برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1529 100 1
شبکه مترجمین ایران

آتورپات

معنی اسم آتورپات

اسم: آتورپات
نوع: پسرانه
ریشه اسم: اوستایی-پهلوی
معنی: صورت دیگر آذرباد، آذرپناه یا کسی که آتش نگهدار اوست

معنی آتورپات به فارسی

آتورپات
از نگهبان آتش والی ایرانی آذربایگان بزمان اسکندر و آذربایگان نیز از نام او ماخوذ است

معنی آتورپات در فرهنگ معین

آتورپات
[ په . ] ( اِ.) نگاهبان آتش .

آتورپات در دانشنامه ویکی پدیا

آتورپات
آتروپات یا آتورپات (به معنی آذربد یا نگهبان آتش) ساتراپ ماد، فرمانده نیروهای ماد و آلبانی و ساکاسنس (قسمتی از ارمنستان امروزی) در نبرد گوگامل در سال ۳۳۱ پیش از میلاد بوده است. او تا مرگ داریوش سوم در سال ۳۳۰ پیش از میلاد به او وفادار مانده بود و بعد از مرگ داریوش سوم به اردوگاه مقدونی ها پیوست. اسکندر بعد از گذر از اکباتان (همدان) در ابتدای همان سال فرمانروایی ماد را به اکسیدَتِس واگذاشت. اما در سال ۳۲۷ یا ۳۲۸ پیش از میلاد اکسیدَتِس- را که دیگر به وفاداری اش اعتماد نداشت - عزل و دوباره آتروپات را به فرمانروایی آن سرزمین گماشت. آتروپات، بریاکسِس شورشی شکست خورده از استان آتروپاتکان را در سال ۳۲۴ یا ۳۲۵ پیش از میلاد در پاسارگاد به اسکندر تحویل داد. او به اندازه ای در نظر اسکندر مقام و منزلت یافت که مدتی بعد با دختر رازدار اسکندر – پردیکاس - ازدواج کرد. او آخرین دیدارش را با اسکندر در ماد به سال ۳۲۳ یا ۳۲۴ پیش از میلاد انجام داد.
بعد از مرگ اسکندر در ۳۲۴ پیش از میلاد، در تقسیم اراضی توسط بابِل، ساتراپی ماد به دو قسمت تقسیم شد، به طوری که ماد کوچک (قسمت شمال غربی) به آتروپات و ماد بزرگ (قسمت شرقی) به پیثون واگذار گردید. سرانجام آتروپات از تابعیت فرماندهان مقدونیهای سرباز زد و ساتراپی او، کشوری مستقل شد. از آن پس این قسمت از ماد به عنوان «ماد آتروپاتنه» یا اختصار «آتروپاتنه» شناخته شد، همان گونه که در زبان ارمنی «آترپاتاکان»، در زبان پارتی و پارسی میانه «آتورپاتکان»، بعدها «آذوربادگان»، و در فارسی نوین «آذربایجان» نام گرفت.
آتروپات هرگز حکومت هیچ کدام از سرداران مقدونی را به رسمیت نشناخت. او دودمانی بنا نهاد که در آتروپاتکان چندین قرن فرمان راندند.
آتروپات محلی را نزدیک گنزک به مغان داد تا آتشکدهای در آنجا برپا دارند. این آتشکده همان آذرگشنسپ معروف است که بعدها به تخت سلیمان انتقال داده شد. بسیاری از مغان و پیروان مذهب زردشت بدانجا رفتند و آتش مقدسی را که در ری نگاه داشته می شد، با خود به آن ناحیه بردند.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

آتورپات در دانشنامه آزاد پارسی

رجوع شود به:آتروپاتس

آتورپات را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

رقیه
این واژه در اوستایی آتَرِپاتَ و به معنی نگهبان آتش است.

معنی یا پیشنهاد شما



نام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی آتورپات   • مفهوم آتورپات   • تعریف آتورپات   • معرفی آتورپات   • آتورپات چیست   • آتورپات یعنی چی   • آتورپات یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی آتورپات

کلمه : آتورپات
اشتباه تایپی : Hj,v~hj
عکس آتورپات : در گوگل

آیا معنی آتورپات مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )