم ، تعدیل ، دستور ، ایین نامه ، قانون ، قاعده ، مقرره
bylaw (اسم)
ایین نامه ، قانون فرعی و ضمنی ، قانون ویژه ، نظام نامه

معنی کلمه آیین نامه به عربی

آیین نامه
إِجراءات
إجراءاتٌ انْتِخابية
يضْبَطُ قواعِدَ الإجراءاتِ
إِجراءاتُ إعادَة النَّظَرِ
إجراءاتُ الْمُرُورِ

آیین نامه را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• آزمون آیین نامه اصلی   • آزمون آیین نامه رانندگی   • آزمون آیین نامه آنلاین   • سوالات فنی آیین نامه   • آزمون آنلاین آیین نامه 95   • دانلود رایگان سوالات آیین نامه رانندگی   • نمونه سوالات امتحان آیین نامه رانندگی با جواب   • کتاب آیین نامه رانندگی   • معنی آیین نامه   • مفهوم آیین نامه   • تعریف آیین نامه   • معرفی آیین نامه   • آیین نامه چیست   • آیین نامه یعنی چی   • آیین نامه یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی آیین نامه
کلمه : آیین نامه
اشتباه تایپی : Hddk khli
آوا : 'AyinnAme
نقش : اسم
عکس آیین نامه : در گوگل

آیا معنی آیین نامه مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )