برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1684 100 1
شبکه مترجمین ایران

آسم

/'Asm/

مترادف آسم: عسرالنفس، نفس تنگی

برابر پارسی: تنگدم، تَنگ دم، رَبُو

معنی آسم به فارسی

آسم
( اسم ) مرضی است که بیشتر افراد مسن را عارض شود و علامت مشخص آن تنگی نفس متناوب است عسرالنفس ضیق النفس ربو.
[asthma] [پزشکی] حمله های عودکنندۀ تنگی نفس گاهگیر، همراه با التهاب راه های هوایی و خِس خِس ناشی از انقباض تنجه ای نایژه ها

معنی آسم در فرهنگ معین

آسم
[ فر. ] (اِ.) نفس تنگی ، اختلال در تنفس به علت انسداد برونش ها و آلرژی .

معنی آسم در فرهنگ فارسی عمید

آسم
بیماری مزمن تنفسی ناشی از آلرژی که باعث تنگی نفس و سرفه های شدید می شود.

آسم در دانشنامه ویکی پدیا

آسم
آسم (برگرفته شده از واژه یونانی ἅσθμα به معنی «آسما» یا «نفس نفس زدن») یک بیماری التهابی رایج مزمن مجاری هوایی است که ویژگی های آن عبارتند از علائم متغیر و عودکننده، انسداد برگشت پذیر جریان هوا و اسپاسم برونش. نشانه های رایج آن عبارتند از خس خس، سرفه و تنگی نفس که به سه گانه آسم معروف است.
داروهای کوتاه اثر گیرنده های آدرنرژیک آگونیست بتا ۲ (SABA)، نظیر سالبوتامول ( آلبوترول USAN) خط اول درمان علائم آسم هستند.
داروهای آنتی کلی نرژیک مانند ایپراتروپیوم بروماید در هنگام استفاده به همراه داروهای SABA در کسانی که علایم متوسط یا شدید دارند، مزایای زیادی دارد. در صورت عدم تحمل SABA می توان از گشادکننده های برونش آنتی کلی نرژیک استفاده نمود.
آگونیست های آدرنرژیک که داروهایی قدیمی تر و با قدرت انتخابی کمتر هستند مانند اپی نفرین استنشاقی اثربخشی مشابهی با داروهای SABA دارند. با این حال استفاده از آن ها با توجه به نگرانی در مورد تحریک بیش از حد قلب توصیه نمی شود.
تصور بر این است که آسم از ترکیبی از عوامل ژنتیکی و عوامل محیطی ایجاد می شود. تشخیص آن معمولاً بر اساس الگوی علائم، پاسخ به درمان در طول زمان و اسپیرومتری صورت می گیرد. این بیماری از نظر بالینی با توجه به دفعات علائم، حجم بازدمی با فشار در یک ثانیه (FEV1) و بیشینه میزان جریان بازدمی طبقه بندی می شود. آسم را همچنین می توان بر اساس آتوپیک (بیرونی) یا غیرآتوپیک (درونی) بودن عامل آن طبقه بندی کرد که در اینجا آتوپی اشاره به استعداد بروز واکنش های حساسیت نوع ۱ اشاره دارد.
درمان علائم حاد معمولاً با استفاده از داروهای استنشاقی کوتاه اثر آگونیست بتا ۲ (مانند سالبوتامول) و کورتیکواستروئیدها خوراکی صورت می گیرد. در موارد بسیار شدید ممکن است لازم باشد از کورتیکواستروئیدهای داخل وریدی، سولفات منیزیم استفاده شده و فرد بستری گردد. با اجتناب از حساسیت زاها یا آلرژن ها و محرک ها و با استفاده از کورتیکواستروئیدهای استنشاقی می توان از بروز علائم جلوگیری کرد. اگر علائم آسم تحت کنترل در نیامد، آگونیست های طولانی اثر بتا (LABA) یا آنتاگونیست لکوترین را نیز می توان علاوه بر کورتیکواستروئیدهای استنشاقی استفاده نمود. شیوع آسم از دهه ۱۹۷۰ به طور قابل توجهی افزایش یافته است. در سال ۲ ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

آسم در دانشنامه آزاد پارسی

آسْم (asthma)
نوعی بیماری مزمن. وجه مشخصۀ آن سختی تنفس به علت انقباض نایژه هادر شُش هاست. حساسیت، عفونت، و تنشممکن است باعث شروع حملۀ آسم شود. شیوع آسم براثر آلودگی هوا و خطرات شغلی افزایش می یابد. راه درمان آن استفاده از داروهای گشادکنندۀ نایژه هااست. این دسته از داروها با شل کردن عضلات جدار نایژه ها تنفس را تسهیل می کنند. برای درمان نمونه های شدید، از استروئیدهای استنشاقیاستفاده می کنند که التهاب نایژه ها را کاهش می دهند. آسم با منشأ خارجیبر اثر تماس با مواد تحریک کننده ای مثل گردۀ گیاهان و گرد و خاکشروع می شود و در کودکان و نوجوانان شایع تر است. در فوریۀ ۱۹۹۷، محققان برزیلی گزارش دادند که دو گونه هیره (مایت) در گرد و خاک روی پوست سر کودکان زندگی می کنند. این یافته مشخص کرد پاک سازی رختخواب مانع از بروز حملات آسم نمی شود. با استفاده از شامپوهای ضد شوره و کاستن از مقدار منابع غذایی این موجودات، تعداد آن ها کم می شود. آسم با منشأ داخلیدر میانسالی شروع می شود و نسبت به آسم خارجی شیوع کمتری دارد. تقریباً پنج تا ده درصد کودکان آسم دارند. یک سوم این عده پس از بلوغ علایم بیماری را دیگر نشان نمی دهند، در حالی که پنج تا دَه درصد مردم پس از بلوغ این علایم را نشان می دهند. شواهد فزاینده ای دال بر دخالت سیستم ایمنی در بروز آسم در دست است. مطالعه در این زمینه ممکن است به کشف روش های درمانی جدید بیانجامد. آسم قلبینشانه ای از اُفت عملکرد قلب است و باید از آسم ریوی تفکیک شود، اگرچه این بیماری علایمی مشابه آسم نایژه ای دارد. مبتلایان به آسم می توانند با دستگاه اندازه گیری سرعت خروج هوای بازدمیوضعیت خود را مرتباً بررسی کنند. محققان دانشگاه سیدنیِاسترالیا، در پی تحقیقاتی که در نیو ساوت ویلزصورت گرفت، طی مقاله ای نشان دادند که چرا حملات آسم در هنگام طوفانِ همراه با رعد و برق افزایش می یابد (۲۰۰۱). در این شرایط جوّی، جریان های کم ارتفاع هوای سرد باعث تجمع گردۀ گیاهان در نزدیکی سطح زمین می شوند.

آسم در جدول کلمات

آسم
تنگی نفس, ضیق النفس
جانورانی از رده بندپایان که ناقل بیماری آسم نیز می باشند
هیره ها

معنی آسم به انگلیسی

title (اسم)
لقب ، عنوان ، کنیه ، اسم ، نام ، سرصفحه ، برنامه ، مقام ، استحقاق ، حق ، صفحه عنوان کتاب ، عنوان قبل از اسم شخص
appellation (اسم)
لقب ، وجه تسمیه ، اسم ، نامگذاری ، نام
designation (اسم)
تخصیص ، اسم ، تعیین ، نقش
name (اسم)
اسم ، نام ، خوشنامی ، اب رو ، تسمیه ، نام و شهرت ، نام خودمانی
noun (اسم)
اسم ، نام ، موصوف
appellative (اسم)
اسم ، نام ، اسم عام
vocable (اسم)
لفظ ، اسم
nomen (اسم)
اسم ، نام

آسم را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• علائم آسم خفیف   • علت آسم   • درمان آسم با داروهای گیاهی   • درمان بیماری آسم   • درمان قطعی آسم   • بیماری آسم چیست   • آسم در کودکان   • اسپری آسم   • معنی آسم   • مفهوم آسم   • تعریف آسم   • معرفی آسم   • آسم یعنی چی   • آسم یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی آسم

کلمه : آسم
اشتباه تایپی : Hsl
آوا : 'Asm
نقش : اسم
عکس آسم : در گوگل

آیا معنی آسم مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )