برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1687 100 1
شبکه مترجمین ایران

آبان

/'AbAn/

مترادف آبان: آبان ماه، عقرب، آب بان

معنی اسم آبان

اسم: آبان
نوع: پسرانه
ریشه اسم: فارسی
معنی: (تلفظ: ābān) (پهلوی) آبها، (در گاه شماری) ماه هشتم از سال شمسی، (در قدیم) نام روز دهم از هر ماه شمسی، (در اعلام) نام فرشته ی موکل آب و تدبیر امور مسائل آبان ماه - نام ماه هشتم از سال شمسی، نام فرشته نگهبان آب، نام روز دهم از هر ماه شمسی در ایران قدیم

معنی آبان در لغت نامه دهخدا

آبان. (اِخ ) نام فرشته ٔ موکل بر آب و تدبیر امور و مصالحی که در ماه آبان و روز آبان واقع شود. || (اِ) ماه هشتم از سال شمسی مطابق برج عقرب و تشرین اول یعنی ماه دوم خزان میان مهر و آذر و آن را آبانماه و اَبان نیز گویند :
ز میغ و نزم که بد، روز روشن از مه تیر
چنان نمود که تاری شب از مه آبان.
عنصری.
آب انگور بیاریدکه آبان ماهست
وقت منظر شد و وقت نظر خرگاهست
دست تابستان از روی زمین کوتاهست.
منوچهری.
و آفتاب در این ماه [ آبان ] در برج عقرب باشد. (نوروزنامه ).
گرم خونم چو آب در مرداد
سردآهم چو باد در آبان.
سنائی.
گرچه درغربت ز بی آبی شکسته خاطرم
زآتش خاطر به آبان ضیمران آورده ام.
خاقانی.
|| نام روز دهم ازماههای فرس و برحسب رسم مطرد که چون نام ماه با روزتطابق کند آن روز را عید گیرند، روز آبان در این ماه یکی از اعیاد دوازده گانه ٔ سال است. و روز آبان را آبان روز و آبانگان نیز گویند :
آبان روز است و ماه آبان
خرم گردان به آب رز جان.
مسعودسعد.
و گویند در این روز زَو پادشاه ایران بر افراسیاب پیروزی یافته و او را از ملک خویش برانده است و نیز در این روز پس از پنج یا هفت سال خشکی و قحط باران آمده است.
- امثال :
آبان ماه را بارانکی دیماه رابرفکی ، فروردین ماه شب ببار روز ببار ؛ برای خوبی زرع بارانی اندک به آبان و برفی کم به دی و به فروردین باران بسیار باید.

معنی آبان به فارسی

آبان
نام ایزد نگهبان آب در آیین زرتشتی موکل بر روز دهم هر ماه شمسی ( آبان روز ) و ماه هشتم هر سال شمسی ( آبان ماه )
( اسم ) ۱ - ( اسم ) ایزد نگهبان آب ۲ - ماه هشتم از سال شمسی که طبق تقویم کنونی مطابق با ماه دوم پاییز است . ۳ - روز دهم هر ماه شمسی.
نام فرشته موکل بر آهن و تدبیر
[ گویش مازنی ] /aabaan rooz/ نام یکی از روزهای ماه، در گاهشمار مازندرانی
دیهی بوده است در اطراف ساوه

معنی آبان در فرهنگ معین

آبان
[ په . ] ( اِ.) ۱ - ایزد نگهبان آب . ۲ - هشتمین ماه از سال خورشیدی . ۳ - روز دهم هر ماه شمسی .

معنی آبان در فرهنگ فارسی عمید

آبان
۱. ماه هشتم از سال خورشیدی ایرانی، ماه دوم پاییز، آبان ماه.
۲. فرشتۀ موکل بر آب.
۳. [قدیمی] روز دهم از هر ماه خورشیدی: آبان روز است روز آبان / خرم گردان به آبِ رَز جان (مسعودسعد: ۵۴۶).

آبان در دانشنامه اسلامی

آبان
آبان، نام هشتمین ماه از سال در تقویم شمسی و دومین ماه از فصل پاییز در تقویم کنونی ایرانی و نیز نام دهمین روز از ماه شمسی در تقویم ایرانیان قدیم است.
آبان (به همین تلفظ در فارسی میانه) به معنی « آب ها» است و نامگذاری این ماه بدین نام به اعتبار تقدس آب در نظر ایرانیان قدیم و انتساب آن به ایزدِ ناهید (اَناهیتا = ایزد آب ها) است و همچنین به این سبب است که در این ماه انتظار بارندگی می رفته است.
برگرفته از تقویم زردشت
این نام مانند ماههای دیگر ایرانی از تقویم زردشتی گرفته شده (نک : تقویم) که آغاز کاربرد آن احتمالاً از دوره هخامنشیان ( سده ۵ ق م) و رواج آن از دوران اشکانیان (حدود سده اول ق م) بوده است. در اواخر دوران ساسانی به سبب رعایت نکردن کبیسه ها، اول فروردین یا نوروز با ماه ژوئیه رومی در تابستان مقارن شده بود.
بیرونی، ابوریحان، ساقطات الآثار الباقیة (استاد منتشر نشده اسلامی)، ص۴۰، به کوشش فوک، یوهان، لایپزیگ، ۱۹۵۲.
اما اهمال در اجرای کبیسه ها همچنان ادامه یافت تا در زمان ملکشاه در ۴۶۷ق/۱۰۷۴م، اول فروردین با ۱۲ حوت مطابق شده بود. به دستور این پادشاه اول فروردین را ۱۸ روز جلو تر بردند و در اول حَمَل قرار دادند.
تقی زاده، سیدحسن، بیست مقاله، ج۱، ص۴۳۰، تهران، بنگاه ترجمه و نشر کتاب، ۱۳۴۶ش.
...
آبان
آبان، نام هشتمین ماه از سال در تقویم شمسی و دومین ماه از فصل پاییز در تقویم کنونی ایرانی و نیز نام دهمین روز از ماه شمسی در تقویم ایرانیان قدیم است.
۱۳۵۸ش. شهادت آیت الله سید محمدعلی قاضی طباطبایی
آبان هشتمین ماه از سال خورشیدی (شمسی) است. این ماه در تقویم کنونی ایران ۳۰ روز دارد.
آبان، نام هشتمین ماه از سال در تقویم شمسی و دومین ماه از فصل پاییز در تقویم کنونی ایرانی و نیز نام دهمین روز از ماه شمسی در تقویم ایرانیان قدیم است.
آبان (به همین تلفظ در ف ...

آبان در دانشنامه ویکی پدیا

آبان
آبان یا اَبان (در زبان فارسی افغانستان: عقرب)، هشتمین ماه سال خورشیدی است و در گاه شماری رسمی ایران و افغانستان همواره ۳۰ روز دارد و از روز ۲۱۷م سال آغاز شده و در روز ۲۴۶م سال پایان می یابد و دومین ماه فصل پاییز است.
۹ - جشن هالووین
برج فلکی آبان ماه برج عقرب (کژدم) است که هشتمین برج فلکی از دائرةالبروج است. نماد ماه آبان، کژدم (در انگلیسی Scorpio) نامیده می شود.
در گاه شماری رسمی ایران نام این ماه از نام ماه هشتم گاه شماری اوستایی نو که در اوستایی اَپَم نام دارد، برگرفته شده است. در گاه شماری زرتشتی دهمین روز هرماه نیز آبان نام دارد و در آبان روز از آبان ماه، جشن آبانگان برگزار می شود. برخی ایزد این ماه را تیشتر و برخی این ماه را متعلق به ایزدبانو آناهیتا می دانند.
۱
آبان ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
آبانگان
آبان
ابان بن تغلب
آبان ۱۳۸۴، هشتمین ماه سال ۱۳۸۴ هجری خورشیدی است.
آغاز آن یکشنبه: ۱ آبان ۱۳۸۴ (۲۳ اکتبر ۲۰۰۵ میلادی)
آبان ۱۳۸۵
درگیری پلیس آمریکا با دانشجوی ایرانی
پلیس دانشگاه یو سی ال ای کالیفرنیا در لس آنجلس، یک دانشجوی ایرانی را چند بار هدف حمله با شوک دهنده الکتریکی قرار داد و بازداشت کرد. نام این دانشجو مصطفی طباطبائی نژاد و سن او ۲۳ سال اعلام شده است. بی بی سی فارسی
در پی انجام انتخابات عمومی ۲۰۰۶ میلادی آمریکا حزب دموکرات آن کشور موفق به کسب اکثریت کرسی های دو مجلس نمایندگان و سنا شد. بی بی سی فارسی
سازمان بین المللی شفاف سازی که وظیفه آن بررسی میزان فساد اداری در کشورهای مختلف جهان است امروز دوشنبه در گزارش سالیانه اش جمهوری اسلامی ایران را در مقام یکصد و ششم یعنی در میان فاسدترین کشورهای جهان قرار داده است. گفتنی است که در گزارش سال پیش این نهاد ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

آبان در دانشنامه آزاد پارسی

واژه آبان در فارسی میانه به معنی «آب ها»ست، کلمۀ آب با «ان» جمع بسته شده است. آب در زبان های هندو ایرانی مؤنث است، از این رو آن را مظهر و جلوه خدایان مادینه یا ایزدبانوان می دانستند و حرمت و ستایش می کردند، ازجمله آناهیتا ایزدبانوی آب بود. در تقویم زردشتی که هر روز ماه نام خاصی داشت، روز دهم هر ماه را آبان روز می نامیدند. در تقویم شمسی ایران، آبان ماه هشتم سال است.

نقل قول های آبان

آبان (عقرب)، هشتمین ماه سال خورشیدی است و در گاه شماری رسمی ایران و افغانستان همواره ۳۰ روز دارد و از روز ۲۱۷م سال آغاز شده و در روز ۲۴۶م سال پایان می یابد و دومین ماه فصل پاییز است.
• «من در آبان به دنیا آمدم - نوزده سال پس از آغاز قرن خورشیدی ما - آبان، فرشته آب و فراوانی، اما حداقل دو کتاب از پانزده کتاب شعر، و بسیاری از سطرهای من، از نام و فضای بیابان غبارآلود شده است. در جست وجوی رابطه ای میان روح و خاک، تا شاید شوره زار شکوفا شود، از کویر ستایش ها نوشتم و بارها از خود پرسیدم: آیا کسی که زاده آبان است/ آیینه دار عکس بیابان است؟» -> محمدعلی سپانلو
• «به نگاه من، آبان ماه همان جوان خوش برخوردی آمد که گل سرخی به یقه بارانی اش زده از کویر می گذشت. در آن کویر شاعران بسیاری گردش می کردند، و سیاحت می کردند تابلوهایی را که روی پایه ها قد افراشته بود؛ تصویرهایی جذاب از شهرهای آینده و از زنان زیبا که لابه لای بادهای غبارانگیز لبخند می زدند. شگفت آور بود که همه، در مرحله ای از سفر خود، به این نمایشگاه بیابانی رسیده باشند.» -> محمدعلی سپانلو

آبان را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

واژگا
آبان=آ ب ا ن
آ= خدا
ب=بابا
ا=بالا
ن=غذا
آبان=پدر آسمانی خالق جهان
اوان=آبهای فراوان آسمان
Saba
معنی آبان یعنی آب ها مانند آب روان و زلال.
آببان
نگهبان آب...
شهریار آریابد
در اوستا " اپم نپات " ، آپان به معنای آبها .
ابان
ابان به معنی فرشته اب اسم من ابان دخترم هستم
پارسا
ابان یعنی آب روان نامش شبیه نگهبان آب برج عقرب برج این ماه است بهترین ماه هشتمین و دهمین ماه است
ghazal
آبان ب معنای نگهبان آب(مایه حیات).
ghazal
آبان ب معنای نگهبان آب(مایه حیات).
علی سیریزی
نام هشتمین ماه سال خورشیدی و برابر با ماه عقرب افغانستان و در گاهشماری پارسی، دهمین روز هرماه آبان نام دارد،در آبان‌روز از آبان‌ماه، جشن آبانگان برگزار می‌شود.
ایزد این ماه را تیشتر و برخی این ماه را متعلق به ایزد بانو آناهیتا می‌دانند.
علی سیریزی
در افغانستان به ابان ، برج عقرب گویند
علی باقری
آبان : این کلمه بن کلمه آباد است و آبان یعنی ماه آب و بارندگی در زبان پارسی باستان این کلمه را آپان تلفظ می کردند.

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• آبان کارگزاری   • عکس آبان   • دختر آبان   • ماه آبان   • آبان شعر   • آبان ماهی   • معنی آبان   • نماد آبان   • مفهوم آبان   • تعریف آبان   • معرفی آبان   • آبان چیست   • آبان یعنی چی   • آبان یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی آبان

کلمه : آبان
اشتباه تایپی : Hfhk
آوا : 'AbAn
نقش : اسم
عکس آبان : در گوگل

آیا معنی آبان مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )