برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1434 100 1

آبادی

/'AbAdi/

مترادف آبادی: آبادانی، عمارت، عمران، ده، دهات، دهکده، روستا، شهر، واحه، ولایت

معنی آبادی در لغت نامه دهخدا

آبادی. (حامص ) (از پهلوی آواتی ، عمران. سعادت ) عمارت. عمران. برابر ویرانی :
آبادی میخانه ز ویرانی ماست
جمعیت کفر از پریشانی ماست.
خیام.
|| (اِ) جای آباد و جای معمور. آبادانی ، از ده و شهر و امثال آن :
که جغد آن به که آبادی نبیند.
نظامی.

معنی آبادی به فارسی

آبادی
( اسم ) ۱ - عمارت عمران آبادانی مقابل ویرانی خرابی : ( آبادی میخانه ز ویرانی ماست . ) ( منسوب به خیام ). ۲ - جای آباد محل معمور آبادانی از ده و قریه و شهر .
عمارت عمران
[ گویش مازنی ] /aabaadi/ روستا ده آبادی
قسمی کاغذ ابریشمین
رضی استر آبادی
میر محمد حنیف متوفی بسال ۱۱۳٠ ه. ق برادر بزرگ سید محمد افضل ثابت الله آبادی
محمد الفت خان . شاعر و معاصر ترک علیشاه ترکی قلندر نور محلی .
میرزا عبدالمجید شاعر قرن سیزدهم
میرزا محمد علی . اصلش از اصفهان
راجه پیاری لال قوم کایتهه شاعر قرن سیزدهم .
میر صدر الدین شاعر اوایل قرن یازدهم
از شاعران پارسی گوی است
احمد حسین از شاعران است
از شاعرانست
مولانا محمد امین الله عظیم آبادی از دانشمندان هندی و شاعر فارسی گوی بود .
میرزا امین نواده خال م ...

معنی آبادی در فرهنگ معین

آبادی
[ په . ] (حامص . اِ.) ۱ - عمران ، آبادانی . ۲ - جای آباد. ۳ - ده ، قریه .

معنی آبادی در فرهنگ فارسی عمید

آبادی
۱. آباد بودن.
۲. (اسم) ده، قریه.

آبادی در دانشنامه اسلامی

آبادی
به محلی که در اثر سکونت افرادی در آن، آباد شده باشد آبادی گفته می شود و از آبادی در بابهای طهارت، احیاء موات و لقطه سخن رفته است.
آبادی به مکان آباد مانند روستا و شهر اطلاق می شود.
آبادی در باب طهارت
اگر شخصی در آبادی برای وضو یا غسل آب نداشته باشد، باید برای یافتن آن جستجو کند تا ناامید شود. در این صورت، تیمّم صحیح است.
العروة الوثقی، ج۲، ص۱۶۲.    
حریم تنها مخصوص زمین موات است و زمین ها و خانه ها و دیگر املاک آبادی، حریم ندارند.
جواهر الکلام، ج۳۸، ص۴۹.    
...
آیت الله حاج سید رضا فیروزآبادی در سال 1253 شمسی در قریه فیروزآباد شهر ری دیده به جهان گشود. پدر ایشان سید هاشم فیروزآبادی (زارع) کشاورز بود. وی دومین فرزند از پنج فرزند پسر سید هاشم فیروزآبادی بود.
ساده زیستی، قناعت، پشتکار، شهامت در ابراز عقاید، خوش سلوکی و رسیدگی به امور نیازمندان و به طور کلی انجام احکام دینی و شرعی از شاخص ترین ویژگیهای اخلاقی و شخصیتی ایشان بود.
او پس از اتمام دوره ابتدایی در زادگاهش به قصد ادامه تحصیل راهی تهران شد و در مدرسه آصفیه نزدیک مسجد جامع اقامت گزید و برای تکمیل تحصیلات خود به نجف مشرف شد. با از دست دادن پدر مسئولیت خانواده به عهده ایشان محول شد اما با این وجود، عشق به فراگیری علوم دینی همچنان در دلش شعله ور بود به طوری که دو شبانه روز را به زراعت در فیروزآباد و بقیه ایام را در تهران مشغول تحصیل بود.
وی جزء هیئت علمیه تهران و در دوره های سوم، ششم، هفتم و چهاردهم مجلس شورای ملی از طرف اهالی شهر ری و تهران به نمایندگی انتخاب شد. در تمام این مدت حقوقی از مجلس نگرفت مگر برای مخارج تأسیس بیمارستان فیروزآباد برای مردم شهر ری که در سال 1313 شمسی افتتاح گردید.
آیت الله فیروزآبادی از همفکران مدرس بود و در جریانهای سیاسی و نیز در مجلس همکاری نسبی داشتند. از موارد اشتراک و افتراق او با مدرس می توان به ترتیب؛ حمایت از دولت مستوفی الممالک و ادامه قرارداد میلسپو را نام برد.
در دوره پنجم مج ...


آبادی در دانشنامه ویکی پدیا

آبادی
آبادی به معنای محل آباد است. کلمهٔ «آباد» از کلمهٔ پهلویِ «آپاتان» گرفته شده است به معنی عامر. عامره. معمور. معموره. مزروع. آبادان. مسکون. مقابل ویران و ویرانه و بائر و خراب و بیاب
آبادی به مجموعه یک یا چند مکان و اراضی بهم پیوسته (اعم از کشاورزی و غیر کشاورزی) گفته می شود که خارج از محدوده شهرها واقع شده و دارای محدوده ثبتی یا عرفی مستقل باشد. به این ترتیب، کلیه روستاها و نقاط مشابه با تعداد کمتر یا بیشتر از ۲۰ خانوار که دارای محدوده ثبتی یا عرفی مستقلی باشند آبادی محسوب می شود. اکثر آبادی های کشور ایران معمولاً از اراضی و بافت مسکونی بهم پیوسته، تشکیل می شود. انواع مختلف آبادی عبارتند است: روستا، مزرعه، مکان و مکان ممنوعه که در زیر به تعریف آن ها پرداخته می شود.
کلمه آباد به صورت پسوند در نامگذاری اغلبی از روستاهای ایران بکار رفته، چراکه مایه اصلی آبادانی آب می باشد و نام بردن آن در کنار نام های محل ها قدرشناسی ایرانیان از آب را رسانده، چنانچه که در نام های بخشی از آبادی های واقع در جنوب شرقی ایران کلمه چاه بکار رفته که این نشاندهنده این موضوع است که آب در آن مناطق بتوسط چاه بدست می آمده مانند: چاه سلطان، چاه مسلم، چاه بهار و حال اگر بخواهیم در توصیف کامل نامگذاری روستاهای ایران توضیح کوچکی داده باشیم در بخش های غربی ایران یعنی مناطق کٌردنشین کلمه «کانی» که در کٌردی بمعنای چشمه است به صورت پیشوند برای نامیدن روستاها بکار گرفته شده است مانند: کانی سیف، کانی سخت، کانی مانگا (در فارسی نیز به معدن که بمعنای سرچشمه و منبع هرچیزاست «کان» گفته شود، کانی=معدنی) و در بخش های شمال غربی این لفظ به صورت «کندی» نامیده شده و همچو آباد در مقام پسوند جای گرفته مانند کلیسا کندی، کٌردکندی، کلمه کندی از همان معنای کندن آمده، کندها اغلب جهت اسکان احشام و در بعضی جاها جهت اسکان یافتن خود افراد بوده، که در مجاورت تپه ها و کوه پایه ها ایجاد شده، شرایط اقلیمی آن مناطق نشان می دهد کلمه کندن در بدست آوری آب نبوده چراکه آب در آن مناطق به راحتی یافت می شده بلکه از فطرت سرما و امنیت جانی از موجودات درنده بوده.
...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

آبادی در دانشنامه آزاد پارسی

آبادی (settlement)
مجموعه ای از خانه های مسکونیِ تشکیل دهندۀ یک جامعه. آبادی ها انواع مختلف دارند و پیدایش بیشتر آن ها در عوامل تاریخی و جغرافیایی ریشه دارد. پیدایش و رشد هر آبادی، تابع موقعیت، محل، جایگاه و کارکردآن است. آبادی را می توان مرکزی تلقی کرد که نقشی همچون بازار، مرکز اداری، و محل همایش های فرهنگی و اجتماعی را برای ساکنان اطرافش ایفا می کند. نخستین آبادی ها احتمالاً بین ۱۳هزار و ۱۰هزار سال قبل، یعنی زمانی پدیدار شدند که گروه هایی از شکارچیان و میوه چینان چادرنشین خاورمیانه، راه های کم دردسرتر زندگی را پذیرفتند و سازمان های اجتماعی مبتنی بر گروه های بزرگ تر و رسمی تر را بنیاد نهادند. این جوامع در ناحیه هایی پا گرفتند که منابع غذایی، همچون ماهی و گیاهان خوراکیِ قابل جمع آوری، به آسانی در دسترس بودند؛ احتمالاً در بعضی مناطق تحولات اجتماعی به وقوع پیوست، زیرا با پایان یافتن آخرین عصر یخبنداندر حدود ۱۰هزار سال پیش، بعضی از غلات فراوان تر شدند. فناوری و سازمان های اجتماعیِ بعضی از جوامع پیشرفته تر، همچون شالوده ای برای آبادی هایِ زارع نشین بعدی عمل کردند.
تعیین محل آبادی. در نخستین آبادی ها، تعیین محل آبادی بیشتر از ویژگی های طبیعی محل، به لحاظ تأمین نیازهای اساسی گروه یعنی غذا و پناهگاه، متأثر بود. وجود منابع آب شیرین یکی از نیازهای اولیه به شمار می رفت، و بنابراین محلی برای بنای آبادی انتخاب می شد که در کنار چشمه ها یا جویبارها قرار داشت. نیازهای دیگر عبارت بودند از وجود پناهگاه طبیعی، یا دسترسی به مصالح مناسب برای ساخت سرپناه، و نیز وجود زمین مناسب برای کشاورزی و چرای احشام، و احتمالاً نزدیکی به درخت زارهایی که تأمین سوخت و مصالح ساختمانی را میسّر سازد. بسیاری از آبادی های اولیّه در شیب های تند دامنۀ تپه ها ساخته می شد، تا هم پناهگاهی دربرابر باد باشد و هم به سبب اِشراف بر درّه و زمین های اطراف، از موقعیت دفاعی مناسبی برخوردار باشد.
کارکردهای آبادی. آبادی ها از لحاظ کارکرد به سه دسته تقسیم می شوند: آبادی های روستایی، آبادی های شهری، و آبادی های نهادی یا سازمانی، که برای تأمین هدفی خاص شکل می گیرند. آبادی های مدرن براساس کارکردهای اجتماعی ـ اقتصادی دسته بندی می شوند، که از این لحاظ هشت دستۀ اصلی اند: شهرهای تجاری، شهرهای معدن کاری، ...

ارتباط محتوایی با آبادی

آبادی در جدول کلمات

آبادی
ده , روستا, قریه, قصبه
آبادی کوچک در صحرا
واحه
آبادی میان ریگستان
واحه
آبادی و دهکده
روستا
آبادی و روستا
دهکده
آبادی کوچک صحرا
واحه
رمان محمود دولت آبادی که انتشار آن با ممانعت هایی مواجه شده است
کلنل
رمان منتشر نشده محمود دولت آبادی در ایران
کلنل
رمانی از محمود دولت آبادی که مدتهاست در انتظار نشر باقی مانده
کلنل
سریال جدید شبکه دو ساخته سید جلال دهقانی اشکذری با بازی عباس غزالی | محمد کاسبی | هستی مهدوی فر | سیما خضر آبادی و••• که قسمت اول آن دیشب روی آنتن رفت
حانیه

آبادی را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

کاملیا
آبادی یعنی جایی که آباد است.
سهیل رستمیان
جایی برای زیستن
رونیکا
ابادی یعنی شهر و یا روستا
علی
مکان زندگی
محمد مهدی حیدری
جایی برای زندگی . شهر یا روستا .
هلن محمد پور
آبادی یعنی ولایت یا سرزمین
علی
آبادی یعنی سرسبزی
حمیدرضا دادگر_فریمان
آبادانی، عمارت، عمران، ده، دهات، دهکده، روستا، شهر، واحه، ولایت
رونیکا
آبادی یعنی جایی که آباد باشد مثل ده روستا دهکده
زینب
روستا ، طبیعت ، سرسبزی

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی آبادی   • همسر محمد خوارزمشاه   • فصلنامه ابادی   • نام همسر محمد خوارزمشاه   • مترادف آبادی   • پلید و ترسناک و مهیب   • آبادی در جدول   • مترادف کلمه آبادی   • مفهوم آبادی   • تعریف آبادی   • معرفی آبادی   • آبادی چیست   • آبادی یعنی چی   • آبادی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی آبادی
کلمه : آبادی
اشتباه تایپی : Hfhnd
آوا : 'AbAdi
نقش : اسم
عکس آبادی : در گوگل

آیا معنی آبادی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )