برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1621 100 1
شبکه مترجمین ایران

یونسکو

/yunesko/

معنی یونسکو در لغت نامه دهخدا

یونسکو. [ ن ِ ک ُ ] (اِخ ) نامی متشکل از حروف اول کلمات انگلیسی Organisation Cultural and Scientific ,Educational Nations United (که به علامت اختصاری.O.C.S.E.N.U نمایانده میشود). سازمان تربیتی ، علمی و فرهنگی وابسته به سازمان ملل متحد که در 1945 م. با همکاری 43 کشور به منظور حمایت از آزادی بشری و توسعه ٔ فرهنگ و بسط و تعمیم آن در دنیا تشکیل شد. اولین کنفرانس عمومی یونسکو روز سه شنبه نوزدهم نوامبر 1946 م. در آمفی تآتر بزرگ دانشگاه سوربن (پاریس ) با حضور نمایندگان 43 کشور تشکیل گردید. یونسکو علاوه بر توجه به توسعه ٔ امور علمی ،تربیتی و فرهنگی کشورهای عضو به دو مسئله ٔ دیگر هم بسیار توجه دارد: 1- مرمت خسارات ناشیه از جنگ به امور فرهنگی و سازمان های وابسته ٔ آن. 2- با تشخیص اینکه عدم تفاهم بین ملتها یکی از علل اساسی اختلاف جنگ وستیزها است برای رفع آن به طرق ذیل کوشیده است : ایجاد مراکز تعلیماتی بین المللی و تبادل محصل میان کشورها، تأسیس و تکمیل باشگاهها، تربیت معلمان و اصلاح کتب درسی ، بالا بردن سطح معلومات جوانان و غیره. دولت ایران در30 اردیبهشت ماه 1325 هَ. ش. قبول اساسنامه ٔیونسکو را در هیأت وزیران تصویب کرد و در 15 تیرماه 1327 از تصویب مجلس شورای ملی گذرانید و کمیسیون یونسکو فعالیت رسمی خود را شروع کرد. شمه ای از فعالیتهای کمیسیون یونسکو در ایران این است : 1- تألیف و طبع «کتاب ایران » به زبان انگلیسی. 2- تهیه ٔ مجموعه ٔ نفیسی از مینیاتورهای اصیل ایرانی. 3- تحقیقات علمی درباره ٔ اراضی خشک. 4- شناسایی متقابل ارزشهای فرهنگی شرق و غرب. و نیز بسیاری فعالیت های فرهنگی دیگر.

معنی یونسکو به فارسی

یونسکو
نامی متشکل از حروف اول کلمات انگلیسی سازمان تربیتی علمی و فرهنگی وابسته بسازمان ملل متحد در ۱۹۴۵ م . به همکاری ۴۳ ملت بمنظور حمایت از آزادی بشری و توسع. فرهنگ و بسط و تعمیم آن در دنیا تشکیل شد . اولین کنفرانس عمومی یونسکو روز سه شنبه نوزدهم نوامبر ۱۹۴۶ م .در آمفی تاتر بزرگ دانشگاه سوربن (پاریس ) با حضور نمایندگان ۴۳ کشور تشکیل گردید. یونسکو علاوه برتوجه به توسع. امورعلمی تربیتی فرهنگی کشورهای عضور بدو مسئل. دیگر هم بسار توجه دارد. ۱ - مرمت خسارات ناشیه از جنگ بامور فرهنگی و سازمان های وابسته آن . ۲ - با تشخیص اینکه عدم تفاهم بین ملتها یکی از علل اساسی اختلافات و جنگ و ستیزهااست برای رفع آن بطرق ذیل کوشیده است : ایجاد مراکز تعلیماتی بین المللی و تبادل محصل میان کشورها تاسیس و تکمیل باشگاهها تربیت معملان و اصلاح کتب درسی بالابودن سطح معلومات جوانان و غیره . دولت ایران در ۳٠ اردیبهشت ماه ۱۳۲۵ ه.ش . قبول اساسنام. یونسکو را در هیئت وزیران تصویب کرد و در ۱۵ تیرماه ۱۳۲۷ از تصویب مجلس شورای ملی گذرانید و کمیسیون مزبور فعالیت رسمی خود را شروع کرد . شمهای از فعالیتهای کمیسیون یونسکو در ایران : ۱ - تالیف و طبع (( کتاب ایران )) بزبان انگلیسی . ۲ - تهی. مجموع. نفیسی از مینیاتورهای اصیل ایرانی . ۳- تحقیقات علمی دربار. اراضی خشک . ۴- شناسائی متقابل ارزشهای فرهنگی شرق و غرب . و بسیاری فعالیت های فرهنگی دیگر.
سازمان فرهنگی وابسته به سازمان ملل متحد

معنی یونسکو در فرهنگ معین

یونسکو
(نِ کُ) [ انگ . ]Unesco (اِ.) سازمان علمی ، فرهنگی و تربیتی .

معنی یونسکو در فرهنگ فارسی عمید

یونسکو
سازمان فرهنگی وابسته به سازمان ملل متحد که با کمک به صلح و امنیت ملل، افزایش احترام به عدالت، حکومت قانون، و حقوق انسانی، و آزادی های اساسی در سال ۱۹۴۶ میلادی تٲسیس شد.

یونسکو در دانشنامه ویکی پدیا

یونسکو
عکس یونسکو
آتانازیا یونسکو (به رومانیایی: Atanasia Ionescu) ژیمناست زادهٔ میلادی اهل کشور رومانی است.
فهرست ژیمناست ها
اوا یونسکو (فرانسوی: Eva Ionesco؛ زادهٔ ۱۸ ژوئیهٔ ۱۹۶۵) یک هنرپیشه، و کارگردان اهل فرانسه است.
اوژن یونسکو (fr:Eugène Ionesco) (زاده ۲۶ نوامبر ۱۹۰۹ - درگذشته ۲۸ مارس ۱۹۹۴) نمایش نامه نویس و نویسنده فرانسوی با اصلیت رومانیایی است. او در سال ۱۹۷۰ به عضویت فرهنگستان فرانسه درآمد. او را بارزترین نماینده تئاتر آوانگارد فرانسه می نامند.
صندلی ها (۱۹۵۲) ترجمه احمد کامیابی مسک
کرگدن (نمایش نامه) (۱۹۵۹) پنج ترجمهٔ متفاوت به ترتیب تاریخی از جلال آل احمد، پری صابری، مدیا کاشیگر، احمد کامیابی مسک، سحر داوری
شاه می میرد (۱۹۶۲) ترجمه احمد کامیابی مسک
مکبت (یونسکو)|مکبت (۱۹۷۲)
عابر هوایی ترجمه سحر داوری
آوازخوان طاس: ضد تئاتر، ترجمه محمدتقی غیاثی، ویرایش جدید، تهران: فرهنگ جاوید، ۱۳۹۵.
آوازه خوان طاس ترجمه داریوش مهرجویی
آدم کش
درس ترجمه داریوش مهرجویی
دختر دم بخت، ۵ مقاله ۳ نمایشنامه، ترجمه محمدتقی غیاثی، تهران: کتاب نمونه، ۱۳۵۱.
پاره یادداشت ها (1967)(Journal en miettes)، ترجمه مژگان حسینی روزبهانی، نشر مرکز. این کتاب مجموعه یادداشت های شخصی نویسنده است. یونسکو در این یادداشت ها، در کنار موضوعات گوناگون به خواب ها و تحلیل خواب هایش پرداخته، که از آنها در خلق بعضی نمایشنامه ها مانند «مردی با چمدان هایش» بهره گرفته است.
بازی های کشتار همگانی ترجمه احمد کامیابی مسک و مونا عماد
مردی با چمدانهایش ترجمه احمد کامیابی مسک
بداهه گوی آلما ترجمه احمد کامیابی مسک
پنج نمایشنامهٔ کوتاه ترجمه احمد کام ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

یونسکو در دانشنامه آزاد پارسی

یونِسْکو (UNESCO)
مقر یونسکو، پاریس
(سرواژه ای برای سازمان آموزشی علمی، و فرهنگی سازمان ملل متحد) کارگزاری تخصصی ملل متحد، تشکیل شده در ۱۹۴۶ با هدف ترویج همکاری بین المللی در عرصۀ آموزش، علم، و فرهنگ. مقرّ آن در پاریس است. ایالات متحد امریکا، که ۲۵ درصد بودجۀ یونسکو را تأمین می کند، در ۱۹۸۴ به دلیل سیاسی شدن بیش از حد و سوءمدیریت این سازمان از آن خارج شد. در فوریۀ ۱۹۹۵، وزارت امور خارجۀ ایالات متحده امریکا به دولت آن کشور توصیه کرد که باید حداکثر تا ۱۹۹۷ به این سازمان بازگردد. انگلستان نیز در ۱۹۸۵، در دورۀ حکومت تاچر، به این بهانه که یونسکو بیش از آن دموکراتیک شده است که بتواند عملکرد مؤثری داشته باشد، از این سازمان بیرون رفت و در ۱۹۹۷ بار دیگر به آن بازگشت. یونسکو فهرست میراث فرهنگی جهانرا تهیه می کند؛ در ۱۹۹۹ این فهرست حاوی نام ۵۸۲ محل در ۱۱۴ کشور بود که از نظر میراث طبیعی و فرهنگی بیش از دیگران اهمیت داشتند.

یونسکو در جدول کلمات

تنها ایرانی که معاون یونسکو بوده است
نراقی
طبق آمارهای یونسکو این کشور از لحاظ تنوع اقلیمی به عنوان کشور هفت اقلیم در ردیف 5 کشور نخست جهان قرا دارد
ایران
طبق آمارهای یونسکو این کشور به لحاظ دارا بودن جاذبه های تاریخی و فرهنگی جزء 10کشور اول دنیا محسوب می شود
ایران

یونسکو را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

علی باقری
یونسکو (سازمان تربیتی، علمی و فرهنگی ملل متحد)
UNESCO (United Nation Educational Scientific and Culture Organization)
:[ اصطلاح علوم تربیتی]این سازمان در نوامبر 1946 با هدف کمک به صلح وامنیت با پیشبرد همکاری میان ملتها از راههای تربیتی، علمی وفرهنگی برای افزودن براحترام همگانی به عدالت، حکومت قانون، حقوق بشر و آزادیهای اساسی که در منشور ملل متحد تأکید شده است به وجود آمده است.
فعالیتهای یونسکو درزمینه های زیر می باشد:
1- تعلیم و تربیت:شامل مبارزه با بی سوادی ،تشویق آموزش و پرورش اساسی، بالا بردن آموزش و پرورش ، افزدون احترام به حقوق بشر از راه آموزش و پرورش
2-علوم طبیعی:ایجاد همکاری بیشتر میان دانشمندان
3- فعالیتهای فرهنگی: گسترش داد وستدهای فرهنگی میان دولتهای عضو و در دسترس گذاشتن آثار هنری، ادبی وفلسفی
5- داد و ستدافراد:تهیه اطلاعات در مورد امکانهای کار وتحصیل درخارج و مسافرتهای دوستانه
6- ارتباط توده ای:آگاه کردن همه از کارهای یونسکو، از رویدادهای مهم در زمینۀ آموزش و پرورش وعلم وفرهنگ و یاری به مردم برای دستیابی آسان به دانش
7- بازسازی: تهیه پول و وسایل برای مدرسه ها، کتابخانه ها و مؤسسه های علمی، سرزمینهای ویران شده در جنگ
8- کمک فنی :تهیه کارشناس در زمینه های مهم آموزش و پرروش ، آموز معلمان، آموزش فنی و آموزش و پرورش کلی ، پژوهش علمی و رایزنی علمی با دولت های عضو یونسکو در زمینه های مبارزه با بی سوادی و برنامه های مدرسه سازی.

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• یونیسف و یونسکو چیست؟   • یونسکو مخفف چیست   • یونسکو ایران   • اهداف یونسکو   • سایت سازمان جهانی یونسکو   • تاریخچه یونسکو   • سایت یونسکو   • يونيسف   • معنی یونسکو   • مفهوم یونسکو   • تعریف یونسکو   • معرفی یونسکو   • یونسکو یعنی چی   • یونسکو یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی یونسکو

کلمه : یونسکو
اشتباه تایپی : d,ks;,
آوا : yunesko
نقش : اسم
عکس یونسکو : در گوگل

آیا معنی یونسکو مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )