برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1538 100 1
شبکه مترجمین ایران

یسنه

یسنه در دانشنامه ویکی پدیا

یسنه
یَسنَه یا یسن (در اوستا به معنیِ نیایش) به دو معنی به کار می رود: یسنه به معنی یک مراسم مذهبی بسیار مهم در مزدیسنا، یا یکی از نسک های (نسک به معنی فصلی از کتاب) اوستا است که در این مراسم مذهبی خوانده می شود. همچنین از نام هایی است که زرتشتیان بسیار از آن برای دختران خود استفاده می کنند.
آیین زوهر یا آب مقدس، که تبرک آبی است که از چاهی در کنار معبد کشیده می شود. در آیینی که آمیزش زوهر نامیده می شود، آب در پایان مراسم یسنا، دوباره به چاه بازگردانیده می شود، یعنی آب زوهر از نو با آب چاهی که از آن گرفته شده یکی می شود.
این نام از ریشهٔ ایرانی "یز"(yaz)، و در زبانِ اوستا به معنی پرستش و این یک نام کهن ایرانی زرتشتی برای دختران نیز می باشد. واژهٔ "یشتن" (Yashtan)در زبان پهلوی و جشن در فارسی (گرفته شده از یسن) نیز از همین ریشه است.
یَسنَه یا یسنا نام مهم ترین نسک اوستای کنونی است که ۷۲ هات (فصل) دارد و گاهان پنجگانه زرتشت (گاتاها) نیز جزو همین ۷۲ هات به شمار می آید. در این نوشته ها یزدان ها به مراسم فرا خوانده می شوند و دستور ال عمل مراسم داده می شود. مانند بقیه نسک های اوستا یسنا نیز به صورت سرود نوشته شده است.
جشن یسنا در اتاقی مخصوص در آتشکده برگزار می شود. این اتاق را با پاوی ها یا آبراه ها نشانه گذاری می کرده اند. این مراسم با سرپرستی موبد انجام می شود. مراسم شامل خواندن بخش هایی از سرودهای نسک یسنا می باشد که برجا مانده از اشوزرتشت است و همچنین کهن ترین بخش کتاب اوستا نیز است گات ها یا سرودهای اشو زرتشت نام دارد.
عکس یسنه


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

یسنه را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

علی سیریزی
یَسنَه یا یسن،در اوستابه معنیِ نیایش آمده این نام از ریشهٔ ایرانی "یز"(yaz)، و در زبانِ اوستا به معنی پرستش و این یک نام کهن ایرانی زرتشتی برای دختران نیز می‌باشد.
واژهٔ "یشتن" (Yashtan)در زبان پهلوی و جشن در فارسی گرفته شده از یسن است.

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی یسنه   • مفهوم یسنه   • تعریف یسنه   • معرفی یسنه   • یسنه چیست   • یسنه یعنی چی   • یسنه یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی یسنه

کلمه : یسنه
اشتباه تایپی : dski
عکس یسنه : در گوگل

آیا معنی یسنه مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )