برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1574 100 1
شبکه مترجمین ایران

quartzose

معنی quartzose در دیکشنری تخصصی

quartzose
[زمین شناسی] کوارتزی - دارای کوارتز به عنوان سازنده اصلی؛ به ویژه برای رسوبات و سنگ های رسوبی (نظیر ماسه ها و ماسه سنگ ها) عمدتاً دارای کوارتز.
[زمین شناسی] گریوک کوارتزی - الف)واژه به کاررفته توسط هوبرت(1960) برای ماسه سنگ دارای 85-50 درصد کوارتز، چرت، و کوارتزیت دگرگونی، 25-15 درصد میکا و خرده سنگ های دگرگونی میکا دار، و 25-0 درصد فلدسپات و خرده سنگ های بلورین فلدسپاته. ب) واژه به کاررفته توسط کیرنین (1951) برای گریوکی که اجزای میکادار آن بعلت ساییدگی از بین رفته است و در نتیجه تمایل به نزدیک شدن به یک ارتوکوارتزیت دارد. این سنگ معادل نیمه گریوک فولک (1954) می باشد.
[زمین شناسی] ماسه سنگ کوارتزی - الف-ماسه سنگ خوب جورشده که (در صورت خالص بودن)دارای بیش از 95درصد دانه های کوارتز روشن و 5 درصد یا کمتر خمیره و سیمان می باشد.(کرومبین و اسلاس، 1963). ب- ماسه سنگ دارای حداقل 95درصد کوارتز، اما با سیلیس سیمانی نشده است (کیرنین، 1940). - ج- ماسه سنگ دارای 99درصد کوارتز و سیمان کوارتزی(شروک، 1948a). - د- ماسه سنگ دارای 90 درصد دانه های کوارتز(دونبار& بروگرز، 1957).
[زمین شناسی] شیل کوارتزی - شیل سبز یا خاکستری مرکب از دانه های کوارتز گرد شده فراوان با اندازه سیلت. این سنگ معمولاً با ماسه سنگ های کاملاً بالغ (ارتوکوارتزیت ها) همراه است و نشان دهنده رسوب گذاری مجدد رسهای باقیمانده، زمانی که دریاهای پیشرونده روی زمین های قدیمی پیشروی می کنند، می باشد(با شرایط نسبتاً پایدار همراه با میزان کم فرونشینی مشخص می شود).
[زمین شناسی] ساب گریوک کوارتزی - پروتوکوارتزیت.

معنی کلمه quartzose به انگلیسی

quartzose
• of or relating to quartz; made of or containing quartz; resembling quartz

quartzose را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

توضیحات دیگر


آیا معنی quartzose مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )