برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1386 100 1

آفتاب پرست

/'AftAbparast/

مترادف آفتاب پرست: حربا، سوسمار، کافر، مشرک، گبر، مجوس، آذرگون، آذریون، آفتاب گردان

معنی آفتاب پرست در لغت نامه دهخدا

آفتاب پرست. [ پ َ رَ ] (نف مرکب ) آنکه آفتاب را چون خدائی یا قبله ای نیایش کند. مشمِّس. (السامی فی الاسامی ). عابدالشمس. پرستنده ٔ آفتاب. خورشیدپرست. || (اِ مرکب ) حربا. بوقلمون. خامالاون . حجل. حربایه. آفتاب گردک. اسدالارض. روزگردک. پژمره. خور. انگلیون. مارپلاس. و آن جانوری است چون چلپاسه که هماره روی فرا آفتاب دارد : در آن حال آن جانور را که او را آفتاب پرست میگویند دیدم که در جمال آفتاب حیران و مستغرق شده است. (انیس الطالبین بخاری ). || گلی که آن را امروز آفتاب گردان گویند. آفتاب گردک. درختک دانا. وقواق. (برهان ، ذیل درختک دانا). آذرگون. آذریون. و آن گلی است که ساق آن سبز است بستبری ِ ابهامی و گاهی ستبرتر، با برگهای پهن و گلی زرد و بزرگ و با تدویری تمام چون طبقی خرد. تنوم. دوارالشمس. || نیلوفر. گل کبود. گل ازرق. آبرود. آبو. عروس النیل. آبگون :
هر سوئی کآفتاب سر دارد
گل ازرق در او نظر دارد
لاجرم هر گلی که ازرق هست
خواندش هندو آفتاب پرست.
نظامی.
و صاحب صراح ، شکاعی را به آفتاب پرست ترجمه کرده که آن را چرخه و چرخله و خارمهک و کافیلو و شوکةالعربیه و ابرةالراهب نیز گویند. || ورتاج. پنیرک. خبازی. نانکلاغ. ملوخیا. خبزالغراب. ملوکیه. || اسفراج . مارچوبه. مارگیا. هلیون. یرامیع. || هلل.

معنی آفتاب پرست به فارسی

آفتاب پرست
( اسم ) ۱ - آنکه آفتاب را نیایش کند . ۲ - زردشتی زرتشتی گبر. ۳ - مشرک کافر. ۴ - جانوری از راست. مارمولکاناز رد. خزندگان که زبان درازی برای شکار حشرات دارد و دمش بر خلاف مارمولکان دیگر کنده نمیشود و هر جای گیاه قرار گیرد خود را برنگ آن در میاورد حربا حربایه بو قلمون خامالاون حجل اسدالارض پژمره خورمارپلاس . ۵ - گیاهی از تیر. گاو زبان که در اراضی بایر روید و گلهای کوچک و سفید و آبی دارد ۶ - آذریون آذرگون آفتاب گردک وقواق درختک دانا ۷ - نیلوفر گل کبود گل ازرق عروس النیل آبگون . ۸ - پنیرک خبازی نان کلاغ خبزالغراب ملوکیه ملوخیا ورتاج . ۹ - اسفراج مارچوبه مارگیا هلیون .
خورشید پرست
[Chamaeleon, Cha, Chameleon] [نجوم] صورت فلکی کوچک و کم نوری در نزدیکی قطب جنوب آسمان
اسم فارسی آن آذریون است

معنی آفتاب پرست در فرهنگ معین

آفتاب پرست
(پَ رَ) ( اِ.) ۱ - جانوری است شبیه به مارمولک ، از ردة خزندگان با زبانی دراز که از آن برای شکار حشرات استفاده می کند. ۲ - گیاهی از تیرة گاوزبان که در اراضی بایر روید، و گل های کوچک و سفید و آبی دارد. ۳ - مجازاً، زرتشتی ، کافر.

معنی آفتاب پرست در فرهنگ فارسی عمید

آفتاب پرست
۱. (زیست شناسی) جانوری شبیه سوسمار با زبان دراز، چشمان بزرگ، و دُم بلند که می تواند خود را به رنگ محیط درآورد، آفتاب گردک، حِربا، خورپا، سوسمار هفت رنگ.
۲. (صفت) کسی که آفتاب را پرستش کند، خورشیدپرست.
۳. (زیست شناسی) گیاه علفی با کاسبرگ های پَهن گسترده و گل سفید: هر سویی کآفتاب سر دارد / گل ازرق در او نظر دارد ـ لاجرم هر گلی که ازرق هست / خواندش هندو آفتاب پرست (نظامی۴: ۶۸۶).
۴. (نجوم) از صورت های فلکی نیمکرۀ جنوبی، حِربا.

آفتاب پرست در دانشنامه ویکی پدیا

آفتاب پرست
BradypodionCalummaChamaeleoFurciferKinyongiaNadzikambiaBrookesiaRieppeleonRhampholeon
نور: در نظر بگیرید که یک آفتاب پرست قهوه ای می خواهد در آفتاب استراحت بکند. مغز آفتاب پرست به سلول های زرد پوستش می گوید از سلول های آبی زیرشان بزرگ تر شوند، در نتیجه، آفتاب پرست سبزرنگ می شود و این رنگ روشن کمک می کند نور روشن از پوست آفتاب پرست بازتاب یابد.
دما: اگر آفتاب پرست سردش شود، رنگ پوستش تیره تر می شود تا گرمای بیشتری را از نور خورشید جذب کند.
روحیه: اگر آفتاب پرست ناراحت شود، رنگ زرد یا قرمز جای رنگ عادی اش را می گیرد. رنگیزهٔ ملانین به سطح پوست بالا می آید و باعث تیره تر شدن رنگ بخش هایی از پوست می شود. این ظاهر جدید به آفتاب پرست های دیگر می گوید که «من برای جنگیدن آماده ام».
آفتاب پَرَست یکی از خزندگان است از خانوادهٔ آفتاب پرستان و یکی از معروف ترین انواع خزنده به شمار می آید. طول بدن آن ها از ۱/۵ سانتی متر تا ۶۸/۵ سانتی متر متغیر است.
واژهٔ انگلیسی آن یعنی Chameleon ریشه یونانیχαμαιλέων (خامایلئون) دارد.
تقریباً نیمی از گونه های آفتابپرست در جزیره ماداگاسکار زندگی می کنند. تا کنون حدود ۱۶۰ گونه از آفتاب پرست شناخته شده است. آنها از آفریقا به جنوب اروپا و نیز جنوب آسیا تا سریلانکا پراکنده شده اند. آنها همچنین در ایالات متحده، مناطقی مانند هاوایی، کالیفرنیا و فلوریدا دیده شده اند.
عکس آفتاب پرست
آفتاب پرست به چند معنی استفاده می شود:
موجودی خزنده به نام آفتاب پرست.
آفتاب پرست (گیاه) نام گیاهی است.
صورت فلکی آفتاب پرست.
250-300, see text
آفتاب پرست دشتی
Beruniella Zakirov & NabievBourjotia PomelBucanion StevenCochranea MiersEuploca Nutt.Lithococca Small ex Rydb.Meladendron MolinaParabouchetia B ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

آفتاب پرست در دانشنامه آزاد پارسی

آفتاب پَرَست (chameleon)
آفتاب پَرَست
آفتاب پَرَست
هر کدام از ۸۰ گونه سوسمارهای تیرۀ آفتاب پرست ها. برخی گونه ها قدرت تغییررنگ بسیاری دارند که براثر فشار عصبی و تغییرات شدت نور و حرارت ایجاد می شود. انتشار رنگ دانه ها در لایۀ یاخته های زیر پوست رنگ آن ها را دگرگون می کند. دم این جانور بلند و قادر به گرفتن است و به جانور برای بالارفتن کمک می کند. بیشتر آفتاب پرست ها روی درخت زندگی، و بسیار آرام حرکت می کنند. زبانی بسیار بلند، جلورونده، و پوشیده از ترشحی چسبناک دارند که می تواند با سرعت زیاد، تا فاصلۀ بیست سانتی متر، به بیرون پرتاپ شود و حشرات را صید کند. چشم های این جانور روی برآمدگی های «مناره ای» قرار گرفته اند، مستقلاً حرکت می کنند و قادرند به سمت جلو بچرخند تا دید سه بعدی لازم برای «پرتاپ کردن» زبان را فراهم کنند. بیشتر آفتاب پرست ها در افریقا و ماداگاسکارزندگی می کنند. آفتاب پرست معمولیChameleo chameleon در کشورهای مدیترانه ای یافت می شود، دو گونه در جنوب غربی عربستان، و یک گونه نیز در هند و سری لانکا زندگی می کنند. برخی گونه های آفتاب پرست، مثل گونه افریقایی Chameleo bitaeniatus، بچه گذارند. جانور ماده نوزادی کامل را، که در غشایی قرار دارد، «می زاید» و غشاء بلافاصله پاره و جدا می شود.

ارتباط محتوایی با آفتاب پرست

آفتاب پرست در جدول کلمات

آفتاب پرست را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

بنیامین
آفتاب پرست که به عربی حربا گویند
طبقه بندی علمی
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: خزندگان
راسته: پولک داران[۱]
زیرراسته: سوسمارهای درختی[۲]
تیره: آفتاب پرستان
سرده ها
Bradypodion
Calumma
Chamaeleo
Furcifer
Kinyongia
Nadzikambia
Brookesia
Rieppeleon
Rhampholeon
آفتاب پَرَست یکی از خزندگان است از خانوادهٔ آفتاب پرستان[۳] و یکی از معروف ترین انواع خزندگان به شمار می آید. طول بدن آن ها از ۲٫۵ سانتی متر تا ۷۹ سانتی متر متغیر است.[۴]
نام انگلیسی این خزنده Chameleon (کَمِلیون) ریشه یونانیχαμαιλέων (خامایلئون) دارد.[۵]
منابع و پانویس ها
↑ Squamata
↑ Iguania
↑ Chamaeleonidae
↑ Glaw, ‎Frank. Vences, Miguel. A Field Guide to Amphibians and Reptiles of Madagascar 2nd edition. Köln: M. Vences & F. Glaw Verlags GbR, 1994. ISBN 3-929449-01-3.
↑ Dictionary.com entry for "chameleon"
از ویکی پدیا
امیررضا
حرباء / نام حیوانی است خونسرد شبیهه مارمولک با جثه ای بزرگتر.
از آنجا ک این حیوان در اثر رنگ محیط تغییر رنگ داده همرنگ فضای محیط می شود در کنایه به افراد بوقلمون صفت بکار رود.
احمد
احتمالاً این نام برای این گونه از سوسمار‌ها با نام علمی (Chameleon) اشتباه است. در ایران سوسمارهای خانواده آگاما با نام علمی (Agamidae) که مارمولک‌های اژدها نیز نامیده می‌شوند به فراوانی یافت می‌شود. این سوسمارها (آگاماها) در زمستان به هنگام صبح از لانه‌های خود بیرون‌می‌آمدند و بر روی صخره‌ها در زیر آفتاب قرار می‌گرفتند تا گرم شوند، وقتی بدن آنها گرم شود آنگاه به فعالیت می‌پردازند. احتمالا از گذشته مردمی که آنها را می‌دیدند به آنها آفتاب‌پرست می‌گفتند. این درحالی است که سوسمار‌های Chameleon در ایران وجود ندارند.

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• نام دیگر آفتاب پرست   • نام دیگر آفتاب پرست چیست؟   • آفتاب پرست در جدول   • آفتاب‌پرست محجبه   • آفتاب پرست فروشی   • آفتابپرست جکسون   • آفتاب پرست خانگی   • نام علمی آفتاب پرست   • معنی آفتاب پرست   • مفهوم آفتاب پرست   • تعریف آفتاب پرست   • معرفی آفتاب پرست   • آفتاب پرست یعنی چی   • آفتاب پرست یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی آفتاب پرست
کلمه : آفتاب پرست
اشتباه تایپی : Htjhf ~vsj
آوا : 'AftAbparast
نقش : اسم
عکس آفتاب پرست : در گوگل

آیا معنی آفتاب پرست مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )