برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1685 100 1
شبکه مترجمین ایران

یوشع

معنی اسم یوشع

اسم: یوشع
نوع: پسرانه
ریشه اسم: عبری
معنی: (تلفظ: yušee) (عبری) (در اعلام) نام یکی از پیامبران بنی اسرائیل (وصی و خلیفه ی موسی (ع) ) از نسل حضرت یوسف (ع) و یعقوب (ع )، نام وی (یوشع) در آغاز ' هوشع ' بود یعنی ' او نجات می دهد ' ولی بعد به ' یهوشوع ' یعنی یهوه نجات می دهد مسما شد - خداوند نجات است، نام پسر عمو و پیامبر بعد از حضرت موسی

معنی یوشع در لغت نامه دهخدا

یوشع. [ ش َ ] (اِخ ) نام پسر نوح پیغمبر. (ناظم الاطباء).

یوشع. [ ش َ ] (اِخ ) گفته اند نام همان کسی است که به شباهت و شکل عیسی درآمد و به دار آویخته و کشته شد. (از کامل ابن اثیر چ جدید بیروت ص 318).

یوشع. [ ش َ ] (اِخ ) ابن نون بن افراهم بن یوسف بن یعقوب. صاحب موسی و خلیفه ٔ او که در حیاتش نوبت به وی منتقل گردید. (از منتهی الارب ). یوشعبن نون وصی حضرت موسی (ع ) ابن افراهم بن یوسف (ع ). (از حبیب السیر). پیغمبری معروف. (دهار). یوشع پس از مرگ هارون سه سال وصی موسی شد. موسی با یوشع اندر بیابان برفت. باد و تاریکی برآمد. موسی یوشع را در کنار گرفت و در میان پیراهن ناپدید گشت. یوشع بازگردید و بنی اسرائیل را گفت. گفتند موسی را بکشتی. او را بگرفتند و ده موکل بر وی کردند تا خدای تعالی در خواب بنمود که موسی را اجل رسید. یوشع را رها کردند و خدای تعالی او را پیغامبری داد و بنی اسرائیل را از تیه بیرون آورد در عهد منوچهر و به حرب جباران برد. آنان حیلت کردند و زنان نیکو را به سپاه بنی اسرائیل فرستادند تا ایشان زنا کنند و هلاک شوند و خدای تعالی سه روزه طاعون بر ایشان افکند بدان گناه. و بسیاری هلاک شدند در آن سه روز. یوشع ولایت جباران بستد و بسیار جایی دیگر و بنی اسرائیل را بازپس آورد. و چون عمر یوشع به 128 سال رسید بمرد. پیغمبری مرسل بود مستجاب الدعوه و از بعد او کالوب بن یوفنا بود. (از مجمل التواریخ والقصص صص 203-205). یعقوب و... یوشع و یسع همگی اعجمی هستند. (از المعرب جوالیقی ص 355). در تواریخ آمده است که هارون و یوشعبن نون برای حضرت موسی نویسندگی می کردند. (صبح الاعشی ج 1 ص 39). او وصی موسی بود و با مردم کنعان جنگ می کرد و برای این که جنگ را به پایان آرد به خورشید امر توقف داد (رد شمس ) و گویند یسع که در قرآن آمده هموست و باز گویند عمه زاده ٔ موسی بود. (یادداشت مؤلف ) :
یوشع بِن نون اگرچه نیز وصی بود
همبر هارون نبود یوشع بِن نون.
ناصرخسرو.
تأویل را طلب که جهودان را
این قول پند یوشع بِن نون است.
ناصرخسرو.
حال الیاس و یوشع و ذوالکفل
یافته هریک از کفایت کفل.
سنایی.
و ...

یوشع را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی یوشع   • مفهوم یوشع   • تعریف یوشع   • معرفی یوشع   • یوشع چیست   • یوشع یعنی چی   • یوشع یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی یوشع

کلمه : یوشع
اشتباه تایپی : d,au
عکس یوشع : در گوگل

آیا معنی یوشع مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )