برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1533 100 1
شبکه مترجمین ایران

آریو

معنی اسم آریو

اسم: آریو
نوع: پسرانه
ریشه اسم: فارسی
معنی: (تلفظ: āriu) (آری = آریا + او/، u/ (پسوند نسبت و شباهت) )، منسوب به قوم آریایی، شبیه آریائیان، آریایی - نام یکی از سرداران بزرگ ایرانی زمان داریوش سوم پادشاه هخامنشی در نبرد با اسکندر مقدونی

آریو را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

پارسا
آریو - آریو برزن ، سردار بزرگ ایران که در زمان یورش اسکندر مقدونی راه را بر لشکریان او در تنگه های کوهای زاگرس ببست. ولی با خیانت یک ایرانی به دست اسکندر اسیر و کشته شد.
آریو - آتش ، آتش آریا
پرنیا
آتش پاک - آتش پاک آریا
آرزو
در زبان کوردی قدیم آریو به معنی سردار یا فرمانده سپاه
دانا دهنوی شاعروپژوهشگرتاریخ ادبیات
ایرانیان باستان برای نشان دادن قوم یانژادخودکه آریایی بودند
پیشونداسم فرزندان خودآر(آ)استفاده می کردندمانند
آریو آرشامن آریارمن ارشک ویاآرش ..
آریو ازدوبخش آر یو تشکیل شده
معنی واژه به واژه آن آر آریایی ویو می شوداو
پس آریو به معنی آریاییست او این معنی کامل آن ست
آریوبرزن به معنی آریاسرزمین یا آریایی دیاراست
برزن دراینجا به همان سرزمین یادشت
آریوبرزن نام سرداری ایرانی ست که درمقابل اسکندرمقدونی
مقاومت ورشادت بسیاری ازخودنشان داد
وگفته می شوداسکندربه تیرکمان او غافلگیروزخمی شده است وپس ازچندسال ودرجوانی به خاطرهمین زخم مرده است اگرچه این مطلب هنوزاثباط نشده است اما وقتی تاریخ مارامورخین یونانی نوشته اند بعید ودوراززهن نیست
بایدمنتظریافته ها وکتاب های تاریخ آینده بود
آریو
آریو آنچه که در کتبهای اخیر تاریخی بنام آریو برزن سرداری که در زاگرس در مقابل اسکندر ایستاد و توسط دوستان قبلی عرض شد صحیح می باشد مضاف بر اینکه نام اصلی ایشان آریو بژنا ��� آریو:در زبان لکی یعنی آریایی و بژنا: در زبان لکی یعنی جوان و شاداب * پس آریو بژنا یعنی جوان آریایی* آریوبژنا(آریوبرزن) از اقوام لک زبان کاسیت نژاد آریایی ساکن ایالت مهرگان( لرستان و استانهای همجوار امروزی) بود که با تیر کمان اسکند را زخمی که چند سال بعد سبب مرگش شد و در چند جنگ شکست داد ولیکن به دلیل خیانت چوپانی در کوههای بختیاری در راه ایران به شهادت رسید، زنده باد آریو و تمامی لک زبانان کاسیت نژاد آریایی ایران بزرگ ، چو ایران نباشد * هیچ یک از ما نباد
دانا دهنوی
در پاسخ به این دوست عزیز
که گفته های مارو گپی کردند ومشخص است که دنبال اختلاف افکنی قومیتی هستند
می خوام بگویم
اولا همه لر زبانها از لر بزرگ و کوچک و لک زبان از نژاد تیره کاسی و شاخه ای از پارسیان و آریایی وبرادر با دیگر اقوام ایرانی هستند و برای من هیچ کدام فرقی نمی کنند وتنها فخرم ایرانی بودن است ومردمان لک زبان هم برای من قابل احترام وحتی زبان شیرین آنها را کامل متوجه وبه گویش آنها
تا حدود زیادی می توانم حرف بزنم
اینکه آریو برزن لک زبان بوده یا بختیاری زبان هم با اینکه فرقی نمی کند برای من
اما بهتر است بدانیم یکی از شاهزادگان هخامنشی بوده و آن روزگار ما همه به زبان پارسی صحبت می کردیم
ضمنن بنده تنها به خاطر اینکه نام فرزندم آریو هست و به دلیل تعصبی که به آب وخاکم دارم راجب این نام اینجا مطلب نوشتم
در برابر داستانهایی که بیگانگان برای تاریخ این مملکت نوشته اند نه اینکه خودم یا طایفه ام را فامیل آریو برزن بنامم و بگویم به خیانت چوپانی از فلان طایفه دستگیر وکشته شده است
که آریو برزن سردار ایرانی هرگز به دست اسکندر اسیر نشده و ما تنها اشاره ای دراینجا به سرگذشت او کردیم
وباید در یاسوج دنبال مزارش باشیم!
هرچند من شاعر وپژوهشگرتاریخ وادبیات وبا افتخارفرزند لرستانم
این ماجرای زخمی شدن اسکندرهم برای اولین
بار در طول تاریخ توسط ما گفته شده و هیچ کجای دیگر جز دراین سایت تا کنون ثبت ونوشته نشده است
باز ازاینکه شما هم تایید کردید سپاس گزارم
معصومه
آریو ب معنای قوم آریایی ها یا آریایی زبان ها است
هموطن
باسلام درپاسخ به دوست عزیزی که گفتندآربوبرزن از اقوام لک بودند لطفا منابع رو مشخص کنند بر چه مبنایی و برچه اساس کدام سند آریوبرزن رو منصوب به لکهای عزیز کردند در اسناد تاریخی اشاره ای به این موضوع نشده . اشاره کردند نام اصلی آریو بژنا هست و اما در کتب تاریخی همچین موضوعی اشاره نشد حتی تلفظ یونانی Aριoβαρζάνης بوده . محل زندگی وزادگاه آریوبرزن در مناطق زاگرس نشین بوده که درآن شکی نیست اما اینکه در ایران حس ناسیونالیستی اقوام و طوایف مختلف بیشتر تفرقه افکنانه وفقط برای تخریب اقوام دیگر است جای تاسف دارد . زادگاه آریوبرزن در اطراف یاسوج محل جنگ با اسکندر در کوههای زاگرس نزدیک به یاسوج میباشد و اریوبرزن هرگز تسلیم نشد .
آریو
ایرانی اصیل
باجولوند لر لک
آریو برزن سردار بزرگ قوم لر
در کوههای بختیاری *پارس* با اسکندر
نبردکرد


ایل لر لک
ایل لر کرمانج
ایل لر بختیاری
ایل لر کلهر*کی لر.کی لهراسب*
ایل لر شقاقی
ایل لر حسنکیفا
ایل لر فیلی
ایل لر بویراحمد
ایل لر شول
ایل لر ممسنی
ایل لر اوشار

کرمانشاه ::کرمانجاه
باختران:باختیاران،بختیاری
ایلام ::لرستان پشتکوه

کرد::رمه گردان
کردین::لباس نمدی چوپانان ایل لر بختیاری

شهرکرد::شهرکردین ..محل درست کردن کردین

پارس ::اجداد قوم لر
پارت:::اجداد قوم خراسانی.افغان.پشتو
ماد::اجداد قوم آذری
سارو
آریو سرداری کورد بوده که با لشکر اسکندر جنگ کرد.
در زبان کوردی ( اورامی ):
ئار به معنی آتش
یو به معنی یگانه تک تنها میباشد
پس میتوان اینطور استنباط کرد که آریو واژه ای زرتشتی وبه معنی یگانه آتش هست.
ممنون از نظراتتون
تاج
درود بر شرف سردار ایران زمین آریو
حسین آریانفر
اریو نام مردانه و پیشوند آریو برزن سردار ایرانی لر تبار بود که در تنگه ای در سرزمین کهگیلویه و بویراحمد کنونی و آنشان باستان سر راه اسکند را به استخر پارس بست و به اتفاق فرزندش و تعداد کمی از سربازان هخامنشی و خواهرش به نام یوتاب مردانه با اسکندر جنگیدن و هیچگاه زیر بار ننگ و خواری و ذلت نرفتن تا اینکه تیرهای فراوانی که از طرف سربازان اسکندر بر پیکرش فرود امد در راه سرزمینان کشته شدند، تندیس دو شیر سر مزار این قهرمان و خواهرش در منطقه ای به نام دشت روم واقع در بویراحمد تا مدتهای پیش وجود داشت که هم اکنون سر در کتابخانه قدیمی یاسوج قرار دارند. تندیس اریو برزن سوار بر اسب در میدان آریو برزن یاسوج ایرانیان را به باندگی مردان تاریخ خود وا میدارد.
ابد
یعنی تمام تاروپودهستی ام یعنی صلح ودوستی...ودر یک کلام یعنی عشق...
"آریو" اسم پسر مو طلایی منه...یعنی توی ایل بزرگ کلهر مازنده باد نام سرداران بزرگ ایران ازکوروش بزرگ"،آریوبرزن"،"سورنا"،کاوه،آرش،و...و...تا بزرگ فرمانده ایل کلهر"
((ذوالفقارخان))و دیگربزرگ مردان وشیرمردانی که سینه اشان را،سپرتمام دشمنان خاک عزیز"ایران زمین"سرفرازکردند...پاینده باد ایران تاکورشوند دشمنان(01:26)شب(13آذر1397)
ابراهیم
بعقیده بنده اریو برزن از هر طایفه و منسوب بهر منطقه وطن عزیزمان باشد یک شخصیت دلاور ایرانی است .و افتخارش برای همه اقوام است انچه در تاریخ مان مورد عنایت مورخین ما هست در ناحیه تنگ تکاب تنگه ای باریکی بهبهان در منطقه کهگیلویه واقع شده با اسکندر سردار یونانی روبرو شد و شجاعانه با خواهرش یوتاب برای میهن مان جان باخت. همان گونه که همه سرداران ایرانی متعلق بهمه ایرانان و خدماتشان بر تارک تاریخ مان میدرخشد . اریو برزن هم متعلق به ایران و ایرانی است بهتر است به شخصیت و فداکاری شخصیت ها توجه شود . تنها روی اسم مانور داده نشود که ایجاد تفرقه میکند .
مهشید
آریو - آریو برزن ، سردار بزرگ ایران که در زمان یورش اسکندر مقدونی راه را بر لشکریان او در تنگه تِکاب بهبهان بست. ولی با خیانت یک ایرانی به دست اسکندر اسیر و کشته شد. سد "آریوبرزن" در بهبهان واقع است.
آریو - آتش ، آتش آریا
شهریار آریابد
درود بر هم میهنان فرهیخته
واژه " آریو " که درست آن " آریو برزین " است به معنای آریایی بلند بالا : آریو = آریایی ، بزر = قامت و بلندی و ین پسوند نسبت می باشد، این نام در نوشته های یونانی و رومی به گونه " آریو برزوس " آمده ولی به نادرست آریو برزن در نوشته های پارسی درج شده است.
دوست داران زبان و فرهنگ ایران به یاد داشته باشند که برداشت های قومی و قبیله ای از یک نام و یک واژه رویه ای نادرست و بدور از دانشگرایی می باشد .
در سانسکریت و اوستا که از یک سرچشمه هستند " آریو و آریا " به معنای نجیب و سرزمین آریایی به گونه : هریو ، هری ، ائیری ، آریا ، هاریانا ، آریاویچ و آریانا آمده و نام های ایران ، ایروان و ایرلند از آن گرفته شده .
آریو
بی معنای آتش پاک
آریو
اونایی که نوشتن آریو از قم لر بود یا لک یا کورد یا هر قومیتی دیگه ،، اول که ایرانی بوده و در زمان هخامنشیان همچنین قومیت هایی وجود خارجی نداشتن ،، میگن پارس و ماد و پارت بوده ولی بازم همه ایرانی بودن ، قومیت بعد از ورود اسلام به ایران به وجود اومد اونم به علت چند پاره شدن زبان پارسی بود ،،، پس خودتون رو با سواد نشون ندید تاریخ رو درست بخونید و درست بفهمید.....
یوسفی
بهبهان محل سکونت ایل لیراوی بختیاروندقوم لر

پیام
اینا چی میگن بابا منبع ندارید حرف نزنید برید کتاب آریو برزن رو بخونید بعد حرف بزنید .آریو از قوم لر بختیاری که زادگاهش چهار محال بختیاری بود برا اینکه اسکندر پیشروی نکنه میره سمت کوهای زاکرس که دامنه هاش تا ایل بزرگ بختیاری ادامه داره جلوشو بگیره .زنده باد اصیل ترین قدیم ترین قوم آریایی بختیاری های بزرگ .
محمد
سلام بر همه ایرانیان با اصآلت و میهن دوست طایفه مهم نیست سخصیتهای ایرانی متعلق به همه ایران زمین هست آنان جان فشانی کردن تا ایران یکپارچه بماند بعد ما بعد از ان همه زمان هنوز دنبال این هستیم که اریو لر بوده یا کورد بوده یا مال کدام شهر بوده برای همه متاسفم اریو و همه دلیران مال همه بوده و افتخار ش مال همه میهن دوستان است جالب اینهاست که دیگران با بیگانه جنگیدن برای اتحاد کشور ایران ولی ما در خودمان داریم می‌جنگیم روی تصاحب اونها
مرضیه
آریو Ario از ترکیب آریا او (پسوند نسبت و شباهت) ساخته شده است و به معنی:

1- منسوب به قوم آریایی، شبیه آریائیان.
2-آریایی.
محسن
اسم پسر برادر من هم آریو هست . بهش افتخار میکنم و از جونم بیشتر دوستش دارم . اینکه معنی آریو چی میشه یا آریو از کدوم ایل طایفه اس مهم نیست . مهم اینه که هر ایرانی لیاقت این رو داره که یک آریو باشه . بیاین همه آریو باشیم . نه یه مشت خایه فنگ .
اریو برزنکور
کوروش کبیر از ایل بختیاری بوده و قدمت لر در ایران بیش از 55هزار سال هستش در جواب آونایی که میان میگن قومی وجود نداشته
اریو برزنکور
کوروش کبیر از ایل بختیاری بوده و قدمت لر در ایران بیش از 55هزار سال هستش در جواب آونایی که میان میگن قومی وجود نداشته

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی آریو   • مفهوم آریو   • تعریف آریو   • معرفی آریو   • آریو چیست   • آریو یعنی چی   • آریو یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی آریو

کلمه : آریو
اشتباه تایپی : Hvd,
عکس آریو : در گوگل

آیا معنی آریو مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )