سعادت اباد

/sa~AdatAbAd/

لغت نامه دهخدا

( سعادت آباد ) سعادت آباد. [ س َ دَ ] ( اِخ ) دهی از دهستان میانرود سفلی بخش نور شهرستان آمل. دارای 240 تن سکنه و آب آن از رود آنگتارود و محصول آن برنج و مختصر غلات است. ( از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 3 ).

سعادت آباد. [ س َ دَ ] ( اِخ ) دهی از دهستان حومه بخش سروستان شهرستان شیراز. دارای 192تن سکنه و آب آن از قنات. و محصول آن تنباکو، صیفی و صنایع دستی قالیبافی است. ( از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 7 ).

سعادت آباد. [ س َ دَ ] ( اِخ ) دهی از دهستان ابرج بخش اردکان شهرستان شیراز. دارای 111 تن سکنه است. آب از رودخانه مائین و محصول آن غلات و برنج است. ( از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 7 ).

سعادت آباد. [ س َ دَ ] ( اِخ ) دهی از دهستان کمین بخش زرقان شهرستان شیراز. دارای 1910 تن سکنه و آب آن از قنات و محصول آن غلات ، چغندر،انگور، انار است. ( از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 7 ).

سعادت آباد. [ س َ دَ ] ( اِخ ) دهی از دهستان بیضا بخش اردکان شهرستان شیراز دارای 370 تن سکنه و آب آن از چشمه و محصول آن غلات ، چغندر،انگور، انار است. ( از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 7 ).

سعادت آباد. [ س َ دَ ] ( اِخ ) نام یکی از بخشهای پنجگانه شهرستان بندرعباس حدودآن بشرح زیر است : از طرف شمال به بخش بافت. سعیدآباد. از خاور به بخش مرکزی. آب آن از رودخانه محصول عمده غلات و خرما است. دهستانهای تابعه بشرح زیر است :
دهستان احمدی 27 آبادی 6096 تن جمعیت دارد.
دهستان فارغان 21 آبادی 5512 تن جمعیت دارد.
دهستان سیاهو 27 آبادی 557 تن جمعیت دارد.
دهستان دراگاه 47 آبادی 5514 تن جمعیت دارد.
دهستان طارم 36 آبادی 5454 تن جمعیت دارد.
مرکز بخش حاجی آباد است بنا بر آمار فوق این بخش از 158 آبادی تشکیل و جمعیت آن در حدود 28163 تن است. ( از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 8 ).

سعادت آباد. [ س َ دَ ] ( اِخ ) دهی از دهستان طارم بخش سعادت آباد شهرستان بندرعباس. دارای 352 تن جمعیت و آب آن از قنات و محصول آن خرما است. ( از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 8 ).

سعادت آباد. [ س َ دَ ] ( اِخ ) دهی از دهستان عزیزآباد بخش فهرج شهرستان بم. دارای 115 تن سکنه است. آب آن از قنات و محصول آن غلات و مرکبات است. ( از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 8 ).

سعادت آباد. [ س َ دَ ] ( اِخ ) مرکز دهستان قهستان بخش مرکزی شهرستان سیرجان دارای 1050 تن سکنه و آب آن از قنات و محصول آن غلات و حبوب است. ( از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 8 ).بیشتر بخوانید ...

فرهنگ فارسی

( سعادت آباد ) در فارس ( استان هفتم ) هشت موضع بدین نام خوانده شده : ۱ - دهی از دهستان کمین بخش زرقان شهرستان شیراز . ۲ - دهی از دهستان بیضا بخش اردکان شهرستان شیراز . ۳ - دهی از دهستان حومه بخش سروستان شهرستان شیراز . ۴- دهی از دهستان ابرج بخش اردکان شیراز . ۵ - دهی از دهستان توابع ارسنجان بخش زرقان شهرستان شیراز . ۶ - دهی از دهستان فسا رود بخش داراب شهرستان فسا . ۷- ده کوچکی از دهستان چنار بخش مرکزی شهرستان آباده . ۸ - ده کوچکی از دهستان خفرک بخش زرقان شهرستان شیراز .
ده از دهستان رشخوار شهرستان تربت حیدریه .

دانشنامه عمومی

سعادت آباد (بخش مرکزی سمیرم). سعادت آباد یک روستا در ایران است که در بخش مرکزی شهرستان سمیرم در استان اصفهان واقع شده است. [ ۱] سعادت آباد ۱۲۸ نفر جمعیت دارد.
این روستا در دهستان وردشت قرار دارد و بر اساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱۲۸ نفر ( ۲۳ خانوار ) بوده است. [ ۲]
عکس سعادت آباد (بخش مرکزی سمیرم)

سعادت آباد (بشرویه). سعادت آباد یک منطقهٔ مسکونی در ایران است که در دهستان علی جمال واقع شده است. [ ۱] براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، این روستا کمتر از سه خانوار جمعیت داشته است. [ ۲]
عکس سعادت آباد (بشرویه)

سعادت آباد (تهران). سَعادَت آباد یکی از محله های گرانقیمت شمال غرب شهر تهران است. این منطقه در کوهپایه های جنوبی رشته کوه البرز و در منطقه ۲ شهرداری تهران واقع شده است.
سعادت آباد متعلق به شاهزاده محمدجعفر میرزا قاجار بود. در سال ۱۳۲۷ خورشیدی سید ضیاءالدین طباطبایی این ده را که مخروبه و بدون سکنه و زمین هایش ریگزار بود؛ خریداری کرد. سه دانگ آن را به نام خود و سه دانگ را به نام همسرش بتول ثبت کرد. [ ۱]
در شروع کار با استخدام آشنایان یزدی و کشاورزان که همه سید بودند این ده را سادات آباد نام گذاری کردند که گندم کاری، یونجه کاری و پرورش خرگوش از نوع آنغوره انجام می دادند. او با فروش گوشت خرگوش به مغازه های چهارراه استانبول و فروش پوست خرگوش و پشم آن برای تولید کلاه و پالتو به بازرگانان و به دست آوردن پول از این راه هرچه خرابه بود را آباد کرد و به آب رساند.
همراهی کارگران و مدیریت سید ضیاءالدین طباطبایی به منطقه آبادانی بخشید و با اضافه شدن کارگران غیر سید و تلفظ آسانتر، سادات به سعادت تبدیل شد. گندم مزارع سید ضیاءالدین طباطبایی تأمین کنندهٔ غلهٔ بسیاری از مناطق تهران شد. انواع میوه های مرغوب آن زمان از باغ های سید ضیاءالدین طباطبایی ( در سعادت آباد ) تأمین می شد. او به پیشنهاد سر ریدر بولارد سفیر انگلستان در آن زمان به پرورش نوعی خاص از خرگوش پرداخت و در طول ده سال به طور مداوم پانزده هزار خرگوش در مزارع سعادت آباد پرورش داد. [ ۲]
سعادت آباد از شرق به بزرگراه چمران، از جنوب به شهرک غرب، از شمال به کوی فراز، از شمال شرق به اوین، از شمال غرب به فرحزاد راه دارد. بزرگراه یادگار امام از شمال و بلوار فرحزادی از غرب سعادت آباد می گذرد.
کوی فراز و شهرک مخابرات ( بهرود ) در شمال سعادت آباد و در دامنهٔ کوه واقعند. خیابانهای سعادت آباد، ۲۴ متری، علامه، سرو و همچنین بلوار پاکنژاد و بلوار شهرداری وبلوار فرحزادی، از خیابان های اصلی سعادت آباد به شمار می روند.
بلوار اصلی سعادت آباد از جنوب به بلوار دریا و از شمال به بزرگراه یادگار امام ( اوین ) متصل و میدان کاج به عنوان قدیمی ترین و اصلی ترین میدان سعادت آباد در میانهٔ این بلوار واقع است. توسعهٔ سعادت آباد بعد از انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی آغاز شد و در واقع از ابتدای دههٔ هفتاد خورشیدی و افزایش جمعیت مهاجر تهران، شدت گرفت. این توسعه از بلوار اصلی سعادت آباد آغاز شد و در جهت غرب به سمت دره فرحزاد و در جهت شرق به سمت دره اوین ادامه پیدا کرد. به طوری که در حال حاضر تقریباً زمین خالی و بی استفاده در سعادت آباد وجود ندارد و توسعهٔ عمودی این محله شدت گرفته است و بر تعداد طبقات ساختمان ها افزوده می شود.
عکس سعادت آباد (تهران)عکس سعادت آباد (تهران)عکس سعادت آباد (تهران)عکس سعادت آباد (تهران)

سعادت آباد (رشتخوار). سعادت آباد رشتخوار ( رشتخوار ) ، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان رشتخوار در استان خراسان رضوی ایران است.
این روستا در دهستان رشتخوار قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۲۴۳۰ نفر ( ۶۵۰خانوار ) بوده است.
عکس سعادت آباد (رشتخوار)

سعادت آباد (سیرجان). سعادت آباد یک روستا در ایران است که در شهرستان سیرجان واقع شده است. [ ۱] محله سعادت آباد هماشهر ۱٬۹۴۲ نفر جمعیت دارد. از قدیم الایام سعادت آباد و روستاهای اطراف آن به قهستان معروف بودند. به صفحه قهستان سیرجان رجوع کرده و اطلاعات کامل تری را مطالعه نمایید.
عکس سعادت آباد (سیرجان)

سعادت آباد (محلات). سعادت آباد روستایی در دهستان باقرآباد بخش مرکزی شهرستان محلات استان مرکزی ایران است.
بر پایه سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۵ جمعیت این روستا ۹۲ نفر ( ۴۳خانوار ) بوده است. [ ۱]
عکس سعادت آباد (محلات)
این نوشته برگرفته از سایت ویکی پدیا می باشد، اگر نادرست یا توهین آمیز است، لطفا گزارش دهید: گزارش تخلف

پیشنهاد کاربران

بپرس