برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1607 100 1
شبکه مترجمین ایران

آیه تطهیر

آیه تطهیر در دانشنامه اسلامی

آیه تطهیر
آیه تطهیر، یکی از آیات مهم قرآن است که در مورد اهل بیت پیامبر (صلی الله علیه و آله وسلّم) نازل گشته. در واقع اهل بیت پیامبر از هرگونه گناه و اشتباه معصوم بوده و این عصمت باعث می شود تا آنان بتوانند رهبری و امامت مسلمانان را در جهت هدایت به رستگاری و دینداری بر عهده بگیرند.
پیامبر به اهل بیت خویش اهمیت زیادی قائل بود چنان که این حدیث از رسول خدا (صلی الله علیه و آله وسلّم) نشان می دهد: مثل اهل بیت من مثل کشتی نوح است هر کس بر آن سوار شد نجات یافت و هر کس تخلف نمود در آتش افتاد. زیرا اطاعت از دستورهای اهل بیت انسان ها را به سعادت و رستگاری رهنمون می سازد. این آیه اراده تکوینی خداوند دیده می شود و از این طریق معنای آیه کامل می گردد.
اهل بیت در ایه
اهل بیت (علیهم السّلام) در آیه تطهیر «اِنَّما یُرِیدُ اللَّهُ لِیُذْهِبَ عَنْکُمُ الرِّجْسَ اَهْلَ الْبَیْتِ وَ یُطَهِّرَکُمْ تَطْهِیراً»
احزاب/سوره۳۳، آیه۳۳.    
که در اینجا به چند روایت نبوی اشاره می گردد:
← روایت اول
...
آیه تطهیر
آیه تطهیر بخشی از آیه ۳۳ سوره احزاب است که در آن به اراده خداوند بر پاکی اهل بیت(ع) از رجس و پلیدی تصریح شده است و متکلمان و عالمان دینی شیعی برای اثبات عصمت امامان(ع) به آن استناد می کنند.
این آیه، سی و سومین آیه از سی و سومین سوره قرآن کریم است:
در برخی احادیث آمده است این آیه در خانه ام سلمه همسر پیامبر(ص)، نازل شده و هنگام نزول آن علاوه بر پیامبر(ص) علی(ع)، فاطمه(س)، حسن(ع) و حسین(ع) هم حاضر بودند. در این هنگام پیامبر(ص) پارچه ای خیبری (کساء) را که بر آن نشسته بود، بر روی خود و علی و فاطمه و حسنین کشید و دست ها را به سوی آسمان بالا برد و گفت: "خدایا! اهل بیت من این چهار نفرند. اینان را از هر پلیدی پاک گردان". ام سلمه از پیامبر(ص) پرسید آیا من نیز در شمار اهل بیت(ع) قرار دارم که پیامبر(ص) پاسخ داد تو از همسران رسول خدایی و تو (بر راه) خیر هستی.
آیه تطهیر
بخش دوم آیه 33 سوره احزاب/33 به «آیه تطهیر» شه ...

آیه تطهیر در دانشنامه ویکی پدیا

آیه تطهیر
آیه تطهیر، بخشی از آیه ۳۳ از سوره احزاب قرآن کریم است. آیهٔ مورد مناقشه بین اهل سنت و اهل تشیع در قرآن که اشاره به پاکی اهل بیت محمد از هرگونه آلودگی و پلیدی دارد. شیعیان معتقدند این آیه درباره محمد، علی،فاطمه ،حسن و حسین است. شیعه با استناد به متن آیه و نیز روایات شأن نزول آیه بر این مطلب استدلال می کند؛ در حالی که بسیاری از اهل سنت چنین برداشتی را نپذیرفته و با استفاده از قبل و بعد آیه که درباره همسران پیامبر است، همسران را نیز از «أَهلَ البَیتِ» به شمار آورده اند. و اهل سنت معتقد می باشد رجس (پلیدی) در زبان قرآن ارتباطی با اشتباه و گناه ندارد. در هیچ جای قرآن کلمهٔ رجس بر خطای اجتهادی و اشتباه اطلاق نشده است بلکه رجس به معنای پلیدی و تعفن و امثال آن می باشد. و خوارج معتقدند که این آیه در مورد زنان محمد و محمد است. البته خوارج آیه را آیه ای نمی دانند که شانی بر کسی قائل شود و اعتقاد دارند آیه شرطی می باشد و اهل بیت محمد را در صورت رعایت شروط قبلی که در همان آیه و سایر آیات وجود دارد شامل پاکی از هرگونه پلیدی و ناپاکی می داند. برخی از اهل سنت زنان محمد و دامادان و نوه هایش و حتی عمویش عباس و سلمان فارسی و پدر شوهران وی و فرزندخوانده وی زید بن حارثه واسامه بن زید فرزند فرزندخوانده اش را از اهل بیت محمد می شمارند.نبو
هرچند این آیه در خلال آیات مربوط به زنان محمد است، امّا ضمیر در بخشی از آن به صیغهٔ جمع مذکّر است. به نوشتهٔ ویلفرد مادلونگ، علی رغم رویکرد شیعی در این موضوع، حتی در منابع اهل سنّت مانند تفسیر طبری نیز مصداق این آیه محمّد و علی و فاطمه و حسن و حسین هستند. هرچند بنابر تفسیری زنان محمّد هم از طریق ازدواج می توانند به طهارت برسند، در اصلْ ارجاعِ آیه به خویشاوندان خونی محمّد است، که به جهت این مقام از پذیرش صدقه منع شده اند. اهل سنّت غالباً معتقدند در این آیه به زنان پیامبر اسلام و علی و فاطمه اشاره شده است. عموماً نویسندگان شیعه اهل بیت را، در مفهومی فراگیر، همهٔ نسل علی و فاطمه می دانند، اما در نوشته های کلامی، آن را به علی و فاطمه و حسن و حسین و باقیِ امامان اختصاص می دهند. این آیهٔ قرآن همچون گواهی بر اینکه همهٔ آنان بدون گناه بوده اند تفسیر شده است.
به نوشته لئورا وچا ولیری در دانشنامه اسلام، آیا ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

آیه تطهیر در دانشنامه آزاد پارسی

آیۀ تَطهیر
در قرآن سورۀ احزاب، بخش آخر آیۀ ۳۳. «همانا خداوند می خواهد که از شما اهل بیت هر پلیدی را بزداید و شما را چنان که باید و شاید پاکیزه بدارد». گروهی مراد از اهل بیت را کسانی می دانند که به جهت خویشاوندی با پیامبر(ص)، خداوند صدقه و زکات را بر آن ها حرام کرده و گروهی نیز زنان پیامبر (ص) را اهل بیت دانسته اند؛ همۀ مفسّران شیعه و برخی از مفسران اهل سنتمراد از اهل بیت پیامبر (ص) را همان آل عبا می دانند.

آیه تطهیر را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی آیه تطهیر   • مفهوم آیه تطهیر   • تعریف آیه تطهیر   • معرفی آیه تطهیر   • آیه تطهیر چیست   • آیه تطهیر یعنی چی   • آیه تطهیر یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی آیه تطهیر

کلمه : آیه تطهیر
اشتباه تایپی : Hdi jxidv
عکس آیه تطهیر : در گوگل

آیا معنی آیه تطهیر مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )