برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1618 100 1
شبکه مترجمین ایران

یشم

/yaSm/

معنی یشم در لغت نامه دهخدا

یشم. [ ی َ ](اِ) نام سنگی قیمتی که از چین یا هند می آورند و گویند هرکه آن را با خود داشته باشد از آفت برق ایمن خواهد بود. (برهان ) (از فرهنگ جهانگیری ) (ناظم الاطباء). سنگی قیمتی که مایل به سبزی باشد. (غیاث ). سنگ یشم از رودهای ختن خیزد. (حدود العالم ). یشم که آن را یشب هم خوانند، سنگی است معدنی ، بهترین آن زیتی و سپس سفید و آنگاه زرد است و آن را خواصی است. (از تاج العروس ). سنگی است سبزرنگ معدنی و گفته اند در حوالی ختن رودخانه ای است که آب آن بدانجا می رود و یشم در آنجا بهم رسد و در جایی دیگر پیدا نمی شود و یشم را هفت رنگ است ، زیتی بهترین رنگهاست و حکما آن را در جزو جوهریات شمرده اند و مبارک دانند. در ختا معتبر است و بزرگان آنجا بی کمر یشم نباشند و حکاکی خوب بر یشم می کنند و گویند یشم را دافع طاعون و صاعقه دانند، چه در آن ولایت صاعقه بسیار می شود و لهذا یشم معتبر شده است. گویند دافع برص و بهق و خفقان و بواسیر است و معرب آن یشب است. (انجمن آرا) (آنندراج ). یکی از گونه های عقیق که دارای رنگ دودی مایل به سفید است. از این سنگ گاهی در جواهرسازی و ساختن زینت آلات استفاده می کنند. یشب. یشپ. یشف. یصم. یصب. حجر حبشی. حجرالیشب. سنگ یاسم. سنگ چشم. (از یادداشت مؤلف ) :
سپید کرده به کافور سوده و به گلاب
بکار برده در او یشم ترکی و مرمر.
فرخی.
به دشت شاه بهار آمد [ مسعود ] با تکلفی سخت عظیم از پیلان و خیلستان چنانکه سی اسب با شاخهای مرصع به جواهر و پیروزه و یشم. (تاریخ بیهقی چ ادیب ص 282). انگشتری یشم داشت بیرون کشید و گفت این انگشتری خداوند سلطان است. (تاریخ بیهقی ص 573).
مزاج و طبع هوا گرم ونرم شد نشگفت
اگر بزاید از یشم و مرمر آتش و آب.
سنایی.
لب کاریز پرطلق است و روی حوض پرنقره
شکم چون رود پریشم است و پشت کوه پرمرمر.
عثمان مختاری.
در مجلس گاه اوانی و... یشم مرصع به لاَّلی نهاده.(تاریخ جهانگشای جوینی ).
هر کجا گوشی بد از وی چشم گشت
هر کجا سنگی بد از وی یشم گشت.
مولوی.
چیست هستی بند چشم از دید چشم
تا نماید سنگ گوهر پشم یشم. ...

معنی یشم به فارسی

یشم
سنگی شبیه عقیق یازبرجدبرنگهای سفید، کبود، سبز، یشپ، بعربی نیزیشم یا یشب یا یشف گویند
(اسم ) یکی از گونه های عقیق که دارای رنگ دودی مایل بسفیداست ازاین سنگ گاهی در جواهرسازی و ساختن زینت آلات استفادهمیکنند حجر حبشی سنگ یاسم حجرالشف یشب حجرالشب یشف یشپ سنگ چشم . یا یشک سفید . یکی از گونه های یشم که سفیدرنگ است وبنام حجر اخاطیس نیزموسوم است .
حجر حبشی

معنی یشم در فرهنگ معین

یشم
(یَ) (اِ.) یشپ ، از سنگ های معدنی گران بها به رنگ های سبز تیره و کبود.

معنی یشم در فرهنگ فارسی عمید

یشم
سنگی شبیه عقیق یا زبرجد به رنگ های مختلف سفید، کبود، و سبز تیره.

یشم در دانشنامه ویکی پدیا

یشم
یَشم یکی از سنگ های بهادار و سنگی سیلیسی است که معمولاً به رنگ قرمز، زرد، قهوه ای یا سبز است. گونه آبی آن کم یاب است.
۱^ Jasper
در اشعار و حکایات زیادی در متون ادبی فارسی به سنگ یشم اشاره شده است:
به دشت شاه بهار آمد با تکلفی سخت عظیم از پیلان و خیلستان چنان که سی اسب با شاخ های مرصع به جواهر و پیروزه و یشم.
انگشتری یشم داشت بیرون کشید و گفت این انگشتری خداوند سلطان است.
عکس یشم
یَشم سبز یکی از سنگ های قیمتی و تزئینی است. نام یشم برای دو سنگ متفاوت به کار می رود که از کانی های سیلیکات متفاوت تشکیل شده اند. این دو گونه متفاوت یشم سبز∗ و سنگ قولنج∗ نام دارند.
چینیان به یشم سبز علاقه زیادی دارند و از دیرباز آن را خوش یمن (با برکت) دانسته اند. در سال های اخیر یشم سبز جعلی نیز به بازار چین وارد شده است.
یشم سبز یک نوع ماده معدنی است و دارای رنگ های گوناگون از جمله سبز، زرد کم رنگ، سفید، بنفش و سرخ می باشد. یشم سبز که ساختار آن سبز است بسیار کمیاب و گرانبها است. برای تشخیص خلوص رنگی یشم سبز از دستگاهی به نام دیکروسکوپ استفاده می شود. در گذشته در سواحل دریای مازندران این سنگ ها در رنگهای متنوعی و به فراوانی یافت می شد
Wikipedia contributors, "Jade," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Jade&oldid=189507773 (accessed February ۷, ۲۰۰۸).
مختصات: ۵۲°۵۹′۴۸″ شمالی ۱۱۸°۰۳′۳۴″ غربی / ۵۲٫۹۹۶۶۷°شمالی ۱۱۸٫۰۵۹۴۴°غربی / 52.99667; -118.05944
کد فرودگاهی یاتا
کد فرودگاهی ایکائو
فرودگاه یشم (به انگلیسی: Jasper Airport) یک فرودگاه خصوصی با کد یاتا YJA است که یک باند فرود چمن دارد و طول باند آن ۱۲۱۶ متر است. این فرودگاه در شهر جاسپر (آلبرتا) کشور کانادا قرار دارد و در ارتفاع ۱۰۲۱ متری از سطح دریا واقع شده است.
...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

یشم در دانشنامه آزاد پارسی

یَشْم (jade)
سنگی نیمه قیمتی، متشکل از ژادییتبا فرمول NaAlSi۲O۶ که نوعی پیروکسناست، یا نفریتبا فرمول Ca۲ (Mg,Fe)۵ Si۸O۲۲ (OH,F)۲ که نوعی آمفیبول است. طیف رنگ آن علاوه بر بی رنگ، بسته به تناسب میزان آهن موجود در آن، دارای سایه هایی از رنگ های سبز تا سیاه است. سختی یشم در مقیاس موسحدود۵.۵ تا۶.۵ است. یشم در آغاز عصر تمدن چین باستان کشف شد. چینی ها آن را از ترکستان شرقی آوردند و هنر کنده کاری روی یشم را به اوج شکوفایی رساندند .اقوام اولمِک، آزتک، مایا، و مائوری نیز از یشم برای ساختن زینت آلات، برگزاری مناسک، و ساخت ابزار استفاده می کردند.

معنی یشم به انگلیسی

jade (اسم)
زن هرزه ، اسب پیر ، یشم ، زنکه ، مرد بی معنی ، دختر لاسی ، پشم سبز
jasper (اسم)
یشم ، یشم سبز ، یشب

یشم را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

سعید
سبز تیره

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• قیمت سنگ یشم اصل   • سنگ یشم سیاه   • یشم چیست   • یشم امپریال   • تشخیص سنگ یشم   • خواص سنگ یشم سیاه   • انواع سنگ یشم   • قیمت هر گرم سنگ یشم   • معنی یشم   • مفهوم یشم   • تعریف یشم   • معرفی یشم   • یشم یعنی چی   • یشم یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی یشم

کلمه : یشم
اشتباه تایپی : dal
آوا : yaSm
نقش : اسم
عکس یشم : در گوگل

آیا معنی یشم مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )