برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1525 100 1
شبکه مترجمین ایران

آسیاب خرابه

آسیاب خرابه در دانشنامه ویکی پدیا

آسیاب خرابه
آسیاب خرابه (به ترکی آذربایجانی: خارابا دییرمان) یکی از مکان های دیدنی و گردش گری استان آذربایجان شرقی می باشد که در شهرستان جلفا و در چند کیلومتری مرز ایران با جمهوری آذربایجان واقع شده است.
این جاذبه گردشگری، در حدود ۲۷ کیلومتری هادی شهر و در نوار مرزی ایران و جمهوری آذربایجان در ۵ کیلومتری روستای مینجان آباد، در حاشیه رود ارس قرار گرفته است.
آسیاب خرابه، آسیابی آبی بوده است که سال ها پیش مورد استفاده مردم منطقه می گرفت ولی هم اکنون به دلیل تخریب قسمت های عمده آن کاربردی ندارد و به همین دلیل به «آسیاب خرابه» شهرت یافته است. ارتفاع آسیاب ۱۰ متر و مساحت محوطه پایینی آن ۲۰۰ متر مربع است.
آسیاب خرابه شامل آبشارهای کوچک و بزرگ می باشد که از بالای کوه به سمت پایین آن سرازیر می شود. آب این آبشارها از چشمه های متعدد موجود در بالای آسیاب که از کوه کیامکی سرچشمه می گیرد، تأمین می گردد. سطح دیواره های آبشار از خزه ها و سایر گیاهان آبزی پوشیده شده است به طوری که منظره ای زیبا به وجود آمده است. در اطراف چشمه ای که در آسیاب خرابه قرار دارد، درختان انجیر بسیار زیبایی روییده است که چشم اندازی دلپذیر به وجود آورده اند و در سمت راست دره آبشارهای فراوانی به وجود آمده است.
عکس آسیاب خرابه
آسیاب خرابه یک اندیس مصالح ساختمانی است که در حوالی شهر ورزقان استان آذربایجان شرقی قرار دارد و مادهٔ معدنی موجود در آن، تراورتن است.
فهرست اندیس های استان آذربایجان شرقی
تپه آسیاب خرابه مربوط به هزاره ۴ و ۳ قبل از میلاد است و در شهرستان فراهان، بخش خنجین، شهر خنجین، روستای گورچان واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۸ اسفند ۱۳۸۷ با شمارهٔ ثبت ۲۵۰۵۳ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
فهرست آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

آسیاب خرابه را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی آسیاب خرابه   • مفهوم آسیاب خرابه   • تعریف آسیاب خرابه   • معرفی آسیاب خرابه   • آسیاب خرابه چیست   • آسیاب خرابه یعنی چی   • آسیاب خرابه یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی آسیاب خرابه

کلمه : آسیاب خرابه
اشتباه تایپی : Hsdhf ovhfi
عکس آسیاب خرابه : در گوگل

آیا معنی آسیاب خرابه مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )