برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1577 100 1
شبکه مترجمین ایران

آقچه

معنی آقچه در لغت نامه دهخدا

آقچه. [ چ َ / چ ِ ] (ترکی ، اِ) اَخْچه. اَقْچه.زر یا سیم مسکوک ، و توسعاً، هر مسکوکی :
وز پی آن تا زند سکه به نام بقاش
میزند از آفتاب آقچه موزون فلک.
خاقانی.
آقچه زر گر هزار سال بماند
عاقبتش جای هم دهانه ٔ گاز است.
خاقانی.
شاهد طارم فلک رست ز دیو هفت سر
ریخت بهر دریچه ای آقچه زرّ شش سری.
خاقانی.

معنی آقچه به فارسی

آقچه
( اسم ) ۱ - زر یا سیم مسکوک . ۲ - هر نوع مسکوک . ۳ - واحد آب که مقدار آن فرق میکند و معمولا عبارت است از تقریبا ۱۲ ساعت آب .
کلمه مغولی بمعنی زر و سکه

معنی آقچه در فرهنگ معین

آقچه
(چِ) [ تر - مغ . ] ( اِ.) ۱ - زر یا سیم مسکوک . ۲ - پول طلا یا نقره . ۳ - واحدی برای آب که تقریباً برابر دوازده ساعت آب است .

معنی آقچه در فرهنگ فارسی عمید

آقچه
۱. سکۀ سیم یا زر، زر یا سیم مسکوک، پول طلا یا نقره: آقچهٴ زر کو هزارسال بماند / عاقبتش جای هم دهانهٴ گاز است (خاقانی: ۸۲۹).
۲. ریزۀ زر.

آقچه در دانشنامه ویکی پدیا

آقچه
جوزجان
عبدالحسین سعیدیان (۱۳۸۳)، شهرهای جهان، نشر علم و زدگی
بلندا و جایگاه
آقچه از شهرهای افغانستان است.
این شهر در غربی ترین نقطه صحرای بلخ آب (هجده نهر) در کنار رودخانه سیدآباد (نهر آقچه) قرار دارد. بازار آقچه در گذشته، بزرگترین بازار منطقه سینه و مزار شریف بوده است. تقریباً ۱۲۰۰ خانوار ازبک در این شهر زندگی می کنند. در سال ۱۹۷۳ این شهر دارای ۱۲۰۰ مغازه بوده است و اجناسی که عرضه می شده از نوع سنتی و دستی بوده است.
آقچه دارای کارگاه های زرگری زیادی است که با زرگری های مزار شریف رقابت می کند و همچنین دارای مراکز تجاری و معاملات پشم، چرم و ابریشم می باشد.
عکس آقچه
آقچه سکه ای از جنس نقره بود که در دوران حکومت امپراطوری عثمانی ضرب می شد و در تمامی سرزمین های تحت سلطه رایج بود. ریشه کلمه آقچه از زبان مغولی به معنی زر یا سیم سکه مانند به رنگ سفید می باشد.
یکای پول
آقچه
نخستین آقچه عثمانی در سال ۷۲۹ قمری(۱۳۲۹ میلادی) در شهر بورسا ضرب شد. سکه های اولیه تاریخ ضرب نداشت و شکل آن شبیه درهم سلجوقیان و معادل ۶ قیراط(۱/۴ مثقال)وزن و با عیار ۹۰٪ نقره بود. وزن و عیار سکه آقچه در دوره های مختلف همواره بالا و پائین می شد تا این که با اصلاحات پولی سلطان سلیمان دوم در ۱۰۹۹ قمری(۱۶۸۸ میلادی) ضرب آقچه ممنوع و به جای آن قروش انتخاب گردید.
آقچه در برخی فرهنگ ها به معنای واحد اندازه گیری برای دوازده ساعت آب است.(لغتنامه دهخدا ٫ فرهنگ فارسی معین و فرهنگ عمید)که برای آبیاری مزارع و باغات کاربرد داشت.
در بیت شعری از سعدی شیرازی آمده است:
آقچه آباد (به ترکی استانبولی: Akçaabat) شهری است در کشور ترکیه که در استان ترابزون واقع شده است. جمعیت این شهر بر اساس سرشماری سال ۲۰۰۸ میلادی ۳۵٬۸۶۸ نفر و بر اساس برآوردهای سال ۲۰۰۹ میلادی ۳۵٬۴۴۷ نفر می باشد.
فهرست شهرهای ترکیه
...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

آقچه را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

عباس
شهرستانی وابسته به جوزجان افغانستان کنونی. بین بلخ و جوزجان قرار داشته بیشتر سکنه آنجا را ترکمنان تشکیل میدهد. دارای نفوسی بالا تر از 50,000 میباشد.
علی اکبر آفچه کهریزی
نام روستای من آقچه کهریز ومن زاده این روستا هستم روستای من به واسطه تاثیرگذاری که در فرهنگ وهنر داشته خاکش به خاک هنر مشهور است در این خاک استاد عیسی بهادری زاده وپرورش یافت که توانست رنسانسب در هنر پدید اورد
من سالها بیش از سه دهه تحقیق کردم در نهایت عصاره تحقیق من یک مشت خاک شد که امروز در صندوق امانت بانک ملی ایران نگهداری می شود این خاک نماد هنر ایران وجهان است.در فراسوی این تحقیقات به معنای تازه ای از آقچه کهریز دست یافتم
آقچه به معنای شکوفه سفید وکهریز به معنای کاریز یا چشمه
وقتی بهار فرا می رسد درختان شکوفه می زنند واین شکوفه های سفید داخل اب ریخته می شوند اب چشمه سفید به نظر می رسد وانگاه واژه ای بنام آقچه کهریز متولد می شود پس نتیجه آقچه کهریز به معنای جشمه شکوفه های سفید

امروز من در پی شکوفاسازی مجدد این خاک هستم از تمام اقچه های دنیا طلب یاری دارم
با سپاس
علی اکبر آقچه کهریزی
09189622880
حیات الله نوری هستم
دارایی های آقچه

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• در گذشته به آن آقچه میگفتند   • سرایت   • در گذشته به آن آقچه می گفتند   • مرکز کوبا   • ولسوالی آقچه   • پایتخت سیاسی کانادا   • قلعه ای در جنوب غربی ماکو   • زن همنشین   • معنی آقچه   • مفهوم آقچه   • تعریف آقچه   • معرفی آقچه   • آقچه چیست   • آقچه یعنی چی   • آقچه یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی آقچه

کلمه : آقچه
اشتباه تایپی : Hr]i
عکس آقچه : در گوگل

آیا معنی آقچه مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )