برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1650 100 1
شبکه مترجمین ایران

یکا

یکا در دانشنامه ویکی پدیا

یکا
یکا یا واحد اندازه گیری مقداری ثابت و معین از یک کمیت که به عنوان معیاری برای اندازه گیری و شمارش آن کمیت انتخاب شده است. یکی از جنبه های مشترک بین همهٔ اندازه گیری ها وجود یک یکای اندازه گیری است. دانشمندان برای آن که رقم های حاصل از اندازه گیری های مختلف یک کمّیت با هم مقایسه پذیر باشند، در نشست های بین المللی توافق کرده اند که برای هر کمّیت، یکای معینی تعریف کنند. دانشمندان، با انجام بررسی هایی، نتیجه گرفته اند که یکای هر کمّیت باید به گونه ای باشد که در شرایط فیزیکیِ تعیین شده تغییر نکند و در دسترس باشد. این یکاها باید دست یافتنی و تغییرناپذیر باشند که البته ممکن است تأمین هردوی این ویژگی ها با هم، کار ساده ای نباشد؛ برای نمونه، اگر قرار است استاندارد کیلوگرم یک جسم تغییرناپذیر باشد، باید این جسم دور از دسترس باشد، یعنی در جایی نگهداری شود که از هرگونه تغییر و تحول و دستکاری کردن در امان باشد. توافق های مربوط به استاندارها، حاصل یک رشته مذاکرات بین المللی در «کنفرانس بین المللی عمومی اوزان و مقیاس ها» بوده است. این مجموعه یکاهای مورد توافق بین المللی را به اختصار دستگاه بین المللی یکاها می نامند.
دستگاه بین المللی یکاها
عمده ترین واحدهای شمارش و اندازه گیری:
۱ – واحد شمارش انسان و شتر و درخت خرما: نفر
۲ – واحد شمارش کفش و جوراب: جفت
عکس یکا
سیارک ۱۵۴۱۵ (به انگلیسی: 15415 Rika، نامگذاری:1998CA1) پانزده هزار و چهارصد و پانزدهمین سیارک کشف شده است که در ۴ فوریه ۱۹۹۸ کشف شد.
قدر مطلق سیارک برابر ۱۴٫۲۰ است.
رستماباد ر یکا، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان کرمانشاه در استان کرمانشاه ایران است.
این روستا در دهستان میان دربند قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۸۰ نفر (۲۱خانوار) بوده است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

یکا در دانشنامه آزاد پارسی

یِکا (unit)
(یا: واحد) کمیتی استاندارد، برای سنجش سایر کمیت ها. سامانه ها وسیستم های متعددی از یکاها ایجاد شده اند. برخی از واحدهای باستانی، مانند روز، پا، و پوند، هنوز هم به کار می روند. یکاهای سامانۀ بین المللی، SI، که آخرین شکل سیستم متریکاست، کاربرد گسترده ای در علوم دارند. نیز ← سامانۀ بین المللی یکاها

یکا را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

علی سیریزی
یکا یا واحد اندازه‌گیری مقداری ثابت و معین از یک کمیت که به عنوان معیاری برای اندازه‌ گیری و شمارش آن کمیت انتخاب شده‌است.

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی یکا   • مفهوم یکا   • تعریف یکا   • معرفی یکا   • یکا چیست   • یکا یعنی چی   • یکا یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی یکا

کلمه : یکا
اشتباه تایپی : d;h
عکس یکا : در گوگل

آیا معنی یکا مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )