برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1531 100 1
شبکه مترجمین ایران

آقاگل

معنی اسم آقاگل

اسم: آقاگل
نوع: پسرانه
ریشه اسم: فارسی,مغولی
معنی: آقا (مغولی) + گل (فارسی) نام روستایی در نزدیکی اصفهان

آقاگل در دانشنامه ویکی پدیا

آقاگل
آقاگل، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان بوئین و میاندشت در استان اصفهان ایران است. این روستا در منطقه جغرافیایی سرد و معتدل واقع شده است و مابین استان های لرستان و اصفهان قرار دارد (آخرین روستای استان اصفهان). این روستا دارای چشمه ها و قنات های بسیار زیادی است (از جمله قنات دره بزرگه (محلی:دره گپه)، قنات کوه چرا (محلی:کوچوره بالا و دوون) بالا و پایین) که مقداری از آنها به دلیل خشکسالی های اخیر خشک شده اند. اطراف این روستا را کوه های زاگرس پوشانده اند و پوشش اصلی تپه های آن گون می باشد. جدیداً جاده اصلی این روستا آسفالت شده است. شغل اصلی مردمان این روستا کشاورزی و دامداری است و محصولاتی از قبیل گندم، جو، سیب زمینی، عدس، لوبیا، ماش، یونجه، نوخود و آلبالو، گیلاس، زردآلو، بادام و … را می کارند. دشت های این روستا دارای گیاهان دارویی بسیاری از قبیل :چای کوهی، گل عقربانه، آویشن، بومادران و… می باشد.
فهرست روستاهای ایران
از صحراهای این روستا می توان به اساندره (اسلان دره)، میدونک (میدانک)، دره نخودا، درازدره، یورتا، کوچوره، دره بزرگه، گراِو (گرآب)، استهیل خدایی (تالاب) و… اشاره کرد.
زبان و فرهنگ این روستا، در مجموع همانند دیگر روستاهای واقع در شمال و شرق بویین و میاندشت، زیرمجموعه گویش و فرهنگ بختیاری است. از جمله طوایف اصیل این روستا می توان به طایفه لک (طایفهٔ لک متشکل از فامیلهای یزدانی، بادپیما و سلطانی) اشاره نمود و همچنین فامیلهای دیگری همچون حیدری، جوانبخت، رحیمی و… در این روستا هستد، اقوام اصلی این روستا بختیاری، گرج و فارس می باشند و مردم این منطقه بسیاری از سنت های فرهنگی بختیاری همچون رسومات محلی، ضرب المثل ها، موسیقی و رقص محلی بختیاری را حفظ کرده اند.
این روستا در دهستان ییلاق قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۳۸۹ نفر (۷۱خانوار) بوده است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

آقاگل را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی آقاگل   • مفهوم آقاگل   • تعریف آقاگل   • معرفی آقاگل   • آقاگل چیست   • آقاگل یعنی چی   • آقاگل یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی آقاگل

کلمه : آقاگل
اشتباه تایپی : Hrh'g
عکس آقاگل : در گوگل

آیا معنی آقاگل مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )