برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1465 100 1

آتن

/'Aten/

معنی آتن در لغت نامه دهخدا

آتن. [ ت ُ ] (ع اِ) ج ِ اَتان.

آتن. [ ت ِ ] (اِخ ) کرسی آتیک و شهر بزرگ یونان قدیم. در 480 ق.م. خشایارشا پادشاه ایران این شهر راتسخیر کرد. رجال سیاسی و فیلسوفان و نویسندگان و هنرمندان نامی و بزرگ از آن برخاسته اند و امروز نیز پایتخت یونان است. آطنه. اثینه. آتنه. مدینةالحکماء.

معنی آتن به فارسی

آتن
پایتخت آتیک و بزرگترین شهر یونان قدیم که در عهد باستان مرکز علم و فرهنگ بود و امروزه نیز پایتخت کشور جمهوری یونان است و در حدود ۸۶۷٠٠٠ تن جمعیت دارد اثینه اطینه ٠
کرسی آتیک و شهر بزرگ یونان قدیم جمع اتان
[ گویش مازنی ] /aatn/ بافتن

آتن در دانشنامه ویکی پدیا

آتن
آتِن (به یونانی: Αθήνα، تلفظ: آثینا) پایتخت کشور یونان است. نام این شهر تاریخی از آتنا ایزدبانوی خرد و جنگ و الهه نگهبان این شهر گرفته شده است.
دانشنامه دانش گستر، (۱۳۸۹) زیر نظر علی رامین، کامران فانی، محمدعلی سادات، تهران، مؤسسه دانش گستر روز، چاپ نخست، جلد نخست.
جمعیت آتن در محدوده اصلی شهر، در سال ۲۰۰۳ معادل ۷۴۷٬۳۰۰ نفر بوده، در حالیکه جمعیت حومه این شهر بسیار بیش از این بوده و جمعیت شهر با حومه اش حدود ۳٫۳۷ میلیون نفر در سال ۲۰۰۵ بوده است.
مساحت شهر آتن حدود ۳۹ کیلومتر مربع و مساحت آتن و حومه آن حدود ۴۱۲ کیلومتر مربع می باشد. آتن و حومه اش کلاً حدود ۳٫۸۹ میلیون نفر جمعیت دارد که رده هشتم از لحاظ جمعیت را بین کشورهای عضو اتحادیه اروپا دارا می باشد. (در سال ۲۰۰۱) شهر مزبور در جنوب جلگه مرکزی آتیک واقع شده و نهرهای کوهستانی کفیسوس و ایلیسوس در ن جریان دارند. آتن کمتر از هر پایتخت اروپایی دیگر فضای سبز دارد (چهار درصد) و آلودگی صوتی و آلودگی هوا در آن بسیار شدید است.
بارندگی به مقیاس اینچ
عکس آتن
آتن نام پایتخت یونان است اما ممکن است به یکی از امکان زیر نیز اشاره داشته باشد:
آتن باستان
آتن
آتن (آلاباما)
آتن، جورجیا
آتن، ایلینوی
آتن، لوئیزیانا
آتن، اوهایو
شهرستان آتن، اوهایو
آتن، تنسی
آتن، تگزاس
آتن، ویرجینیای غربی
آتن شهری است در ایالت آلاباما در کشور آمریکا.
Wikipedia contributors، "Athens، Alabama" Wikipedia، The Free Encyclopedia، (accessed October ۱۹، ۲۰۰۹).
آتن در موقعیت () قرار دارد.
با توجه به اطلاعات اداره آمار آمریکا مساحت آن در حدود ۱۰۲٫۱ کیلومترمربع است.
با توجه به آمار سال ۲۰۰۰ جمعیت آن ۱۸۹۶۷ نفر، ۷۷۴۲ خانواده در آن ساکن هستند.تعداد ۸۴۴۹ واحد خانه در هر مساحت تقریبی (۸۲،۹akm²) قرار دارد.
...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

آتن در دانشنامه آزاد پارسی

آتِن (Athens)
بقایای آتن باستان
(به یونانی: آتینای) پایتخت یونان و آتیکای باستانی. جمعیت آن (۲۰۰۳) ۷۴۷,۳۰۰ نفر و جمعیت کلان شهر آن ۳,۲۴۷,۰۰۰ نفر است (۲۰۰۳). در فاصلۀ ۸کیلومتری شمال شرقی بندر خود، پیرایئوسدر خلیج آیگینا، در اطراف تپه های سنگی آکروپولیس، به ارتفاع ۱۶۹ متر، و آرئوپاگوس، به ارتفاع ۱۱۲ متر، واقع شده و از شمال شرقی، تپۀ لوکابتوس، با ۲۷۷ متر ارتفاع، بر آن مشرف است. شهر مزبور در جنوب جلگۀ مرکزی آتیک واقع شده و نهرهای کوهستانی کفیسوسو ایلیسوسدر آن جریان دارند. آتن کمتر از هر پایتخت اروپایی دیگر فضای سبز دارد (چهار درصد) و آلودگی صوتی و آلودگی هوا در آن بسیار شدید است. آکروپولیس مشرف بر شهر است. بقایای یونان باستان شامل پارتنون، اِرِختئوم، و معبد آتنا نیکهاست. در نزدیکی محل آگورای قدیمی (بازار) تِسئومقرار دارد، و در جنوب آکروپولیس تماشاخانۀ دیونوسوسواقع شده است. در جنوب شرقی، دروازۀ هادریانوسو ستون های معبد المپیان زئوسقرار دارد. نزدیک آن، ورزشگاه مرمرین قرار دارد که در حدود ۳۳۰ پ م ساخته و در ۱۸۹۶ بازسازی شد. در ابتدا حدود ۳۰۰۰پ م این مکان مسکونی شد و آتن پیش از ۷۰۰پ م، پایتخت آتیک متحد بود. ایرانیان در ۴۸۰پ م آن را تصرّف و غارت کردند و آتن به نخستین شهر یونان از لحاظ قدرت و فرهنگ در زمان پریکلستبدیل شد. پس از مرگ اسکندر مقدونی، شهر تضعیف شد، اما تا ۵۲۹م که یوستی نیانوسمکاتب فلسفی را تعطیل کرد، به منزلۀ یک مرکز روشنفکری شکوفا شد. در ۱۴۵۸م ترک ها آن را تصرف کردند و تا ۱۸۳۳ آن را در اختیار داشتند؛ آتن در ۱۸۳۴ پایتخت یونان شد. در جنگ جهانی دوم، از آوریل ۱۹۴۱ تا اکتبر ۱۹۴۴، در اشغال آلمان ها بود و تا ژانویۀ ۱۹۴۵ صحنۀ نبرد های شدید خیابانی بین سلطنت طلبان و پارتیزان های کمونیست شد. نگرانی فزایندۀ عمومی نسبت به پیامدهای سطوح بالای آلودگی بر آثار تاریخی و سلامت مردم سبب شد که از آوریل ۱۹۹۵ به مدت سه ماه رفت وآمد خودروها در شهر ممنوع شود. در سپتامبر ۱۹۹۹ زلزله ای به بزرگی۵.۹ در مقیاس ریشتر، یونان را لرزاند و دست کم ۱۲۷ کشته و ۷۰هزار بی خانمان برجای گذاشت. مرکز آن، که قوی ترین زلزله از ۱۹۸۱ بود، در ۱۲ مایلی شمال آتن گزارش شد.

ارتباط محتوایی با آتن

آتن در جدول کلمات

خرابه ای در آتن متعلق به قبل از میلاد مسیح
آکروپلیس
اثری از ریچارد آتن بارو با بازی بن کینگزلی درباره رهبر آزادیخواه هند
گاندی

آتن را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• اتن شیمی   • آتن باستان   • آکروپولیس آتن   • اتن افغانی   • آتن مناطق دیدنی   • آتن رویدادهای نزدیک   • مولکول اتن   • فرمول شیمیایی اتن   • معنی آتن   • مفهوم آتن   • تعریف آتن   • معرفی آتن   • آتن چیست   • آتن یعنی چی   • آتن یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی آتن
کلمه : آتن
اشتباه تایپی : Hjk
آوا : 'Aten
نقش : اسم خاص مکان
عکس آتن : در گوگل

آیا معنی آتن مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )
شبکه مترجمین ایران