برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1577 100 1
شبکه مترجمین ایران

آباره

معنی آباره به فارسی

آباره
[aqueduct] [مهندسی محیط زیست و انرژی] مجرایی انسان ساخت و معمولاً مرتفع برای انتقال آب، عموماً در مسیرهای طولانی

آباره در دانشنامه ویکی پدیا

آباره
آباره آنچه آب را می رساند، به مجراهای گفته می شود که که جریان آب را در مسیر خاصی هدایت می کنند. آباره ها برای عبور آسان آب ساخته می شوند.
تعداد دهانهٔ آباره
عرض هر دهانهٔ آباره
ارتفاع آباره
در علوم مهندسی نوین این اصطلاح برای هر سامانه لوله ای شکل، راه آب، نهرآب، کانال، قنات، تونل و دیگر سامانه های عمرانی استفاده می شود. همچنین اصطلاح آباره گاهی اوقات به پل های آبی اطلاق می شود. پل های آب گذرها به منظور رد شدن آب رودخانه ها از زیر ساختارهای راه آهن، راه شوسه که بر روی یک شکاف بزرگ زمینی هستند کاربرد دارند. اصطلاح آباره (aqueduct) از کلمه های لاتین aqua و ducere به ترتیب به معنای آب و گذر اخذ شده است.
در معماری سنتی ایران از گذشته های دور برای انتقال آب از آباره ها استفاده می شده است. هر چند در ایران استفاده از قنات به عنوان مجرای زیرزمینی آب به دلیل مزایای بهداشتی و کاهش تبخیر بیشتر متداول بوده است ولی آباره ها نیز در برخی موارد در ادامه مسیر قنات یا جوی ها ساخته می شده اند. آباره ها در معماری سنتی جوی های کوچکی با شیب بسیار کم هستند که به شکل پل موانع، پستی بلندی ها و گاهی مسیل ها را رد می کند تا آب را برای کشت و کشاورزی یا کارهای دیگر برساند. نمونه آن در نزدیک خرانق یزد، قلعه حاتم بجنورد یزد و روستای دشتو در بخش لارستان فارس موجود است. نمونه متاخر تر آن پل جویی در اصفهان می باشد.
ساخت آباره ها در معماری روم باستان نیز مرسوم بوده است.
عکس آباره


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

آباره در دانشنامه آزاد پارسی

آبارِه (aqueduct)
آبارِه
هر نوع کانال یا مجرای دست ساخت انسان برای انتقال آب . دراصل به تونل های آب بَر گفته می شد، اما بعداً برای نامیدن سازه های مرتفع سنگی ، چوبی یا آهنی ای به کار رفت که تکیه گاه کانال های قابل کشتی رانی در عرض درّه ها بودند. در ۶۹۱پ م، یکی از بزرگ ترین آباره ها، به طول ۸۰ کیلومتر ساخته شد که آب مورد نیاز نینوا، پایتخت امپراتوری باستانی آشور، را تأمین می کرد. بسیاری از آباره های رومی هنوز هم پابرجایند. آبارۀ پون دو گار، درنیم، واقع در جنوب فرانسه از این جمله است که با ارتفاع ۴۸ متر در حدود ۸پ م ساخته شد. بزرگ ترین آبارۀ رومی، به طول ۱۴۱ کیلومتر، در کارتاژ، واقع در تونس و در دوران امپراتوری پوبلیوس آئلیوس هادریانوسساخته شد (۱۱۷ـ۱۳۸م). طرح آبی ایالت کالیفرنیا، به طول ۱۷۷ کیلومتر، از آباره های جدیدی است که آب دریاچۀ اورویلدر شمال را، با عبور از دو نیروگاه و کوهستان تیهاچپی، به جنوب کالیفرنیا می رساند. در ۱۷۶۱، نخستین آبارۀ بریتانیا بر فراز درۀ رود ایرولواقع در بارتونگشایش یافت . آبارۀ پونتسیسیل۳۰۷ متر طول و نوزده دهانه دارد که بیشینه ارتفاع آن ها ۳۶ متر است. این آباره طولانی ترین آبارۀ قابل کشتی رانی در بریتانیا، در کلوئید، واقع در ویلز، قرار دارد و در ۱۸۰۵ گشایش یافت.دوران امپراتوری روم. رومی ها آب خانگی و صنعتی شهرهای خود را از راه های دور فراهم می کردند. روم هشت آباره ، مجموعاً به طول ۳۵۰ کیلومتر داشت که فقط ۴۸ کیلومتر از آن روی زمین بود. در ایتالیا، فرانسه ، اسپانیا، و در شمال افریقا نیز آباره های طویلی ساخته شد. آباره های رومی معمولاً کانال های روبازی بودند که شیب ملایمی ، معمولاً۲۰۰/۱ تا ۱۰۰۰/۱، به طرف بالا داشتند، اما گاه برای عبور از دره های عمیق، از لوله های تحت فشاری استفاده می کردند که سیفون معکوس نام داشتند. مهندسان رومی این لوله ها را از سرب، و عمدتاً در لیونمی ساختند؛ جایی که در آن چهار آباره، با بیش از نُه سیفون، پیدا شده است . نمونه هایی از آباره های به جامانده ، که گواه مهارت مهندسان رومی است ، در رم و اطراف آن ، در شرشلواقع در الجزایر، و در مریدا(مارده ) و سگوویا(شقوبیه ) واقع در اسپانیا، قرار دارند و تا اوایل قرن ۲۰ از آن ها استفاده می شد. پل پون دو گار، از مرتفع ترین پل های رومی ، تکیه گاه آباره ای بود که ...

آباره را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

امیرمهدی
شبکه آبرسانی در روم باستان، شامل آب انبار و کانال ها و پل های آب رسان.

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی آباره   • مفهوم آباره   • تعریف آباره   • معرفی آباره   • آباره چیست   • آباره یعنی چی   • آباره یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی آباره

کلمه : آباره
اشتباه تایپی : Hfhvi
عکس آباره : در گوگل

آیا معنی آباره مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )