برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1432 100 1

آرشه

/'ArSe/

برابر پارسی: کمانه

معنی آرشه به فارسی

آرشه
( اسم ) چوب باریکی که روی آن چند رشته چند رشته ( غالبا از موی اسب ) کشیده و برای نواختن آلات زهی ( ویولون ویولونسل کنترباس و مانند آنها ) بکار برند .
[ گویش مازنی ] /aareshe/ شری غلیظ و مقوی که پس از زاییدن گاو دوشیده شود آغوز
[ گویش مازنی ] /aarshe Khek/ خیک یا پوستی که مایه ی پنیر را در آن ریزند

معنی آرشه در فرهنگ معین

آرشه
(ش ِ) [ فر. ] ( اِ.) چوب باریکی که روی آن چند رشته موی اسب کشیده و برای نواخت ن سازهای زهی مانند ویولون ویولونسل و کنترباس و... به کار می رود.

معنی آرشه در فرهنگ فارسی عمید

آرشه
چوب باریکی که در کنار آن چند رشته موی اسب کشیده شده قرار دارد و برای نواختن ویولون به کار می رود.

آرشه در دانشنامه ویکی پدیا

آرشه
آرشه یا کَمانه وسیله ای است که از آن برای نواختن سازهای زهی استفاده می شود. آرشه شامل یک چوب است که به دو سر آن موی دُم اسب متصل شده است. موها در نوک آرشه با قطعه ای از جنس عاج یا استیل به چوب آرشه می چسبند. در ته آرشه قطعه ای به نام موگیر، که از چوب و صدف ساخته شده، کشیدگی موهای آرشه را تنظیم می کند. موگیر با پیچ به چوب آرشه متصل می شود.
اُفتان ricochet, jeté, gettato: معمولاً در کمانه کشی راست، ضربهٔ کمانه به نحوی که نیمهٔ بالایی آن بر روی سیم انداخته شود و بر اثر وزن خود چندین بار بر روی سیم ارتعاش کند.
پرّان sautillé, bounced, bouncing, jumped: نوعی کمانه کشی که در آن با وسط کمانه ضربه ای بر روی سیم زده می شود، به گونه ای که یک بار و به صورت خفیف بر روی سیم پرش کند.
کمانه کشی چپ up-bow: در نواختن سازهای زهیِ کمانه ای، حرکت کمانه از نوک به سمت پاشنه
کمانه کشی راست down-bow: در نواختن سازهای زهیِ کمانه ای، حرکت کمانه از پاشنه به سمت نوک
فلوت وار flautando, flautato: دستوری برای اجرای کمانه کشی در سازهای زهی که در آن، ساز با نزدیک کردن کمانه به رودسته یا با کم کردن فشار کمانه نواخته می شود و صدای آن به صدای فلوت نزدیک می شود.
مستقل portato, louré: نوعی کمانه کشی بین وضعیت متصل و مقطّع که در آن هر یک از نت ها با ارزش زمانیِ کامل و به صورت جدا نواخته می شود.
چکشی martelé, hammered: نوعی کمانه کشی که در آن نوازنده صداها را با یک خیز قوی و کوتاه، بدون برداشتن کمانه از روی سیم، در انتهای صداها اجرا می کند.
چکشی با پاشنه martelé au talon: نوعی کمانه کشی که در آن نوازنده صداها را با یک خیز قوی و کوتاه، بدون برداشتن کمانه از روی سیم و با استفاده از قسمت نزدیک به محل گرفتنِ کمانه، در انتهای صداها اجرا می کند.
در جدول زیر محدودهٔ وزن آرشهٔ سازهای مختلف آمده است.
تاریخچهٔ استفاده از آرشه به طور قطع مشخص نیست. در یونان باستان نامی و تصویری از آرشه وجود ندارد، اگرچه قرنها در اروپا یونان را خاستگاه آرشه می دانستند. این اشتباه به علت ترجمه اشتباه مضراب به آرشه حاصل شده بوده. قدیمیترین تصویر از آرشه در یک کتاب مذهبی در اسپانیا از قرن ۱۱ میلادی به دست آمده. اما قدیمیترین نام از آرشه در یک سفرنامه به زبان ع ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

آرشه در دانشنامه آزاد پارسی

آرشِه (bow)
آرشِه
در موسیقی ، چوب باریکی که رشته هایی بلند از موی اسب بر آن کشیده و محکم شده و آن را روی سیم های سازهای خانوادۀ ویولن یا ویول می کشند تا ارتعاش های صوتی در سیم ایجاد شود. پیش از قرن ۱۷ آرشه ها محدّب بودند، اما تغییرات تکنیک ویولن تکامل آرشه های مقعّر را سرعت بخشید، که در پایان قرن ۱۸، فرانسوآ تورت(۱۷۴۷ـ۱۸۳۵) شکل نهایی آن ها را یافت. ازجمله سازهای غیرمعمولی که با آرشه نواخته می شوند عبارت اند از هارمونیکای شیشه ایو ارۀ موزیکال.

ارتباط محتوایی با آرشه

آرشه در جدول کلمات

بزرگترین و بم ترین ساز زهی آرشه ای که یا به وسیله آرشه و یا از طریق زخمه زدن نواخته می شود
کنترباس
نوعی ساز زهی و آرشه ای
ویولون
از سازهای موسیقی که با آرشه نواخته می شود
ویولون

معنی آرشه به انگلیسی

fiddlestick (اسم)
کمان ، ارشه ویولون ، ارشه ، چیز بی معنی یا پوچ

آرشه را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

حسنا
چوب باریکی است که برای نواختن ویولون بکار می رود .

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• آرشه خوراکی   • معنی آرشه   • آرشه کار   • مبل آرشه   • خرید آرشه ویولن   • قیمت آرشه ویولن   • آرشه چیست   • ارشه سنگسر   • مفهوم آرشه   • تعریف آرشه   • معرفی آرشه   • آرشه یعنی چی   • آرشه یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی آرشه
کلمه : آرشه
اشتباه تایپی : Hvai
آوا : 'ArSe
نقش : اسم
عکس آرشه : در گوگل

آیا معنی آرشه مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )