برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1529 100 1
شبکه مترجمین ایران

آیه اکمال

آیه اکمال در دانشنامه اسلامی

آیه اکمال
آیه اِکمال، آیه سوم سوره مائده که درباره واقعه غدیر بر پیامبر اکرم(ص) نازل شده است. خداوند در آن بیان می فرماید که پس از نزول این آیه دین را کامل و نعمت را تمام کرده است. روز نزول آیه مورد اختلاف است؛ برخی نزول این آیه را روز عرفه و برخی روز هجدهم ذی الحجه سال دهم هجری دانسته اند. شیعه معتقد است شأن نزول آیه واقعه غدیر خم و ولایت امام علی(ع) است.
در منابع تاریخی و حدیثی شیعه و سنی تنها دو دسته روایت درباره زمان نزول این آیه به چشم می خورد. نزول آن در حجة الوداع قطعی است اما بعضی گفته اند در روز عرفه و برخی دیگر نقل کرده اند در غدیرخم نازل شد.
کلینی در کافی روایتی نقل می کند که زمان نزول آیه روز عرفه و دلیل نزول را اعلان ولایت حضرت علی(ع) می داند. علامه مجلسی سند این روایت را ضعیف و متن آن را مخدوش می داند.
آیه اکمال
کلیدواژه: آیه اکمال، حضرت علی علیه السلام، جانشینی پیامبر، آیه اکملت لکم، غدیر، اکمال دین
آیه اکمال بخشی از آیه 3 سوره مائده است که به خاطر عبارت "الیوم اکملت لکم دینکم" در این آیه بدین نام شهرت پیدا نموده است:
«حُرِّمَتْ عَلَیْکُمُ الْمَیْتَةُ وَالْدَّمُ وَ لَحْمُ الْخِنْزِیرِ وَ مَا أُهِلَّ لِغَیْرِاللّهِ بِهِ وَالْمُنْخَنِقَةُ وَالْمَوْقُوذَةُ وَالْمُتَرَدِّیَةُ وَالنَّطِیحَةُ وَ مَا أَکَلَ السَّبُعُ إِلاَّ مَا ذَکَّیْتُمْ وَ مَا ذُبِحَ عَلَی النُّصُبِ وَ أَن تَسْتَقْسِمُواْ بِالأَزْلاَمِ ذَلِکُمْ فِسْقٌ × الْیَوْمَ یَئِسَ الَّذِینَ کَفَرُواْ مِن دِینِکُمْ فَلاَ تَخْشَوْهُمْ وَاخْشَوْنِ الْیَوْمَ أَکْمَلْتُ لَکُمْ دِینَکُمْ وَ أَتْمَمْتُ عَلَیْکُمْ نِعْمَتِی وَ رَضِیتُ لَکُمُ الإِسْلاَمَ دِینًا × فَمَنِ اضْطُرَّ فِی مَخْمَصَةٍ غَیْرَ مُتَجَانِفٍ لِّإِثْمٍ فَإِنَّ اللّهَ غَفُورٌ رَّحِیمٌ»
گوشت مردار و خون و گوشت خوک و حیواناتی که به غیر نام خدا ذبح شوند و حیوانات خفه شده و به زجر کشته شده و آن ها که بر اثر پرت شدن از بلندی بمیرند و آن ها که به ضرب شاخ حیوان دیگری مرده باشند و باقیمانده صید حیوان درنده - مگر آن که (به موقع به آن حیوان برسید و) آن را سر ببرید - و حیواناتی که روی بت ها (یا در بر ...

آیه اکمال در دانشنامه ویکی پدیا

آیه اکمال
آیه اکمال نام قسمتی از آیه سوم سوره مائده پنجمین سوره قرآن، کتاب مقدس مسلمانان است که از یک وقف مستحب شروع و تا یک وقف جائز در بین همین آیه ادامه می یابد.
قسمت مورد نظر در زیر با حروف بزرگ نوشته شده است:
ترجمه فارسی آیه:
شیعه و سنی دربارهٔ زمان نزول این بخش از آیه تنها دو قول را مطرح کرده اند: نزول آن در حجةالوداع در روز عرفه و نزول آن در غدیرخم
عکس آیه اکمال


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

آیه اکمال در دانشنامه آزاد پارسی

آیۀ اِکمال
در قرآن، سورۀ مائده، بخشی از آیۀ ۳. «امروز کافران از دین شما نومید شده اند، لذا از آنان نترسید و از من بترسید، امروز دین شما را برایتان به کمال رساندم و نعمتم را بر شما تمام کردم و دین اسلام را بر شما پسندیدم». به اجماع شیعه، زمان نزول آیه، پس از واقعۀ غدیر خم و منصوب کردن امام علی (ع) به خلافت، توسط پیامبر (ص) است.

آیه اکمال را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی آیه اکمال   • مفهوم آیه اکمال   • تعریف آیه اکمال   • معرفی آیه اکمال   • آیه اکمال چیست   • آیه اکمال یعنی چی   • آیه اکمال یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی آیه اکمال

کلمه : آیه اکمال
اشتباه تایپی : Hdi h;lhg
عکس آیه اکمال : در گوگل

آیا معنی آیه اکمال مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )