برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1532 100 1
شبکه مترجمین ایران

آپاتیت

آپاتیت در دانشنامه ویکی پدیا

آپاتیت
آپاتیت (Apatite) از گروه کانی های فسفاتی، معمولاً با نام های هیدروکسی آپاتیت، فلئورآپاتیت، کلرآپاتیت و برم آپاتیت به ترتیب به دلیل تمرکز یون های -OH و -Cl و -F و -Br در بلور آن. فرمول شیمیایی تک تک این کانی ها عبارت است از:
Ca۱۰(PO۴)۶(OH)۲
Ca۱۰(PO۴)۶(F)۲
Ca۱۰(PO۴)۶(Cl)۲
Ca۱۰(PO۴)۶(Br)۲
این کانی را می توان به فراوانی در: آلمان، چک واسلواکی، پرتغال، نروژ، سوئیس، مکزیک، سوئد و آفریقای جنوبی پیدا کرد. ترد است و برای تشخیص آن از کانی های مشابه باید به تفاوت در سختی، چگالی، محلول بودن در اسیدها توجه کرد. برای سایر مشخصات آن می توان گفت که: لومینسانس آبی سبز، نارنجی، قرمز تا آبی تیره نشان می دهد؛ و در تهیه انرژی های مصنوعی، غیر صنعتی نیز کاربرد فراوان دارد.
اولین استفاده ای که از آپاتیت می توان کرد در تولید کود شیمیایی است زیرا منبع فسفر است. در بعضی موارد از آن به عنوان سنگ جواهر استفاده می کنند. گونه های سبز و آبی آن در اشکال ظریفی که قدرت پوشش بسیار عالی دارند تقسیم بندی می شوند. در طول واکنش آپاتیت با اسید سولفریک که منجر به تولید اسید فسفریک می شود، هیدروژن فلورید به عنوان محصول جانبی از همه انواع فلوئوروپاتیت ها به دست می آید. این محصول فرعی یک منبع صنعتی جزئی از اسید هیدروفلوریک است. کلروفلوئورو آپاتیت در حال حاضر تشکیل دهندهٔ اساسی لوله های فلوئورسنتی هستند. عناصر ناخالص سازها از منگنز و آنتیموان است، در کمتر از یک مول درصد، در محل کلسیم و فسفر، فلورسانس را انتقال می دهند، و نسبت فلوئور به کلر را تنظیم می کند که به تنظیم سایه ای از رنگ سفید منجر می شود. در حال حاضر تقریباً به طور کامل توسط سیستم سه فسفر جایگزین شده است. در ایالات متحده، آپاتیت به عنوان کود و مکمل تغذیه بسیاری از محصولات کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد که با فراهم کردن یک منبع ارزشمند فسفات فواید بسیاری دارد. آپاتیت همراه با فسفات های دیگر نیز یک ماده میزبان پیشنهادی برای ذخیره سازی ضایعات هسته ای می تواند باشد.
از آپاتیت به ندرت به عنوان سنگ جواهری استفاده می کنند. سنگ هایی که دارای رنگ شفاف و روشن هستند و در تکه هایی دارای رنگ و درخشندگی متغیر هستند ارزش گوهری دارند. سنگ های سبز شفاف به عنوان سنگ مارچوبه، و سنگ های آبی رنگ به ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

آپاتیت در دانشنامه آزاد پارسی

آپاتیت (apatite)
کانیمعمولِ فسفات_کلسیم، با فرمول Ca۵ (PO۴)۳(F, OH, Cl). ساختار بلوری هگزاگونالدارد و در سنگ های آذرین، مانند پگماتیت، و در سنگ های دگرگونی همبَری، مانند انواع مرمر، به وفور یافت می شود. در کود شیمیایی برای تأمین فسفر مصرف می شود. کربنات هیدروکسیل آپاتیت،Ca۵ (Po۴, CO۳)۳(OH)۲، مهم ترین سازندۀ مینای دندانو، به همراه بعضی از کانی های فسفاتی دیگر، سازندۀ غیرآلیاستخوان است. سختیآپاتیت در مقیاس_موسپنج است.

آپاتیت را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی آپاتیت   • مفهوم آپاتیت   • تعریف آپاتیت   • معرفی آپاتیت   • آپاتیت چیست   • آپاتیت یعنی چی   • آپاتیت یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی آپاتیت

کلمه : آپاتیت
اشتباه تایپی : H~hjdj
عکس آپاتیت : در گوگل

آیا معنی آپاتیت مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )