برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1529 100 1
شبکه مترجمین ایران

ینبع

معنی ینبع در لغت نامه دهخدا

ینبع. [ یَم ْ ب ُ ] (اِخ ) نام بندرگاهی در حجاز. (ناظم الاطباء). شهری و بندری است در کشور عربستان سعودی در ساحل بحر احمر و قریب 10000 تن سکنه دارد. نام قصبه ٔ مرکز قضایی اسکله ٔ مدینه ٔ منوره می باشد. در ساحل حجاز واقع گشته و نظر به کثرت منابعی که دارد آن را بدین نام خوانده اند. بنابه نوشته ٔ پاره ای از کتب عربی 170 رشته قنات و چشمه داشته است ولی اکنون نه آب جاری و نه چاه دارد و اهالی آب مشروب خود را به وسیله ٔ آب انبارها تهیه می کنند و خود قضا هم عبارت است ازقصبه و نقاط هم جوار با آن. (از قاموس الاعلام ترکی ).

ینبع. [ یَم ْ ب ُ ] (اِخ ) قلعه ای است در راه حاجیان مصر که در آن چشمه ها و نخلستانها و کشتهاست. (آنندراج ) (منتهی الارب ). دهی است در طرف راست رضوی برای مسافری که از مدینه به سوی دریا فرودآید در یک شبه راه از رضوی واقع شده و تعلق دارد به بنی حسن بن علی بن ابیطالب. چشمه های شیرین دارد. گویند این مکان را عمر رضی اﷲ عنه به علی رضی اﷲ عنه به قطیعه داده بود. (از معجم البلدان ).

معنی ینبع به فارسی

ینبع
شهری و بندری است در کشور عربستان سعودی در ساحل بحر احمر و قریب ۱٠٠٠٠ تن سکنه دارد.
جایگاهیست که غزو. ذی العشیره در آن رخ داد و ذی العشیره در ناحی. از ینبع واقع است که از مدینه نه برید فاصله دارد .

ینبع در دانشنامه اسلامی

ینبع
یَنبُع شهری در غرب مدینه است که به چشمه های فراوان آن شهرت داشته و کوه رَضْویٰ در آن قرار دارد. این شهر در سال دوم هجری به تصرف مسلمانان درآمد.
ینبع پس از رخدادهایی در اختیار امام علی(ع) قرار گرفت و آن حضرت با بهبود زراعت، این منطقه را به موقوفه ای برای علویان تبدیل کرد و فرزندان امام حسن(ع) نیز در این منطقه سکنا گزیدند.
پناه دادن امام سجاد(ع) به خانواده مروان بن حکم هنگام واقعه حره و مخفی شدن نفس زکیه در آن منطقه از جمله رخدادهای تاریخی در این منطقه است.

ینبع در دانشنامه ویکی پدیا

ینبع
ینبع (به عربی: ينبع) شهری است ساحلی در کشور پادشاهی عربستان سعودی واقع در شبه جزیره عربستان. «شهر یَنبُع» از شهرهای ساحلی کرانهٔ دریای سرخ است، و یکی از بنادر مهم عربستان سعودی در ساحل دریای سرخ است بعد از بندرگاه جده. دارای یک باند فرودگاه است که از هواپیماهای داخلی استقبال می کند. این شهر به صید ماهی و کشتی سازی و تجارت مشهور است. همچنین شهر یَنبَع به تجارت: حنا، کائوچو، خرما و میوه شهرتی فراوان دارد. شهر ینبع از شهرهای قدیمی نوار ساحلی دریای سرخ است، وذکر نام «یَنبَع» در أشعار شاعران قدیم و حدیث آمده است. یَنبَع مسکن أنصار و جهینه بوده است، در ضلع جنوبی شهر آثار قلعه بزرگی به چشم می خورد. شاعر (کثیر عَزّة) شاعر مشهور العذری، می سراید:
شامی، یحیی، (موسوعة المدن العربیة والاسلامیة) ، دارالفکر العربی، بیروت، چاپ سال ۱۹۹۳ میلادی به (عربی).
الحموی، یاقوت، ابوعبدالله، (مُعجَم اَلبُلدان) ، دارالکتب العلمیة، بیروت، لبنان، جلد هفتم، چاپ سال ۱۹۹۰ مبلادی به (عربی).
الدینوری، أبی محمد، عبدالله، بن مسلم، بن قتیبه. (عُیُون الأَخبَار) ، دارالکتب العلمیة، بیروت، لبنان، چاپ سوم، انتشار سال ۱۹۸۶ میلادی.
السید عبدالعزیز، بن سالم، (تاریخ العرب فی العصر الجاهلیة) ، دارالنهضة العربیة چاپ سال ۱۹۷۸ میلادی به (عربی).
مجلة العربی، صفحهٔ (۹۰) شمارهٔ ۲۹۸ سال ۱۹۸۳ میلادی.
جمعیت شهر ینبع بر پایهٔ سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۲۰۰۴ میلادی، برابر با ۲۵۰ هزار نفر بوده است، که ۸۰٪ آن ها از تابعیت عربستان سعودی هستند. و شامل سه منطقهٔ أصلی است: «ینبع النخل»، «ینبع البحر»، «ینبع الصناعیة». «شهر ینبع» در فاصلهٔ ۲۵۰ کیلومتری جنوب شهر مدینه، و در ۳۵۰ کیلومتری شهر جده، و در ۲۵۰ کیلومتری جنوب شهر وجه واقع شده است.
عکس ینبع
ینبع الصناعیه (به عربی: ینبع الصناعیة) یک منطقهٔ مسکونی در عربستان سعودی است که در استان مدینه واقع شده است.
فهرست شهرهای عربستان سعودی
...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ینبع در دانشنامه آزاد پارسی

یَنبُع
بندری در عربستان سعودی کنار دریای سرخ با جمعیت ۲۱۲,۶۱۶ نفر (۲۰۰۶). از بنادر مهم صدور نفت عربستان است.

ینبع را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی ینبع   • مفهوم ینبع   • تعریف ینبع   • معرفی ینبع   • ینبع چیست   • ینبع یعنی چی   • ینبع یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ینبع

کلمه : ینبع
اشتباه تایپی : dkfu
عکس ینبع : در گوگل

آیا معنی ینبع مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )