برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1615 100 1
شبکه مترجمین ایران

یونان

/yunAn/

معنی یونان در لغت نامه دهخدا

یونان. (اِخ ) یونس پیغمبر: ذوالنون ؛ لقب یونس أی یونان النبی. (از اقرب الموارد).

یونان. (اِخ ) اسدی در لغت نامه گوید: «مادر یونس پیغمبر بوده است. چون از بطن حوت نجات یافت قومی در حق یونان معتقد شده بودند و بدوبگرویده و آن قوم را یونانیان خوانند» و شعری از دقیقی به شاهد آرد. اما شرح بالا و شعر دقیقی حتی با اساطیر یهود و اسرائیلیان هم وفق نمی دهد، لیکن در اینکه به زمان شاعر و البته پیش از او هم چنین روایتی مشهور بوده است به دلیل همین شعر و همین شرح معنی تردیدی نیست و ما تنها برای بر جای ماندن این روایت خرافی به نقل آن پرداختیم. (یادداشت مؤلف ) :
یونان که بود مادر یونس ز بطن حوت
یادی نکرد و کرد ز عفت جهان به خود
تا تازه کرد یاد اوائل به دین خویش
تا زنده کرد مذهب یونانیان به خود.
دقیقی.

یونان. (اِخ ) دهی است میان بردعه و بیلقان. (منتهی الارب ) (از ناظم الاطباء). جایی است در هفت فرسخی بردعه و بیلقان. (از معجم البلدان ).

یونان. (اِخ ) نام دهی به بعلبک. (منتهی الارب ). از دیه های بعلبک است. (از معجم البلدان ). نام قریه ای نزدیک بعلبک. (ناظم الاطباء).

یونان.(اِخ ) نام قومی که در جنوب اروپا در شبه جزیره ٔ یونانستان ساکنند. خود مردم به خود هلانی گویند. ایرانیان این اسم را از نام یکی از قبایل آنها که یونی ها باشد گرفته و به تمام مملکت و مردم اطلاق کردند. (از فرهنگ لغات شاهنامه ص 271).

یونان. (اِخ ) کشوری در جنوب شرقی اروپا و در جنوب غربی شبه جزیره ٔ بالکان ، مشتمل بر جزایر پراکنده ای در دریای اژه و دریای ایونی ، که 130400 کیلومتر مربع مساحت و بیش از 8555000 تن سکنه دارد. ازاین تعداد در حدود 7 میلیون نفر پیرو کلیسای ارتدکس یونان هستند. این کشور از شمال به آلبانی ، یوگوسلاوی و بلغارستان ، از شمال غربی به ترکیه ٔ اروپایی ، از مشرق به دریای اژه ، از جنوب به دریای مدیترانه ، و از مغرب به دریای ایونی محدود است و خود به شکل نامنظم می باشد که سواحل بریده ٔ عمیق دارد. پایتخت آن شهر آتن است و از نظر اداری به دو منطقه ٔ جغرافیایی تقسیم شده و هریک از این مناطق خود به نواحی متعدد منقسم گشته است. محصولات عمده ٔ آن از کش ...

معنی یونان به فارسی

یونان
ایالتی در جنوب چین که ۲۳٠٠٠٠٠٠ تن سکنه دارد و مرکز آن شهر کون مینگ میباشد . سومین ایالت بزرگ چین خاص محسوب میشود. بیشتر نواحی آن خاصه در شمال و مغرب کوهستان است . و بوسیل. راه آهنی که فرانسویان در ( ۱۹۱٠ - ۱۹٠۲ م . ) ساختهاند بشهر هایفونگ در تنکن اتصال می یابد.
در آغاز یونانیان دوره نسل ها را حساب میکردند .
نوعی دارو

یونان در دانشنامه اسلامی

آثار به دست آمده از ادوار کهن یونان باستان حکایت از روحیه مذهبى مردم این سامان دارد. پیشینه عقیدتى یونیان ریشه در مذاهب بدوى دارد: در دین عمومى یونان آثار و بقایاى آئین توتم وجود داشت. یونانیان، در سایه اعتقاد به ارواح خبیث مزاحم، به هزاران خرافه پابند بودند. مردم در یونان قدیم به توحید (یک خدائی) اعتقاد نداشتند و خدایان متفاوتی را می پرستیدند. در دین یونانیان سه عنصر اساسی وجود داشت: خدایان زمینی، خدایان اولمپی (آسمانی)، و اسرار یا عناصر رمزی یا عرفانی. از عوامل عمده ای یونانی گرایی در جهان اسلام ایجاد جریان های فکری، روی آوردن منشیان فلسفه، تجدید حیات سیاسی تسنن ، شکوفایی فلسفه و غیره را می توان نام برد.
یونان شبه جزیره کوچکى در جنوب شرقى اروپا است که از گذشته هاى دور مرکز هنر، فرهنگ و اندیشه بوده است. این کشور در زبان هاى اروپایى (Greece) خوانده مى شود و کلمه عربى اغریق از اینجا مى آید. نام یونان (Ionia) گرفته شده که یکى از بخش هاى یونان است. یونانیان کشور خود را هلاس (Hellas) مى نامند که نام افسانه اى نیاى یونانیان است. یونان یکى از کهن ترین سرزمین هاى مسکونى و متمدن جهان به شمار مى رود. آثار تمدن آن به ده ها قرن قبل از میلاد باز مى گردد. تمدن قدیمى آن به تمدن مینوسى معروف است که مرکز آن جزیره کرت بود. یونانیان باستان از دو نژاد اصلى یونانى و اقوام دورى بودند.یونانی ها در نواحى مرکزى دریاى اژه و در آسیاى صغیر و دوری ها در سراسر جزیره کرت و جزائر مجاور آن زندگی مى کردند. حدود ده قرن قبل از میلاد، در نقاط مختلف یونان، اجتماعات و شهرهاى مستقل و منفردى بوجود آمدند که آنها را پولیس مى نامیدند. مهم ترین شهرهاى یونان، آتن، اسپارت و تب بودند. یونان از قرن پنجم قبل از میلاد، وارث تمدن و فرهنگ فلسفى اجتماعى و هنرى بسیار برجسته اى مى شود که مهد فرهنگ ها و مذاهب علوم جهان غرب است و به حد بسیار زیادى در شرق نیز دست اندرکار بوده است. این فرهنگ و تمدن یونانى که در قرون پنجم و چهارم و سوم (ق.م) به اوج مى رسد، با سقراط، افلاطون، ارسطو و فیزیوکرات ها، قدرت و شکوفائى نبوغ یونانى را به اوج مى برد و بعد به حضیض مى آید و جذب قدرت اجتماعى و امپراطورى عظیم رومى مى شود.
ادیان و مذاهب یونان باستان ...

یونان در دانشنامه ویکی پدیا

یونان
مختصات: ۳۹° شمالی ۲۲° شرقی / ۳۹°شمالی ۲۲°شرقی / 39; 22
فهرست شهرهای یونان
فهرست شهرستان های یونان
فهرست استان های یونان
زبان یونانی
الفبای یونانی
خدایان اساطیر یونانی
فهرست شخصیت ها، مکان ها و رویدادهای افسانه ای یونان باستان
فهرست شخصیت های اسطوره های یونانی
تاریخ حوادث یونان
جغرافیای تاریخی یونان
یونان (به یونانی: Ελλάδα, اِلادا) با نام رسمی جمهوری یونان (به یونانی: Ελληνική Δημοκρατία, جمهوری اِلینیک) کشوری در جنوب شرقی اروپا و جنوب شبه جزیره بالکان است. این کشور از شمال با آلبانی، مقدونیه شمالی و بلغارستان و از شرق با ترکیه دارای مرز مشترک زمینی است. سرزمین اصلی یونان در جنوب و شرق به وسیله دریای مدیترانه احاطه شده و از غرب به دریای یونان نزدیک است. «یونان» نام فارسی این کشور است و این نام از ایونیا منطقه یونانی نشین آسیای صغیر گرفته شده است.
یونان در محل پیوند سه قاره آسیا، اروپا و آفریقا واقع شده است و میراث دار یونان باستان، امپراتوری بیزانس و نزدیک چهار سده سلطهٔ ترکان عثمانی است.
این کشور به عنوان مهد تمدن مغرب زمین و زادبوم دموکراسی، فلسفه غرب، بازی های المپیک، علوم سیاسی، نمایشنامه نویسی (شامل هر دو نوع کمدی و تراژدی) قابل توجه است.
عکس یونان
یونان با نام رسمی جمهوری یونان کشوری در جنوب شرقی اروپا است.
یونان باستان
اعصار تاریک یونان
یونان کهن
یونان کلاسیک
جمهوری اول یونان
پادشاهی یونان
یونان همچنین ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد.
تاریخ یونان
یونان (به انگلیسی: Greece) یک منطقهٔ مسکونی در ایالات متحده آمریکا است که در نیویورک واقع شده است. یونان ۱۴٬۵۱۹ نفر جمعیت دارد.
فهرست شهرهای ایالات متحده آمریکا
...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

یونان در دانشنامه آزاد پارسی

یونان (Greece)
نمایی از مرکز شهر آتن، نمایی از مرکز شهر آتن، نمایی از مرکز شهر آتن، نمایی از مرکز شهر آتن، موقعیت. جمهوری یونان در اروپای جنوبی و در انتهای جنوبی شبه جزیرۀ بالکان۱ جا دارد. از شمال به بلغارستان و جمهوری مقدونیه، از شمال شرقی به ترکیه، از شرق به دریای اژه۲، از جنوب به دریای مدیترانه، از غرب به دریای ایونی۳، و از شمالی غربی به آلبانی محدود شده است. مساحت این کشور ۱۳۱,۹۵۵ کیلومتر مربع است و شهر آتن پایتخت آن است.سیمای طبیعی. کشور باستانی یونان از دو بخش جغرافیایی متمایز با نام سرزمین اصلی و جزایر یونان تشکیل شده است: الف ـ سرزمین اصلی که کوهستانی است و ۸۰ درصد از این کشور را شامل می شود، خود از دو بخش شمالی و جنوبی تشکیل شده است: ۱ـ بخش شمالی که خلیج پاتراس۴ (پاتره) و خلیج کورِنت۵ آن را از بخش جنوبی جدا می کنند، حدود ۶۰ درصد از کل کشور را دربر می گیرد و کوه های پیندوس۶، که از شمال غرب به جنوب شرق کشیده شده اند، استخوان بندی اصلی آن را تشکیل می دهند. قلّه اسمولیکاس۷، در حوالی مرز آلبانی، با بلندی ۲,۶۳۳ متر، بلندترین نقطۀ آن است و کوه المپ۸ که در شرق کشور و نزدیک ساحل خلیج سالونیک۹ جا دارد، با ارتفاع ۲,۹۱۷ متر، بلندترین نقطۀ کشور یونان به شمار می آید. نواحی تراس (تراکیا)۱۰، مقدونیه۱۱، و شبه جزیرۀ خالکیدیه۱۲ در شمال و شمال شرقی آن قرار دارند و رودخانه های ماریتسا۱۳ (در مرکز ترکیه)، نِستوس۱۴، استروما۱۵، واردار۱۶ (آکسیوس)، آلیاکمون۱۷ (ویستریتسا) و پینیوس۱۸ (آراختوس) که غالباً کوتاه و کم آب اند این قسمت را مشروب می کنند و شهر آتن در انتهای جنوبی آن قرار دارد. ۲ـ بخش جنوبی از شبه جزیرۀ پلوپونسوس۱۹ تشکیل یافته که به وسیلۀ برزخ کورِنت۲۰ با بخش شمالی مرتبط است و رشته کوه های تایِتوس۲۱ مهم ترین ارتفاعات آن است. شبه جزیرۀ مزبور در جنوب به سه شاخۀ کوچک منتهی می شود و خلیج های لاکونیا۲۲ و مِسِنیا۲۳ در میان آن جای دارند. کوه کیلینه۲۴ با ۲,۳۷۴ متر، مرتفع ترین نقطۀ آن است و رودخانه های آلفئوس۲۵ و اِورُتاس۲۶ مهم ترین زهاب های آن هستند. ب ـ جزایر یونان، که شمارشان به بیش از ۲هزار می رسد و حدود ۱۷۰ جزیرۀ آن مسکونی است، بیست درصد از مساحت این کشور را شامل می شوند و به چهار گروه اسپورادِس شمالی۲۷، سیکلاد۲۸ (کیکلاد)، دودکانز۲۹، و جزایر ایوئی۳۰ تقسیم می شو ...

نقل قول های یونان

یونان با نام رسمی جمهوری هِلِنی و با نام تاریخی هِلاس، کشوری در جنوب شرقی اروپاست.
• «یونان، با پیروی از مقررات به رسمیت شناخته شده بین المللی، در پی تقویت صلح و عدالت و توسعه روابط دوستانه میان ملتها و دولتها می باشد.» قانون اساسی یونان، اصل دوم، ۲
• «مذهب رسمی یونان مذهب «کلیسای ارتدکس شرقی مسیح» است. کلیسای ارتدکس یونان، با به رسمیت شناختن عیسی مسیح به عنوان رئیس آن مذهب، در اصول عقاید به طور کامل با کلیسای بزرگ قسطنطنیه و هر کلیسای مسیحی دیگری که دارای همین اصول عقاید باشد، متحد است و مانند آنها، اصول مقدس حواریون، احکام شرعی شورای کلیسایی و سنتهای مقدس را اکیداً رعایت می کند. کلیسای ارتدوکس شرق مستقل بوده و تحت نظر شورای مقدس کلیسایی، متشکل از استنهای خدام وشورای مقدس دائمی کلیسایی، اداره می شود؛ این شورا از شورای مقدس کلیسایی نشأت می گیرد و به موجب منشور کلیسا و طبق مقررات فتوانامه اسقف اعظم مورخ ۲۹ ژوئن ۱۸۵۰ و حکم ۴ دسامبر ۱۹۲۸ شورای کلیسایی تشکیل شده است.» قانون اساسی یونان، اصل سوم، ۲
• «اروپا بدون یونان مانند بچه ای بدون گواهی تولد است.» -> والری ژیسکار دستن
• «پرچم : پرچم یونان از دورنگ آبی و سفید تشکیل شده که نشانهٔ ستیز برای آزادی در نظر گرفته شده اند. این پرچم در سال ۱۸۲۲م بعد از جنگ های استقلال و پایان بخشیدن به سه قرن استیلای ترک های عثمانی طراحی شد. علامت صلیب در این پرچم نشانهٔ اعتقاد به مسیحیت است… از سال ۱۹۷۵ به بعد پرچم یونان شامل صلیبی سفید بر زمینه ای آبی است. پرچمی که دارای نوارهای آبی و سفید بود (۵ نوار آبی و ۴ نوار سفید) و در گوشهٔ سمت چپ آن صلیب سفیدی بر زمینهٔ آبی نقش بسته، پرچم ویژهٔ نیروی دریایی و هوایی یونان می باشد.» در اثرش چاپ ۱۳۷۰/ ۱۹۹۱م -> رسول خیراندیش

یونان در جدول کلمات

یونان
آتن
اژدهای افســانه ای یونان باستان
هیدر
اسب بالدار جاودانی در اساطیر یونان باستان
پگاسوس
الهه شکار یونان باستان
دیانا
الهه عشق و ازدواج در یونان باستان
یونو
الهه عقل و هنر یونان باستان
اتنا
بزرگترین جزیره یونان واقع در خلیج سارونیک
سالامیس
پدر شعر یونان قبل از میلاد
هومر
جایگاه مخصوص مجسمه خدایان در یونان باستان
پانتیون
جزیره ای در یونان در نزدیکی ترکیه
رودس

معنی یونان به انگلیسی

greece (اسم)
یونان ، کشور یونان

یونان را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

علی سیریزی
در ایران باستان به یونان یَئونا می گفتند.
زبان آموز
Yononian یا یونانی ها

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• یونان تور   • نقشه یونان   • مردم یونان   • نقشه کشور یونان   • کشور یونان مناطق دیدنی   • نام یونان قدیم   • یونان باستان   • یونان به انگلیسی   • معنی یونان   • مفهوم یونان   • تعریف یونان   • معرفی یونان   • یونان چیست   • یونان یعنی چی   • یونان یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی یونان

کلمه : یونان
اشتباه تایپی : d,khk
آوا : yunAn
نقش : اسم خاص مکان
عکس یونان : در گوگل

آیا معنی یونان مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )